Владика Давид Мотюк: Святкування дару подружжя та сім’ї
У жовтневому духовному роздумі із серії «Молитва з іконами — вікна в небо» владика Давид Мотюк, єпископ Едмонтонської єпархії, застановляється над зростанням у нашій дружбі з Христом, зокрема через Таїнство Подружжя та сім’ю. Яке значення вони мають для духовного життя — відповідь ви знайдете далі.
Молитва з іконами
Вікна в небо
Роздуми владики Давида Мотюка про зростання в нашій дружбі з Христом
Жовтень 2024 року
Святкування дару подружжя та сім’ї
З віком я все більше і більше ціную свою сім’ю. Мій тато. Моя мама. Вони відсвяткували понад 65 років подружнього життя перед тим, як померти! Мої сестри. Брат. І їхні сім’ї, особливо мої внучаті племінники і племінниці — вони такі дорогоцінні!
Я ціную спогади про дні, що минули, і спогади, які ще тільки народжуються, сповнені радості, надії та любові, а також, так, смутку і втрат. І я дякую Богові за них усіх.
Розумієте, саме в моїй родині, першій Церкві, домашній Церкві, вперше були посіяні зерна віри. Мої батьки своїм словом і прикладом продовжували місію любові, доручену їм Богом, ділилися цією любов’ю між собою і вчили своїх дітей любити Бога, ближнього і самих себе. Ми всі повинні щодня дякувати за дар, яким наші сім’ї були для нас протягом багатьох років, і за дар, яким вони є для нас сьогодні.
Саме тому Папа Франциск запрошує нас молитися за сім’ї, часто збираючись разом із сім’ями з усього світу на Всесвітні зустрічі сімей. Папа Франциск також організовує регулярні Папські Синоди в Римі на різні теми, які зосереджуються на місії і покликанні сімей та їхній ролі в євангелізації.
Готуючись до одного з таких заходів, Папа Франциск написав: «[Наша зустріч] буде присвячена роздумам про сім’ю, яка є фундаментальною клітиною суспільства. Від початку Творець поблагословив чоловіка й жінку, щоб вони плодилися й розмножувалися, а відтак сім’я є образом Пресвятої Трійці у світі». «Наші роздуми повинні тримати перед нашими очима красу сім’ї та подружжя, велич цієї людської реальності, такої простої і водночас такої багатої, що складається з радощів і сподівань, боротьби та страждань, як і все життя». «Ми покликані визнати, наскільки прекрасним, правдивим і добрим є створення сім’ї, бути сім’єю сьогодні; і наскільки сім’я є незамінною для життя світу та майбутнього людства». «Ми покликані звіщати про величний Божий задум щодо сім’ї та допомагати подружжю радісно переживати цей задум у своєму житті, а також супроводжувати їх серед численних труднощів».
Пригадуємо наші перші роздуми з цього циклу «Молитва перед іконами — вікна в небо». У січні ми роздумували над Хрещенням і життям у Трійці нашого Господа. Ми пригадали, що ми були охрещені в життя в Трійці. Формула, якою нас хрестили, була такою: «Раб Божий [своє ім’я] хреститься в ім’я Отця, і Сина, і Святого Духа». Хрещення — це наше входження у життя в Трійці. Але не тільки хрещення, а й шлюб та сім’я!
У січні ми говорили про те, що ікона Трійці — це запрошення до життя в Трійці. Коли ми уважно придивилися до ікони, то уявили собі обриси чаші, що утворюється між Богом Отцем і Богом Святим Духом, з основою чаші на дні столу, і з Ісусом, Богом Сином, який сидить ніби в самій чаші. Чаша нагадує нам про Чашу Євхаристії, яка містить Ісуса, Його Тіло і Кров, що пропонуються нам на Божественній Літургії.
Так, якщо ми уважно придивимося до ікони «Весілля в Кані Галилейській», зокрема до ікони авторства Іванки Димид (нижче), то побачимо Ісуса, Його Матір та учнів на весільному бенкеті, під час якого Ісус благословляє шлюб молодої пари, підносячи шлюб і сімейне життя до рівня таїнства в Церкві.
Але знову ж таки, ми можемо уявити собі обриси чаші, що утворюється між Ісусом і весільними гостями, з основою чаші на дні столу і з молодими нареченим і нареченою, що сидять як би в самій чаші!
Це означає, що шлюб — це не просто щаслива пара, яка зростає в любові та забезпечує сім’ю тут, на землі, але більше того, що в шлюбі пара доповнює один одного — збираючись разом, щоб прийняти сильні сторони один одного, а також розділити тягарі один одного, зростаючи у взаємній любові та любові своєї сім’ї, у своїй небесній меті — досягти спасіння та вічного життя!
І зауважте, що знову навколо столу любові, зображеного на весільній іконі, у шлюбі та сім’ї пари є місце для нас з вами, щоб подорожувати з ними, коли вони вступають у Причастя Чаші і Трійці, саме запрошення до життя в Трійці. Як це круто!
Приєднуйтеся до мене, щоб вшанувати сім’ї та великий дар, яким вони є для Церкви та світу, молячись цю спеціальну молитву Папи Франциска за сім’ю:
Молитва до Пресвятої родини
Ісусе, Маріє і Йосипе,
Пресвята Родино з Назарету,
Пресвята Родино з Назарету,
Пресвята Родино з Назарету,
Ісусе, Маріє і Йосипе,
Зверніть увагу, що ця молитва до Пресвятої родини не має терміну придатності, і її можна молитися протягом усього року, наодинці або разом з родиною! Молитва з іконами. Вікна в небо. Зростаємо в дружбі з Христом.
† Давид Мотюк,
єпископ Едмонтонської єпархії