Відбувся перший душпастирський візит владики Богдана Дзюраха до Швеції
30 квітня — 2 травня 2022 року апостольський екзарх для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії владика Богдан Дзюрах здійснив свій перший візит до громади Української Греко-Католицької Церкви у Стокгольмі (Швеція).
Відвідини катехитичної школи та Молебен за мир в Україні
У перший день перебування у столиці Королівства Швеція апостольський екзарх у храмі отців-єзуїтів в центрі Стокгольма зустрівся з катехитами і дітьми катехитичної школи місцевої греко-католицької громади Блаж. свщмч. Климентія Шептицького. У розмові з дітьми владика Богдан поцікавився знаннями, які вони набули останнім часом в ході катехитичних занять, а відтак поспілкувався з ними про свято Воскресіння.
Після відвідин катехитичної школи апостольський екзарх зустрівся з отцями-єзуїтами місцевої парафії — о. Стефаном Дартманом, ТІ, який свого часу був Генеральним директором Благодійного фонду німецьких католиків «Реновабіс» та його співбратом у монашестві о. Домініком. У ході братерської розмови владика Богдан представив суспільно-політичну ситуацію в Україні, спричинену військовою агресією Росії, та розказав про роль УГКЦ в Україні та на поселеннях у подоланні гуманітарних наслідків цієї війни.
Того ж вечора владика Богдан відправив Молебен до Пресвятої Богородиці за участі членів громади у храмі Святого Стефана, де регулярно відбуваються богослуження греко-католицької громади. Греко-католики під проводом свого єпископа молилися за мир на рідних землях.
У проповіді владика Богдан, пригадавши чудо в Кані Галилейській, представив спосіб заступництва Пресвятої Богородиці за своїх дітей. Перш за все вона, як завбачлива Матір, бачить нужди і потреби своїх дітей на цьому світі та, випереджуючи навіть їхні прохання, сама перша заносить благальні молитви перед Престол Свого Сина і Господа. Відтак Пречиста Діва, — за словами екзарха, — порушує серця людей, щоб допомогли зарадити потребі, так як це було в Кані Галилейській, коли Богородиця закликала слуг і заохотила їх робити все, що скаже їм Ісус. Таким чином довершується чудо заступництва Божої Матері за своїх страждаючих дітей. Наслідуючи Богородицю, ми теж маємо тривати у благальних молитвах за мир і спокій в нашій Батьківщині, а відтак бути готовими нести посильну поміч всюди там, де є така потреба і можливість, — заохотив зібраних вірних апостольський екзарх.
Після Молебню відбулася зустріч з парафіянами, під час якої присутні мали нагоду розповісти своєму єпископові про стан душпастирства в Стокгольмі, поділитися своїми потребами, надіями та сподіваннями. Зокрема, наголосили на необхідності мати стале приміщення для богослужень, а також відповідні зали та класи для парафіяльних зібрань та катехитичних занять.
Божественні Літургії з нагоди парафіяльного празника та освячення храму сирійських католиків
У неділю, 1 травня, апостольський екзарх у співслужінні о. Андрія Мельничука, місцевого душпастиря, відслужив Божественну Літургію для вірних греко-католиків. Храм був заповнений молільниками, в тому числі і новоприбулими з України. Оскільки за григоріанським календарем того дня була Неділя мироносиць, владика Богдан у своїй проповіді використав приклад праведного Йосифа з Ариматеї та жінок-мироносиць для роздумів над двома аспектами християнського покликання, а саме — відважною вірою та вірною любов’ю. Проповідник закликав присутніх берегти скарб віри, який вони принесли зі собою з рідної землі та не вагатися визнавати свою віру серед переважно байдужого до релігійних цінностей суспільства. Він також підкреслив цінність щоденної дискретної жертовної любові, якою служили Ісусові жінки-мироносиці і до якої покликаний кожен Христовий учень.
Пополудні того ж дня апостольський екзарх взяв участь в освяченні храму сирійської католицької громади Антіохійського патріархату, який передала у користування цій громаді місцева римо-католицька дієцезія. Освячення здійснив Глава Сирійської Католицької Церкви Патріарх Антіохії Ігнатій Юсіф ІІІ у співслужінні єпископів та численного духовенства цієї Церкви, а також запрошених гостей, серед яких був очільник місцевих римо-католиків Його Еміненція Ларс Андерс кардинал Арбореліус. Після Чину освячення храму та Божественної Літургії був освячений меморіальний знак в пам’ять жертв різні 1915 року, яку здійснили над сирійцями турки Османської імперії.
Після урочистостей відбулася робоча зустріч апостольського екзарха для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії з очільником Римо-Католицької Церкви в Швеції Ларсом Андерсом кардиналом Арбореліусом. Владика Богдан подякував кардиналові Андерсові за усесторонню підтримку українського душпастирства на теренах Королівства, а особливо за численні знаки солідарності з боку особисто кардинала та усієї католицької спільноти Швеції в обставинах теперішньої російської війни проти України. Відтак співрозмовники обговорили подальші кроки для запевнення духовної опіки українців, які прибувають до Швеції. Кардинал Арбореліус виявив готовність сприяти залученню до душпастирства ще одного українського греко-католицького священника на теренах Швеції.
Візит до Посольства України та до центрального осідку «Caritas»
Останнього дня перебування у Стокгольмі владика Богдан здійснив візит до Посольства України в Королівстві Швеція, де провів робочу зустріч з Надзвичайним і Повноважним Послом України в Швеції п. Андрієм Плахотнюком. У ході бесіди сторони обговорили питання міжнародної підтримки України в умовах російської агресії, і зокрема підтримку біженців, які прибувають з України до Королівства Швеція. Посол України відзначив авторитет, яким втішається українська греко-католицька громада, а особливо її душпастир у Стокгольмі о. Андрій Мельничук. Він поділився своїми спостереженнями щодо покращення співпраці між церковними та громадськими організаціями у Швеції та висловив запевнення у своєму сприянні усім ініціативам, які консолідують українство і сприяють остаточній перемозі українського народу у теперішній війні.
Зі свого боку владика Богдан подякував Послові за розуміння важливості духовної складової в опіці над українцями на поселеннях та висловив свою готовність до подальшої співпраці задля служіння нашим краянам за кордоном та у підтримці українського народу на матірних землях. Співрозмовники також обговорили питання вшанування жертв Голодомору та популяризацію української культури і духовності в країнах новітнього поселення наших земляків. На закінчення зустрічі апостольський екзарх подарував Послові книгу про історію та духовність УГКЦ та свій збірник проповідей на неділі церковного року.
Відтак апостольський екзарх відвідав місцевий осідок Благодійного фонду «Caritas», в якому зустрівся з працівниками та Генеральним Секретарем організації п. д-ром Джорджом Йосефом. Пан Йосеф за останні два місяці кілька разів побував в Україні, зокрема у Києві, Бучі, Ірпіні, Львові, і міг на власні очі переконатися про жахіття, які спричинила російська агресія проти українського народу. То ж справою честі він назвав підтримку України та поміч українським біженцям, які прибули до Швеції.
«Ваш люди унікальні, вони, навіть зазнавши безміру страждань, зберігають власну гідність і відзначаються високою культурою. За мою багатолітню працю в структурах Карітасу я вперше зустрічаю таких благородних людей», — зазначив п. Джордж Йосеф. Зі свого боку владика Богдан щиро подякував працівникам та жертводавцям «Карітасу» і запевнив про вдячність українського народу та про молитву за них всього віруючого Божого люду України.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ