Владика Павло Хомницький привітав Коптську спільноту із освяченням нового храму
У суботу, 16 березня, владика Павло Хомницький, єпарх Стемфордський, разом із о. Богданом Тимчишином, ректором Стемфордської духовної семінарії святого Василія Великого, відвідали спільноту Коптської Православної Церкви у м. Стемфорд.
Спільна зустріч єпископа Української Греко-Католицької Церкви Павла Хомницького разом із коптами відбулася у м. Стемфорд (штат Коннектикут, США) із нагоди отримання нового храму коптською християнською громадою свв. Апостолів Петра і Андрія. До цього часу, впродовж року ця громада на чолі із своїм священиком Ендрю Авадом здійснювала богослужіння та спільні зустрічі у каплиці нашої греко-католицької семінарії Святого Василія Великого, яка не використовувалася семінарійною спільнотою. Таким чином, три тижні тому Коптська Церква придбала колишній єпископський храм Христа-Цілителя та переїхала до нього.
Божественну Літургію очолював коптський єпископ Нью-Йорку та Нової Англії Девід у співслужінні із численними священиками і дияконами та в присутності багатьох вірних.
У своєму привітальному слові владика Павло Хомницький зазначив: «Насамперед, ми з отцем Богданом Тимчишином, ректором Семінарії святого Василія Великого, дякуємо Вам за запрошення та за цю нагоду відвідати Вас і розділити цей радісний момент із Вами. Як відмітив отець Ендрю, сьогодні парафіяльна громада святих апостолів Петра та Андрія святкує свій перший рік від заснування, який вона провела у стінах старої каплиці нашої семінарії святого Василія Великого у Стемфорді. Це був чудовий досвід для нас, адже після багатьох років невикористання каплиці, ми прийняли спільноту, що наповнила цю будівлю молитвою. Тому, ми щасливі, що могли бути відкритими для Вас. Ми маємо багато подібностей між єгипетською коптською спільнотою та української спільнотою. Зокрема, у своїх країнах Коптська та Українська Церкви були переслідувані. Тому, наші Церкви та вірні прибули до цієї країни у пошуках свободи, свободи молитися Богові у своїх давніх обрядах». Також владика Павло звернув увагу на сучасні можливості для єдності між обома Церквами: «Я думаю, що сьогодні ми також маємо багато спільного, особливо тут. Адже навіть назва цієї парафіяльної громади, цієї церкви святих апостолів Петра та Андрія говорить про це, тому що апостол Андрій, — багато із Вас, мабуть, цього не знає, — є покровителем українського християнства. Існує легенда про те, що апостол Андрій після смерті, воскресіння та вознесіння Ісуса Христа направився проповідувати та нести Добру Новину на терени, де зараз знаходиться Україна. Коли він подорожував багатьма містами, то дійшов до столиці Києва, де на той час нічого не існувало, і сказав: „Тут буде велике місто, Бог заснує місто на правому березі річки Дніпро“. І це сталося. Тому, ми визнаємо апостола Андрія першим, хто прийшов проповідувати Добру Новину Ісуса Христа на українські землі. Натомість, святий апостол Петро символізує Вашу Церкву. Отож, святі апостоли Петро та Андрій! Я завжди бачив у цьому спільність між двома спільнотами. Спільність у Христі».
На завершення єпарх Стемфордський Української Греко-Католицької Церкви владика Павло Хомницький побажав коптській спільноті: «Ми бажаємо спільноті рясних благословень у їхній новій церкві».
У свою чергу, коптський владика Девід подякував нашому владиці Павлові та отцю Богдану за те, що минулого року гостинно відкрили двері своєї семінарії для здійснення богослужінь Коптської громади у каплиці. Окрім цього, коптська громада подарувала ікону Матері Божої.
Довідка
Коптська Православна Церква (як і решта давньосхідних Церков) визнає рішення лише перших трьох Вселенських Соборів; вона не належить до числа помісних православних церков (візантійської традиції); так само вона не перебуває у євхаристійній єдності з Католицькою Церквою. Коптська Православна Церква має, натомість, євхаристійний зв’язок із Вірменською Церквою, Сирійською Православною Церквою та іншими Східними Церквами. Коптська Православна Церква є автокефальною (власна незалежна Церква). Вона має послідовників серед єгипетських емігрантів у інших країнах Африки та по всьому світі, включаючи США, і «дочірні Церкви» в Ефіопії та Еритреї. Коптські православні християни користуються юліанським календарем. Сьогодні центром Коптської Православної Церкви є собор св. Марка у Каїрі, хоча символічним центром коптського християнського життя залишається Александрія.
Коптська Католицька Церква — одна з східнокатолицьких церков, що дотримуються коптського обряду, який має своє джерело в александрійській літургійній традиції. Спільнота виникла внаслідок укладення унії з Римом частини Коптської Православної Церкви. Коптська мова, що використовує грецький алфавіт, залишається офіційною літургійною мовою Церкви. Протягом століть вона стала поступово витіснятися арабською, рідною мовою сучасного Єгипту. Коптську Католицьку Церкву очолює патріарх, який підпорядковується Папі Римському. Коптські католики мають свій власний літургійний обряд і надалі послуговуються коптською мовою в літургії. Коптська Католицька Церква також підкреслює свій зв’язок із особою св. Марка і Александрією, але сьогодні центром вважається собор Пресвятої Богородиці Єгипту у місті Наср, що в передмісті Каїра.
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ