Вірні Бучацької єпархії у супроводі трьох владик здійснили прощу до відпустового місця у с. Савелівки
18 серпня 2023 року, у день передсвяття Переображення Господа нашого Ісуса Христа, відбулася проща Бучацької єпархії УГКЦ в наміренні за мир і спокій в Україні до Марійського відпустового місця у с. Савелівка (Чортківський район, Тернопільська область).
Урочистість святкового відпусту розпочалася в храмі Воздвиження Чесного Хреста м. Монастириська, де вірні, отримавши настанови від духовенства, вирушили пішою ходою до чудотворного місця. Про це розповідає пресслужба Бучацької єпархії УГКЦ.
До урочистого походу долучились духовенство Бучацької єпархії, студенти Чортківської дяківсько-катехитичної академії ім. свщмч. Г. Хомишина, представники влади та вірні Христової Церкви. Під час пішого походу із чудотворною іконою Савелівської Богородиці лунали молитви на вервиці, спів і прослава Матері Божої. Після святкової Вечірні духовенство та вірні урочисто зустріли владику Дмитра Григорака, ЧСВВ, єпарха Бучацького, владику Івана Кулика, єпарха Кам’янець-Подільського, та владику Леона Дубравського, єпископа Кам’янець-Подільської дієцезії РКЦ.
Архиєрейська Божественна Літургія у співслужінні трьох владик та чисельного духовенства об’єднала усіх вірних у спільному наміренні прощі.
Із словом духовної проповіді до вірних звернувся владика Іван Кулик. Аналізуючи подію Переображення Господнього, проповідник наголосив: «Сьогодні Слово Боже розповідає нам про славне Переображення Господа. Слухати Слово — це не лише виконувати якісь релігійні обряди, але слухати Слово Боже — це означає жити цим словом у своєму щоденному житті. Таким прикладом послуху Богові є сам Христос, який приймав Божу волю, віддаючи себе на страждання. Людина, яка довіряє Богові, завжди приймає його у своє життя. У час труднощів і випробувань Господь хоче, щоб ми слухали Його Слово і скріплювали свою віру. Лише завдяки Богові ми можемо перемогти свої гріхи, спокуси і своїх ворогів».
«Сьогодні просимо Бога, щоб наповнив нас своєю силою, наскільки ми готові прийняти Його в своє життя. Також особливо взиваємо до Богородиці, просячи в неї заступництва», — мовив наприкінці свого слова владика Іван.
На завершення Божественної Літургії звучали привітання для владик, духовенства, вірних, представників влади. Владика Дмитро Григорак нагородив місцевих меценатів та добродіїв подячними грамотами. Під час привітань також було вручено церковну нагороду — право носіння хреста з прикрасами, якої удостоївся о. Степан Попроцький, адміністратор відпустового місця Савелівки, організатор прощі, духовний лідер навколишніх парафій.
У вечірніх сутінках лунала молитва до Богородиці біля джерела, яка завершилася Водосвяттям і окропленням усіх присутніх свяченою водою.
Довідка
Савелівка — мальовниче село на Монастирищині. Сьогодні тут збереглося близько півсотні хат. На початку села поблизу лісу облаштоване відпустове місце. Його історія сягає 19 століття. Місцеві жителі розповідають, у лісі при дорозі, яка вела з села Ковалівка до села Савалуски (тепер село Савелівка), місцевий дідич побачив на дубі біля джерела сяйво, в контурах якого виднілося зображення Пресвятої Богородиці. З того часу там почали відбуватися численні чудесні зцілення та велелюдні відпусти біля чудотворної ікони.
Дідич, якому з’явилася Пречиста Діва, вирішив значну частину свого маєтку пожертвувати на побудову нової церкви в с. Савалуски. Самому йому не вдалося здійснити задумане. На кошти, залишені ним, мешканець села побудував діючу Савелівську церкву, але значно меншу за розміром від тієї, яка була задумана. Саме в ній і помістив дідич ікону Богородиці, яка була намальована за його описом на дорогому турецькому полотні.
«Багато людей, які приїздять до нас, дивуються, що ікона намальована на полотні», — розповідає отець Степан Попроцький, адміністратор відпустового центру. — «Обличчя Богородиці та Ісуса намальовані, а ризи з полотна. Ікона до сьогодні збереглася у доброму стані. До 2015 році вона зберігалася у святилищі і віряни могли її лише бачити. А вже у 2015 році ми зробили великий іконостас, вклали її туди і зараз всі віряни можуть пригортатися до оригінальної чудотворної ікони і бачити її зблизька».
У 1873 році папа Пій IX проголосив Савалуски відпустовим місцем. На молитву до Богородиці у свято Преображення Господнього пішки чи кіньми, з’їжджалися люди з усіх куточків Західної України. У 1950 році радянська влада заборонила людям відвідувати це місце.
У 1989 році на місці джерела, де об’явилася Богородиця, побудували маленьку капличку і встановили хрест. У 2003–2004 роках біля храму у Савелівці спорудили Хресну дорогу, а згодом виготовили і освятили копію з оригіналу образу Богородиці, який на той час був запрестольною іконою. Копія Чудотворної ікони почала подорожувати церквами деканату, аби більше людей могли поклонитися святині.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ