Владика Богдан Дзюрах: Свобода совісті та культу — права, дані нам від Бога, а не ласка чи привілей

26 травня 2020

24 травня 2020 року, у Неділю сліпородженого та у день літургійного вшанування святих рівноапостольних Кирила і Методія, апостолів слов’ян, владика Богдан Дзюрах відвідав однойменну парафію в м. Івано-Франківську. Під час своєї проповіді Секретар Синоду Єпископів роздумував над виявом нашої віри у суспільному житті, а також над значенням свідчення впродовж духовного зростання християнина.

Насамперед у своїй проповіді Секретар Синоду Єпископів владика Богдан Дзюрах зазначив, що християнська віра не може існувати без свідчення, без утвердження її ділами. «До нас відносяться слова, скеровані самим Ісусом до своїх учнів: „Так нехай світить перед людьми ваше світло, щоб вони, бачивши ваші добрі вчинки, прославляли вашого Отця, що на небі“ (Мт 5, 16). Тут важливим є оце „перед людьми“, бо Господь Бог, запалюючи в нас світло своєї віри і любові, не хоче, щоб воно залишалося укритим, захованим під посудиною чи у сховку приватності, але щоб воно „світило усім у хаті“ (див. Мт 5, 15; Лк 11, 33)», — підкреслив єпископ.

Саме тому, за словами проповідника, виявом свободи громадянина у державі є не тільки забезпечення свободи совісті, але також вираження свободи культу. «Саме тому виявом релігійної свободи є не лише свобода совісті, тобто право на віру в Бога для кожної людини, але і „свобода культу“, тобто право спільноти віруючих публічно і відкрито проводити богослужіння, славлячи Отця Небесного своїми молитвами, своєю вірою, ділами милосердної любові», — зазначив Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.

Ведучи далі, проповідник мовив, що «це право дане нам від Бога, воно є вищим за людські законодавчі розпорядження, а тому, визнаючи і шануючи це наше право, ніхто не робить нам ніякої ласки, ані тим більше привілею. А ми, як справді віруючі люди, повинні вміти ці наші права усвідомлювати собі і іншим, пояснювати їх, а за потреби — навіть захищати».

Таким чином, владика Богдан ствердив, що у нашому житті постійно повинні виявлятися діла Божі. Ми не можемо вірити всередині, а назовні поводитися як невіруючі. «Таке завдання ми отримали на Хрещенні, коли з’єдналися з Христом Воскреслим, а священник, простягаючи до нас запалену від престолу свічку, скерував такі напутні слова: „Прийми оцю горіючу свічку і старайся в усьому житті Твоєму просвічуватися світлом віри і добрих діл…“, — завершив своє слово владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Єпископів УГКЦ.