Владика Богдан Дзюрах відкрив Ювілейні двері у храмі української громади в Стокгольмі
5 січня 2025 року, у неділю перед Богоявленням, владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду у Німеччині та Скандинавії, очолив Архиєрейську Божественну Літургію спільно з кардиналом Андерсом Арбореліусом у храмі української громади Блаженного священномученика Климентія Шептицького у Стокгольмі (Швеція). Особливим моментом цього дня стало відкриття Ювілейних дверей з нагоди Ювілейного 2025 року.
У своїй проповіді владика Богдан звернув увагу на символіку світла, яке дарує Ісус Христос. «Світло є тим джерелом сили, надії та енергії, без якого життя людини стає хаотичним і темним», — наголосив єпископ. Проповідник зауважив, що навіть у часах випробувань, коли ворог намагається позбавити український народ енергії та тепла, духовне світло, запалене Ісусом Христом, ніколи не згасає в серцях українців. Про це розповідає пресслужба Апостольського екзархату у Німеччині та Скандинавії.
«Це світло, яке засяяло над Вифлеємом різдвяною зорею, з’явилося над Йорданом, щоб просвітити кожну людину, яка приходить на цей світ. Цим світлом є сам Ісус Христос. З тим світлом настав новий день, новий період людської історії. Це світло запалила Божа всемогутня десниця. І це світло світить цілому світові. Це світло світить в наших душах і серцях», — сказав проповідник.
Благовість Євангелія про перемогу
Також апостольський екзарх пояснив значення слова «Євангеліє» для людини, яка вірить у Христа, що особливо є актуальним в умовах триваючої війни в Україні. Владика Богдан підкреслив, що справжня перемога бере свій початок із перемоги над гріхом, яку здійснив Христос. Він закликав усіх присутніх до духовного оновлення та особистої переміни, поставивши особисто кожен собі питання: «Як я наближаю перемогу? Чи готовий я прийняти світло Божої любові у своє серце і жити ним?»
«Євангеліє — це благовість, Добра новина. У часах Ісуса це слово „Євангеліє“ мало особливий суспільно-політичний зміст. Воно означало благу вість перемоги, яку приносили бійці з фронту. Гінець прибігав до міста з фронту і оголошував всьому людові: „Ми перемогли, перемога за нами“. Ми, українці, дуже потребуємо сьогодні цієї благої вісті — тої доброї новини про перемогу, про мир. Цю перемогу і цей мир приносить нам один миротворець, переможець — Господь наш Ісус Христос. Бо Він, як Бог всемогутній, подолав всі супротивні пекельні сили і всю темряву гріха, агресії, смерті. І саме він дає нам ту перемогу, від якої бере початок кожна перемога в людській історії, особистій і народній. Сьогодні ми бачимо цю перспективу, що через перемогу над гріхом, яка завершилася на Голгофі біля Єрусалиму, Ісус Христос започатковує перемогу над всіма тиранами і агресорами, вбивцями усіх часів», — мовив єпископ.
До чого призводить неприйняття світла?
Також владика Богдан провів екскурс трагічних подій в житті народів, які не прийняли світло Христове. «Було багато людей, які не допустили цього світла до свого серця і до свого життя. Вони не допустили, щоб ця перемога, яку виборов Ісус Христос, сталася дійсністю у житті їхнього народу та у їхньому особистому житті. Ми знаємо з історії трагічну долю тих, хто не прийняв Господа Ісуса і його світло. Тому, що люди не всі прийняли цю перемогу. А ця перемога полягає на подоланні гріха, бо гріх є найбільшим злом, яке загрожує народам і всьому людству», — наголосив архиєрей, представляючи згубну дію диявола, який є найстрашнішим агресором і нищить людину й людське життя не тільки на цьому світі, але через цілу вічність. І, за словами проповідника, якщо людина хоче перемоги без переміни власного життя, власного серця, власної поведінки, — цей шлях до добра не приведе.
«У ворога немає милосердя, так як у сатани немає милосердя до жодної людини, бо він є вбивця і душогубець. І всі його слуги роблять його волю — вбивають і гублять душі. Але хтось є сильніший від самого пекла, є хтось, хто приносить світло в наше життя. Ми живемо після воскресіння Христового. Він живий і є між нами», — запевнив владика Богдан, пояснюючи важливість і значення Таїнства Хрещення у житті людини, в якому кожен просвічується Божим світлом.
Світло Божої любові на сході України
А відтак, повертаючись до подій війни в Україні, апостольський екзарх навів приклади сили та дії Божого світла у боротьбі з окупантами. «Світло віри сьогодні сяє дуже сильно на сході України. Воно є сильніше від тих ракет, які запускають сотнями ворожі війська на нашу землю. Світло Боже, світло віри нашого народу, світло, яке світить в серця наших захисників. Світло жертовності волонтерів, медиків, капеланів. Світло терпеливої любови багатьох українських родин, які підтримують і супроводжують своїх поранених. У них світить світло Божої любови — світло воскреслого Христа. Світло, з якого ми черпаємо надію і впевненість у перемозі», — сказав єпископ.
Нас спасе Господь Ісус
Архиєрей також заохотив вірян використати Ювілейний рік як можливість для глибшого духовного життя: «Нехай ці Ювілейні двері стануть для нас символом переходу до світла Божої благодаті, через покаяння, добрі діла та оновлення серця. Цей рік є даний для нас усіх як нагода для переміни власного життя, якою ми наблизимо велику спільну для всіх нас перемогу».
На завершення владика Богдан благословив присутніх, нагадуючи про важливість віри, яка дає силу й надію. «Нас спасе не зброя, хоч ми її потребуємо, щоб себе захистити. Нас спасе Господь Ісус. Нас спасуть люди, які справді вірять в Нього, які перемінюють своє життя і своє серце», — сказав владика Богдан.
Ювілей в Апостольському екзархаті у Німеччині та Скандинавії
Слід додати, що згідно Декрету проголошення відпустових храмів з нагоди Ювілейного 2025 року Божого, владика Богдан Дзюрах проголосив катедральний собор Покрову Пресвятої Богородиці та святого Андрея Первозванного у м. Мюнхен, храм Всіх святих у м. Гамбурґ і храм Блаженного свщмч. Климентія Шептицького у м. Стокгольм відпустовими храмами на період з 29 грудня 2024 до 28 грудня 2025 року.
Також кожна особа, яка дотримається умов щодо відпусту — приступить до Святого Таїнства Покаяння, візьме участь у Святій Літургії, прийнявши Пресвяту Євхаристію та помолиться в наміренні Святішого Отця, — отримає повний Ювілейний відпуст.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ