Владика Богдан Дзюрах про «молитву відкритих рук»
Владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та країнах Скандинавії, ділиться своїми духовними роздумами про т. зв. «молитву відкритих рук».
Мені близька за духом «молитва відкритих рук», про яку згадує у одній зі своїх книжок Piet van Breemen.
Суть її така: упродовж років життя ми назбирали багато чого. Це і різні матеріальні речі, але також — наші переконання, плани і проекти, досягнення і успіхи, зв’язки і відносини, наше «добре ім’я» і наш авторитет, — усе це ми тримаєм міцно стиснутим у наших кулаках і на цьому хочемо базувати власну безпеку і майбутнє. Натомість молитва означає відкрити перед Господом ці наші руки і стати у спокої і довір’ї перед Ісусом.
Ісус, споглянувши на нас, скерує до нас тихе прохання: «Ти маєш тут усього так багато! Дозволь, щоб я дещо забрав із твоїх рук!». Не слід боятися цієї пропозиції Ісуса: як зауважує згаданий автор, Ісус — «джентльмен», не забере усього, Він забере лиш те, що нам перешкоджає, обтяжує, не дозволяє піднестись угору… То ж вартує наважитись і сказати Ісусові у своєму серці: «Господи, я довіряю Тобі, Ти — Господь мого життя, Ти можеш забрати те, що бажаєш»…
Відтак, по якомусь часі, Ісус знову погляне на мої відкриті руки і у мої очі, та попросить: «Дозволь, щоб я тобі щось поклав до твоїх рук», — бо Бог не тільки забирає щось, але й дає. І знову йтиметься про те, щоб з повною довірою сказати Ісусові: «Так, Господи, я довіряю Тобі, Ти можеш покласти в мої руки те, що вважаєш за потрібне і корисне»… При цьому мусимо вважати, щоб не зосереджувати своєї уваги на вмісті наших рук, а радше — споглядати на Ісуса і довіряти Йому. Якщо Він щось забере із моїх рук, чи щось покладе у них, то з певністю, це буде тільки на моє добро і на спасіння.
Отож, молитися — означає щораз то більше відкриватися до Бога, довіряти Йому і цілковито віддаватися Йому у всьому і завжди. Плодом такої молитви дуже часто буде внутрішній спокій, мир і тиха радість…
† Богдан Дзюрах,
апостольський екзарх у Німеччині та країнах Скандинавії