Владика Богдан Дзюрах про найважливіше покликання бабусів та дідусів

7 серпня 2021

У день літургійного спомину успіння св. Анни, матері Пречистої Діви Марії, 7 серпня 2021 року, владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та країнах Скандинавії, поділився своїми думками про значення та цінність бабусь та дідусів не тільки для своїх родин, але й для цілого людства.

Владика Богдан Дзюрах про найважливіше покликання бабусів та дідусів

Свята Анна у людській лінії є бабусею Ісуса Христа! Вона запевнила живий зв’язок віри від Старого до Нового Завіту через виховання своєї донечки Марії, Яка стала Матір’ю Воплоченого Бога! Яке славне покликання! Яка важлива місія наших бабусь і дідусів у здійсненні Божих задумів щодо своїх дітей і внуків, щодо власних родин, а навіть щодо усього людства.

Пригадую, як мій товариш, вже старшого віку нідерландець Кейс ван Гассельт, вперше приїхав до Львова всередині 90-х років і був вражений, що в храмах є так багато дітей і молоді. «А ми думали, що до церкви в Радянському Союзі ходили тільки старші жіночки», — поділився своїми думками зі мною. Я тоді на основі власного досвіду розказав йому, як в комуністичних часах саме батьки, а також бабусі (я не застав живими дідусів) навчали нас, дітей і внуків, віри в Бога, молитви, християнського життя. Кейс відреагував: «Я згоден, що від бабусь залежить так багато!» — а далі поділився дотепним і знаковим спомином: «Одного разу ми в Голландії дивилися виступ Нікіти Хрущова [хто з читачів вже не знає, — це був Генеральний Секретар Комуністичної партії СРСР] на міжнародній конференції, де він бундючно і самовпевнено казав: „В Радянському Союзі релігією цікавляться лише старенькі „бабушкі“. Одного разу „бабушкі“ помруть, і ми здамо релігію в музей, як зайвий і нікому не потрібний антикваріат“. Ми з друзями тоді про себе розсміялися, кажучи: „Товариш Хрущов забув, що „бабушкі“ ніколи не минаються!“» — слушно зауважив мій товариш.

Коли я, вже будучи єпископом, розказав цю історію одному швейцарцеві італійського походження, з яким сидів поруч в літаку під час однієї з закордонних подорожей, він сказав, як на мене, пророчі слова, які можна б назвати діагнозом віри сучасного західно-європейського суспільства: «Тепер я розумію, що криза віри на Заході не спричинена секуляризмом, а тим, що всередині наших християнських родин обірвався ланцюг передавання віри від покоління до покоління!»…

Дай Боже, щоб в наших родинах ніколи не перервався цей життєдайний потік благодаті, молитви і святої віри! Це — найважливіше завдання і покликання наших батьків, наших бабусь і дідусів!

† Богдан Дзюрах,
апостольський екзарх у Німеччині та країнах Скандинавії