У Тернополі відбулася презентація наукового збірника про василіянську віху історії Почаївського монастиря

22 вересня 2024

19 вересня, о 16.00 в приміщенні Тернопільського обласного краєзнавчого музею (площа Героїв Євромайдану, 3) відбулася презентація наукового збірника «Почаївський феномен: Василіанський монастир Успіння Пресвятої Богородиці в історії та культурі України».

За словами організаторів, подія стала завершальним етапом міжнародної наукової конференції «Почаївський феномен: василіянський монастир Успіння Пресвятої Богородиці в історії і культурі України», яка проходила 28–30 вересня 2023 року у Зарваниці на Тернопільщині та згуртувала 37 фахівців-дослідників з України та Польщі.

На презентацію зібралися високоповажні представники духовенства, влади, науковців аби благовістити про знакове в часі війни друковане видання.

Метою цього заходу було розвінчання міфів, відкриття достовірних фактів історії українського Почаєва, популяризація правдивої історії Почаївського василіянського унійного, тобто греко-католицького, монастиря Успіння Пресвятої Богородиці, його спадщини та величезного внеску в українську культуру.

Захід врочисто відкрив Ярема Шатарський, директор Тернопільського обласного краєзнавчого музею. Благословив вихід у світ збірника владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівської архиєпархії УГКЦ, доктор з канонічного права. З вітальними словами виступили представники влади: Віктор Устенко, заступник голови Тернопільської обласної військової адміністрації; Олег Сиротюк, керуючий справами виконавчого апарату Тернопільської обласної ради, депутат Тернопільської обласної ради. Серед запрошених був присутній заступник директора Департаменту культури та туризму Тернопільської обласної військової адміністрації – Ігор Кульчицький.

Учасники заходу, серед яких співавтори збірника, з приємністю ділились результатами своїх наукових розвідок, що увійшли у дане видання. Оскільки на його сторінках відкривається переосмислена правдива історія Почаївської обителі у духовній та матеріальній спадщині. Власне, про це говорили отець Артемій Новицький, ректор Василіянського інституту філософсько-богословських студій імені Йосифа Велямина Рутського (с. Брюховичі, Львівщина); Елла Бистрицька, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри всесвітньої історії та релігієзнавства Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, член Наукового товариства імені Шевченка, співавтор видання; Федір Полянський, кандидат історичних наук, доцент, директор Державного архіву Тернопільської області, співавтор збірника. Презентацію збірника представив Володимир Мороз, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту історії Церкви Українського католицького університету та науковий редактор цього видання.

Відрадно, що наукова спільнота збагатилася ще одним фаховим напрацюванням з історії Української Церкви. Даний збірник увібрав доповіді понад 30-ти науковців з України та Польщі, які тематично згруповані у 6-ти розділах, окремою складовою стали документальні додатки. Пріоритетом викладених матеріалів слугує виключно джерельна база, що дозволяє спростувати численні міфи щодо історії Почаївського василіанського монастиря. Більшість документів вперше перекладено сучасною українською мовою.

Рекомендовано до друку Вченою радою філософсько-богословського факультету Українського католицького університету. Зібрання модерував – отець-доктор східних церковних наук Віталій Козак.

Зазначимо, що фонди Тернопільського обласного краєзнавчого музею слугували джерельною базою у даних дослідженнях пошуківців. Експонати музею увійшли до каталогу виставки почаївських старожитностей, який видали до конференції (29-30 вересня 2023 року, упор. – В. Мороз). Цей каталог доступний онлайн. Це видання містить зображення сакральних речей Почаївського василіянського монастиря, гравюри зі стародруків, тощо, які показують самобутність Київської християнської традиції XVII-XVIII ст. Даний каталог також рекламували на презентації.

Присутня на заході молодь, семінаристи, вихованці Тернопільського обласного ліцею «Знамення» (11 клас у супроводі вчителя історії Любомира Хринівського) мали змогу в непростих реаліях сьогодення почерпнути для себе багато невідомого і цікавого, відкрити приховані факти коріння нашої ідентичності. Директору музею Яремі Шатарському за співорганізацію заходу духовні отці висловили подяку і для музейної збірки подарували примірник презентованої книги.

Варто додати, що презентацію збірника організували Тернопільський обласний краєзнавчий музей, Тернопільська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Тернопільсько-Зборівська архиєпархія Української Греко-Католицької церкви, Інститут історії Церкви Українського католицького університету.