Владика Петро Лоза очолив Божественну Літургію у Корчмині з нагоди Днів добросусідства
У суботу, 17 серпня 2024 року, у селі Корчмин (Стаївка), Белзького деканату, що на кордоні між Польщею та Україною, відбулося святкування європейських Днів добросусідства під гаслом «Пам’ять, що об’єднує». Центральною подією стала Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив владика Петро Лоза, єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії, у співслужінні духовенства з України та Польщі.
Кожного року святкування відбувалися на празник Успення Пресвятої Богородиці. Натомість, у зв’язку із переходом на новий стиль календаря, відтепер дні святкування перенесені на першу суботу після празника Успення. Про це розповідає пресслужба Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ.
У часі богослужіння архиєрей виголосив проповідь, у якій наголосив, що Дні добросусідства стали яскравим свідченням того, що традиції та віра об’єднують людей різних поколінь і національностей. «Це свято нагадує нам про важливість взаємоповаги, співпраці та турботи один про одного. Ми збираємося у пам’ятному місці, де об’явилася Пресвята Богородиця, яка об’єднує нас в молитві і духовній родині, до якої кожен з нас належить. Сьогодні просимо благословення, щоб разом крокувати у нашій вірі, адже належимо до великої родини, матір’ю якої є Пресвята Богородиця», — мовив у своєму слові владика Петро.
Проповідник наголосив, що свято Успення відкриває для нас надію. Ми покликані до того, щоби втішатися у вічності, тож повинні жити вірою і ділитися нею.
Також єпископ у духовному слові згадав про важкі часи, у яких перебуває Україна та її народ. Зокрема він наголосив: «Війна несе смерть, розруху, несправедливість і брехню. Ми, що збираємося в Божій присутності, збираємося в присутності Того, хто є джерелом життя. Боже слово є підтримкою в розрадою для нас. Тому ми збираємося на місці об’явлення Пресвятої Богородиці і хочемо засвідчити вірність Богові, довірити своє життя і воїнів, які нас охороняють».
Далі єпископ висловив вдячність польському народові за його підтримку українців під час цієї війни. «Переживаючи війну, ми, як українці, досвідчили багато кривди, неправди і брехні, але одночасно засвідчили велику підтримку. З однієї сторони, ворог підступно прийшов і хоче знищити, а з іншої є ті, які підтримали. Ми завдячуємо братньому польському народові, адже польські хати для наших дітей і матерів стали захистом», — сказав він.
«Пресвята Богородице, будь тією, хто об’єднає всіх людей під своїм материнським омофором. Будь тією, хто може прийти до тебе і поручити своє життя. Ти не раз показувала, що для народу, який любить Бога у своєму серці, Бог стає захистом і щитом проти зла, яке приходить до нього», — звернувся у молитві до Пресвятої Богородиці владика Петро Лоза.
На завершення Божественної Літургії владика Петро подякував всім священникам з Польщі і України та владі за організацію, сприяння та участь у спільній молитві, а також закликав усіх присутніх бути вірними синами і дочками рідної землі, з якої походимо. Окремі слова подяки єпископ спрямував до прикордонників, які забезпечують порядок і несуть захист кордону своєї землі.
Також із вітальним словом звернувся о. Стефан Батрух, настоятель української греко-католицької парафії Святого Йосафата в Любліні, який подякував за спільну молитву та висловив слова підтримки: «Союз польсько-український в 20-х роках ХХ століття, коли порозумілися Петлюра і Пілсудський, приніс чудо — перемогу над більшовицькою диктатурою. Я вірю, що теперішній союз принесе перемогу за заступництвом Пресвятої Богородиці над диктатурою кремлівською».
Після завершення Літургії відбулося освячення води інших предметів.
Святкування зібрало не лише місцевих жителів, а й почесних гостей з-за кордону, що підкреслило міжнародний характер заходу та тісні культурні зв’язки між нашими народами. Культурна програма була наповнена різноманітністю та талантами виконавців. А самі Дні добросусідства стали яскравим свідченням того, що традиції та віра об’єднують людей різних поколінь і національностей. Це свято нагадало нам про важливість взаємоповаги співпраці та турботи один про одного.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ