Українська громада Святого Миколая у м. Афіни (Греція) відзначила 25-ліття від дня заснування
Українська громада Святого Миколая у м. Афіни (Греція) Архиєрейською Божественною Літургією та благодійним концертом відзначила 25-ліття від дня свого заснування.
Перед початком Божественної Літургії діти Катехитичної школи, що діє при парафії, радо зустрічали єпископів привітальними словами. На святкування цієї пам’ятної дати завітали владика Степана Суса, єпископ Курії Києво-Галицького Верховного Архиєпископства, владика Ян Р. Павловські, Апостольський Нунцій у Греції, Апостольський екзарх для католиків візантійського обряду в Греції владика Мануїл Нін та єпископ-емерит Димитрій Салахас.
Владика Мануїл Нін: три причини для радості
На початку богослужіння із словами привітань та всебічної підтримки до усіх присутніх звернувся владика Мануїл Нін. Від підкреслив, що радість у цю неділю велика через три причини.
«Перша причина — це Пасха. Щонеділі ми християни збираємося, щоб святкувати Воскресіння Господнє. Кожної неділі ми слухаємо і приймаємо Слово Господнє у наші серця. Кожної неділі ми приймаємо Святі Дари Тіла і Крові Господніх, які дають нам життя, які дають нам благодать жити як християни, жити за Євангелією Господа нашого Ісуса Христа», — мовив владика Мануїл.
Відтак, за його словами, друга причина радості пов’язана зі святкуванням 25-ої річниці української громади в Апостольському екзархаті. «Наша Церква сьогодні складається з греків, українців і халдеїв. Церква, яка прагне завжди бути відкритою та привітною. Церква, яка була привітною та відкритою двадцять п’ять років тому і прагне бути такою й сьогодні. Незважаючи на труднощі, які насправді є, — малі чи великі, — Церква хоче завжди мати відкриті обійми, щоб приймати і бути прийнятою», — відзначив промовець.
І третя причина полягає в тому, що це наше свято покликане бути сповненим у вірі та надії. «У солідній вірі, що народжується і опирається на Воскреслого Господа та в Його Євангеліє. У надії, що незабаром у нашому, випробуваному багатьма війнами та стражданнями світі відродиться мир і примирення, а особливо мир і примирення відродяться в нашій Україні», — висловив сподівання Апостольський екзарх.
Наприкінці свого слова він ствердив: «У нашому святкуванні особливо будемо молитися за мир в Україні, за швидке припинення несправедливої війни. За припинення страждання, руйнування і смерті в Україні».
Божественна Літургія за участі чисельних молільників
Архиєрейська Божественна Літургія розпочалася об 11:00. Літургію очолив владика Степан Сус, а всі інші єпископи співслужили. Серед духовенства були присутніми о. Петро Фучьо, протосинкел Грецького екзархату, архимандрит о. Вісаріон Куотсіс, парох катедри Пресвятої Трійці, о. Марко Семеген, ректор собору Святої Софії у Римі (Італія), о. Тарас Когут, що у свій час душпастирював у цій спільноті, о. Афанасій Армаос, о. Ростислав Мелех, о. Юрій Боєчко та о. Ігор Посоленик, теперішній настоятель парафіяльної спільноти в Афінах.
Чисельно долучилися до молитви та святкування сестри Чину Святого Василія Великого, що прибули з України: с. Інокентія Братців, Провінційна економка, с. Лукія Мурашко, с. Єроніма Рибакова, с. Єфрема Мандзюк, с. Вероніка Галатан, с. Доротея Іванус, с. Герарда Смерека. Варто зазначити, що с. Єфрема Мандзюк саме у цей день приїхала з України для служіння для українців у Греції.
Блаженніший Святослав: діяльною участю відзначайтесь в історії парафії
Після Служби Божої з словами привітання від Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава звернувся владика Степан Сус.
«Двадцять п’ять років в історичному контексті — це короткий період, якщо порівнювати його із столітнім існуванням багатьох парафій нашої Церкви, особливо у Західній Європі. Однак це перше, а не останнє 25-річчя! Бажаю кожному із вас, тут присутніх, своєю діяльною участю відзначитися в історії парафії Святого Миколая, щоб ваші наступники із гордістю згадували вас і примножували ваші надбання», — мовив у своєму привітальному листі Блаженніший Святослав, що й сам під час навчання здійснював священничого служіння у цій громаді.
«Прохаю в милосердного Господа щедрих дарів, щоб ви могли гідно відсвяткувати цю подію. Засилаю вам сердечні побажання із пагорбів нашого сивочолого Дніпра, на якому, як символ нерозривної єдності нашої Церкви, зведено собор Воскресіння Христового, у час, коли наша рідна земля здригається від бомбардувань, коли плач і сум через важкі втрати, спричинені безпощадним агресором, сповнюють наші серця. Та незважаючи на ці випробування, Україна молиться, бореться і перемагає!» — відзначив Предстоятель УГКЦ.
Відтак Глава Церкви подякував громаді за всебічну підтримку українського народу, яку вона здійснює у цей період воєнного лихоліття, а також привітав усіх матерів із їхнім Днем. «Молюся, щоб у майбутньому ви належно використали дари, які Господь Бог зсилає на милу Йому парафію Святого Миколая. Моліться і працюйте, зростайте у любові, щоб ці дари приносили якнайкращі плоди вам і наступним поколінням».
У свою чергу, владика Степан Сус особисто подякував всім присутнім за спільну молитву. Також окремо висловив вдячність Апостольському Нунцію у Греції за те, що особисто прибув на молитву, а владиці Мануїлу за те, що українці мають нагоду бути і молитися в цьому храмі та в очолюваному ним екзархаті загалом.
Після подяки владики Степана усі єпископи, священники та сестри ЧСВВ отримали пам’ятні подарунки.
Апостольський Нунцій у Греції: сподівання на настання миру в Україні
На початку свого звернення до молільників владика Ян Р. Павловські звернув увагу на те, що поляки гостинно прийняли багато біженців з України. А він, у свою чергу, відчуває тепло та гостинність, із якою є прийнятий в українській громаді у Греції.
Відтак промовець згадав про нещодавню зустріч Президента України Володимира Зеленського та Папи Франциска, що для нього є скріпленням надії на те, що у скорому часі настане мир. Оскільки, за його словами, над цим працюють люди, які дійсно прагнуть миру.
Однак, пригадав єпископ, що не варто забувати, що мир починається у наших серцях, у наших родинах, і вже тоді у наших громадах. «Одна річ — це молитися за мир, але ми також повинні прийняти мир Христа у наших серцях та ділитися і створювати мир у наших сім’ях, родинах, громадах, поширюючи його все більше і ширше», — мовив Апостольський Нунцій у Греції.
Отець Ігор Посоленик: «Тут ніколи нікому не бракувало місця»
Наприкінці із своїм словом вдячності для усіх присутніх звернувся о. Ігор Посоленик, настоятель парафіяльної спільноти. Перш за все, він пригадав історію постання спільноти Української Греко-Католицької Церкви в Афінах. «Двері цього чудового храму та екзархату відкрив для українців покійний владика Анаргіос, і з того часу вони для українців ніколи не зачинялися. Християнська любов зуміла об’єднати всіх у цьому храмі та в екзархаті. Тут ніколи нікому не бракувало місця. Греки, халдеї, українці — всі перебували і продовжують перебувати під опікою єпископів грецького екзархату. За Божим провидінням та зусиллями отця Святослава Шевчука і енергійної молодої громади довкола храму почали гуртуватися українці. За ці 25 років у спільноту було вкладено багато праці. Єпископи, душпастирі та вірні молилися і працювали з любов’ю, вкладаючи душу. Важко перерахувати всіх тих, чиї руки трудилися на благо парафіяльної спільноти. Їх справді дуже багато. Їхні імена назавжди будуть записані золотими літерами на небі», — мовив священник.
Друга частина святкувань: благодійний концерт
Друга частина святкування розпочалася о 15:30 в приміщенні екзархії, де відбулася зустріч єпископів та священників з Українським та словацьким посольствами в Грецькій Республіці та іншими поважними гостями і дипломатами. Представники дипломатичного корпусу також склали свої привітання для української громади.
Відтак о 16:00 год. за участі дипломатів і духовенства відбулося урочисте відкриття другої частини святкових заходів. Ця частина була позначена виступами представників українських шкіл, товариств та асоціацій м. Афін.
Із окремими словами вітань до учасників цієї події звернулися посли України та Словаччини. Зокрема, Сергій Шутенко, Посол України у Греції, привітав парафію з 25-літтям, а всіх присутніх матерів з Днем матері.
Марчелла Ганусова, Посол Словаччини у Греції, сказала, що їй було надзвичайно приємно отримати запрошення на це свято. Вона приємно здивована бачити таку кількість активних українців. Окремо вона подякувала за те, що українські діти кожного року приїжджають у Посольство Словаччини з колядою. «Словаччина й надалі буде підтримувати і допомагати Україні так, як це робила до цього», — зазначила на завершення Марчелла Ганусова.
Кульмінацією свята став благодійний концерт за участі Заслужених артистів України Наталки Карпи, Андрія Заліска та Юліка.
Зібрані під час цього святкування кошти, а саме 6500 євро від української громади Святого Миколая в Афінах поїдуть на потреби Збройних сил України.
Варто також зазначити, що до столиці Греції — міста Афін владика Степан Сус, Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ, прибув ще 12 травня 2023 року, де його зустріли місцеві українські душпастирі оо. Ігор Посоленик та Роман Скрипнюк. У цей же день владика зустрівся в Афінах з Апостольським екзархом для католиків східного обряду в Греції владикою Мануїлом Ніном.
Наступного дня єпископ відвідав Українську суботню школу при культурно-освітньому центрі «Берегиня», а також Українську недільну школу «Неофіти» при асоціації Українсько-грецька думка.
Владика Степан поспілкувався з дітьми та вчителями напередодні Свята матері та уділив своє архиєрейське благословення. Разом з владикою до шкіл завітали душпастирі для вірних УГКЦ у Греції о. Ігор Посоленик і о. Роман Скрипнюк, а також священники, які прибули на 25-ліття Української церковної спільноти св. Миколая в Афінах о. Ростислав Мелих та о. Юрій Боєчко.
Фото: Василь СпірідоновПресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ