Владика Богдан Дзюрах: Основою і початком усього є віра
Натхненний посланням святого апостола Павла до Тита, владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду у Німеччині та Скандинавії, застановляється над значенням і важливістю віри, любові і терпеливості для духовного життя.

«Ти ж говори, що личить здоровому вченню: Старі віком щоб були тверезі, поважні, помірковані, здорові у вірі, любові, терпеливості» (Тит 2, 1–2).
Те «здорове вчення», яке святий Павло доручає Титові передати старшим віком, стосується усіх Христових учнів. Спершу йде перелік певних людських чеснот, бо «благодать будує на природі», як казав св. Тома Аквінський. Отож, тверезість, повага, поміркованість — це ті достоїнства, якими відзначається так звана «порядна людина». Але цього ще замало, щоб стати святою людиною, до чого ми усі є покликані.
Тому далі святий Павло перераховує чесноти християнського життя: віра, любов і терпеливість. Порядок тут має велике значення. Основою і початком усього є віра. На ній, як на фундаменті, починає зростати духовна споруда християнського життя, стінами і наповненням якої є любов. А терпеливість, неначе купол, вінчає цю духовну споруду, живий храм Божий, яким є справді віруюча людина.
«Без віри неможливо подобатися Богові» — каже Святе Писання (Євр. 11, 6). Віра, живий стосунок людини до живого Бога — вихідний пункт для подальшого християнського життя. Вірою надихається і кріпиться любов’ю, зокрема любов’ю до ближнього. А ця любов мусить бути справді терпеливою, довготерпеливою, інакше вона залишиться порожньою декларацією чи швидкоплинним закоханням. Щоб збагнути і засвоїти це «здорове вчення» нам треба Божого світла, треба молитви.
Якось прочитав розповідь про розмову святої Матері Терези з Калькутти з кардиналом Анджело Комастрі:
Мати Тереза: «Скільки годин Ви молитеся на день?».
Комастрі: «Щодня служу Месу, молюся Молитвослов і Вервицю».
Мати Тереза: «Це занадто мало, в любові не можна обмежуватися обов’язком, потрібно робити більше. Щодня робіть трохи адорації, інакше Ви не витримаєте».
Комастрі: «Але від Вас, Мати, я очікував, що Ви запитаєте мене, скільки милостині я роблю в день, а не скільки годин посвячую на молитву».
Мати Тереза: «А Ви думаєте, що я могла б йти до бідних, якби Ісус не вклав у моє серце Свою любов? Без Бога ми занадто бідні, щоб допомогти бідним».
Господи, допоможи мені прийняти Твою євангельську науку! Господи, допоможи мені зростати щораз більше у вірі, любові, терпеливості!
† Богдан Дзюрах,
апостольський екзарх у Німеччині та Скандинавії