Військових капеланів ближче знайомлять з парохом «Майданека» о. Омеляном Ковчем

27 березня 2019

У Києві під егідою Департаменту військового капеланства Української Греко-Католицької Церкви та Комітету із вшанування пам’яті блаженного священномученика Омеляна Ковча відбувся міжконфесійний семінар військових капеланів під назвою «Тут я бачу Бога», присвячений 135-річниці з дня народження та 75-им роковинам з дня смерті священномученика Омеляна Ковча.

Військових капеланів ближче знайомлять з парохом «Майданека» о. Омеляном Ковчем

Семінар відкрив владика Богдан Дзюрах, Секретар Синоду Української Греко-Католицької Церкви, зазначивши велич служіння військового капелана серед довірених йому вояків. «Гаслом наших капеланів став короткий вислів „Завжди бути поруч“. Проте у цьому гаслі міститься глибока істина про відношення нашого Бога до людини. Бо це „буття поруч“ остаточно і найбільш повно виражається у „бутті з“. Бог приходить на цей світ, щоб бути разом з людиною у всіх обставинах її життя, а особливо там, де людина почувається приниженою у своїх правах, пригнобленою, поневоленою і знедоленою. І ви, наші капелани, виявляєте своєю присутністю поруч з солдатами присутність в їхньому житті самого люблячого Бога — Творця і Визволителя», — сказав владика Богдан.

Окрім цього, проповідник підкреслив важливий аспект діяльності священномученика Омеляна Ковча як військового капелана Української Галицької Армії. «Отець Омелян у своєму капеланському служінні показував взірці справжньої мужності, посвяти і відваги, — сказав владика Богдан. — Він був священиком, у серці якого горів вогонь живої віри і любові до Бога і до ближніх. Це про нього сказав один з провідників єврейської спільноти: „Він справді вірив у живого Бога, тому й був здатний віддати своє життя за ближніх“. Так, у ситуації загрози і небезпеки отець Омелян більше думав про інших, ніж про себе, то ж на перестороги командування, що, мовляв, на передовій дуже небезпечно, він впевнено і переконливо відповідав: „Я маю досвід війни і знаю, що вояк на лінії фронту почуває себе найкраще, коли бачить поруч себе лікаря і духівника“».

Семінар «Тут я бачу Бога», за словами о. Андрія Зелінського, заступника керівника Департаменту військового капеланства ПК УГКЦ, — «це перша спроба зібрати штатних капеланів та волонтерів для обговорення важливих питань капеланської служби».

«Цей захід міжконфесійний і присвячений вшануванню пам’яті блаженного священномученика Омеляна Ковча. Людини, яка вчить українців цінності жертовного служіння, праведник України, який доклав неймовірних зусиль, аби врятувати багато життів», — зазначив священик.

Омеляну Ковчу, за словами о. Андрія Зелінського, у житті довелося також служити капеланом в Українській Галицькій Армії, де він проявив себе як ревний духівник, відважний захисник гідності військовослужбовця. А його уроки в концтаборі «Майданек» формують для нас певну духовну матрицю, вони вчать нас, як служити, навчають нас, як бачити Бога в контексті, де, здавалося б, брак будь-якого сенсу добра, справедливості, істини.

«Отець Омелян навчає нас зрештою відстоювати найдорожче, що існує у Збройних Силах України, — людську гідність, справжню людську свободу українського воїна. Це означає бути справді поруч. Тому на цьому етапі розвитку служби військового капеланства дуже вартує віднайти ті моделі, які можуть послужити для формування нашої духовності, щоби бути ефективними служителями духу, який плекає у своєму серці український воїн», — вважає військовий капелан.

Окрім цього, впродовж семінару до слова були запрошені полковник Сергій Лубинець, начальник управління Департаменту військової освіти, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України із виступом на тему «Актуальний стан і перспективи розвитку військового капеланства у Збройних Силах України» та капітан 1-ого рангу Андрій Васильович Коренько, ТВО начальника Головного управління морально-психологічного забезпечення Збройних Сил України із темою «Служба військового духовенства (військового капеланства) у Збройних Силах України».

У рамках семінару військові капелани також переглянули фільм «Парох Майданека», презентацію та вступне слово до перегляду якого мав отець-мітрат Стефан Батрух.

Нагадаємо, що у 2019 році припадає 135-річчя з дня народження блаженного священномученика Омеляна Ковча, 75-ті роковини його мученицької смерті в нацистському концтаборі «Майданек» та 10-та річниця проголошення покровителем душпастирів УГКЦ. Саме тому, Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, що проходив від 2 до 11 вересня 2018 року в м. Львові-Брюховичах постановив належно вшанувати пам’ять цього священномученика нашої Церкви. Також Постановою № 2654-VIII Верховної Ради України вшанування поширилося на загальнонаціональний рівень.

За матеріалами Департаменту інформації УГКЦ
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ