Відеозаписи доповідей конференції про Почаївський василіянський монастир тепер доступні онлайн

23 грудня 2023

Записи виступів дослідників-учасників міжнародної наукової конференції «Почаївський феномен: василіянський монастир Успіння Пресвятої Богородиці в історії та культурі України» оприлюднили на Youtube-каналі «Почаїв. Україна».

Як і обіцяв оргкомітет наукової події, що відбулася 28–30 вересня 2023 року, відео кожної із записаних доповідей мали з’явитися у вільному доступі онлайн до кінця 2023 року. Мета цього кроку — популяризувати правдиву історію Почаївського василіянського унійного, тобто греко-католицького, монастиря Успіння Пресвятої Богородиці, його спадщину та величезний внесок в українську культуру. Саме для цього на конференції і згуртувалися вчені з України та Польщі, — греко- й римо-католики, православні, протестанти, — які досліджують різні сторінки почаївського минулого і спадку впродовж багатьох років. Про це інформує пресслужба Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ.

Ініціатори ютуб-каналу та медіапроєкту «Почаїв. Україна» зазначають, що публікація доповідей продовжується. Тож на даний час на каналі ще не усі відеосюжети.

«Ми продовжуємо працювати над підготовкою до друку збірника конференції, який буде фаховим науковим виданням і, до слова, вмістить не тільки статті, підготовані учасниками на основі своїх доповідей, а й значний блок з унікальними документами, що стосуються історії Почаївського василіянського монастиря та загалом Луцько-Острозької єпархії. Більшість цих джерел вперше спеціально для публікації переклали сучасною українською мовою, — розповів один з членів оргкомітету, науковий співробітник Інституту історії Церкви Українського католицького університету історик Володимир Мороз. — Також до збірника увійде великий блок ілюстрацій».

19 грудня макет названого збірника затвердила Вчена рада Філософсько-богословського факультету УКУ, у межах якого й діє Інститут історії Церкви, один зі співорганізаторів конференції нарівні з Провінцією Найсвятішого Спасителя Василіянського Чину святого Йосафата в Україні і Тернопільсько-Зборівською архиєпархією УГКЦ. Нагадаємо, що конференція «Почаївський феномен…» відбулася теж за підтримки Тернопільської обласної військової адміністрації і Тернопільської обласної ради.

Загалом наукова подія, згідно з її програмою, зібрала 37 науковців із 35 доповідями (2 доповіді у співавторстві). Водночас із конференцією в Марійському духовному центрі у Зарваниці відбулася виставка автентичних почаївських старожитностей, каталог якої оприлюднили онлайн у скорому часі після її завершення.

Із ютуб-каналом «Почаїв. Україна» можна ознайомитися за цим посиланням: https://www.youtube.com/@Pochayiv.