У с. Монастир-Дережицький відсвяткували 125-ліття місцевого храму

23 серпня 2024

18 серпня владика Ярослав Приріз, єпископ Самбірсько-Дрогобицький, здійснив душпастирський візит на парафію Успення Пресвятої Богородиці с. Монастир-Дережицький. З нагоди 125-ліття місцевого храму єпископ у співслужінні о. Юрія Сільника, адміністратора парафії, та місцевого духовенства відслужив Божественну Літургію.

У с. Монастир-Дережицький відсвяткували 125-ліття місцевого храму

Під час проповіді владика Ярослав пояснив вірним значення євангельської благовісті про те, як Ісус учинив чудо помноження хлібів для п’яти тисяч людей. «Цей помножений хліб є пророчим прообразом Хліба, яким є Христове Тіло, таїнственно присутнє для нас у Святій Євхаристії. Цей Хліб, розподілений на спомин про Його Смерть і Воскресіння, живить і підтримує нас, що є Його Містичним Тілом — Його святою Церквою», — зазначив владика Ярослав, як інформує пресслужба Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ.

Відтак єпископ наголосив на значенні слів священника під час Божественної Літургії «Роздроблюється і розділюється Агнець Божий, що Його їдять, але ніколи не з’їдають і причасників Він освячує». За словами проповідника, «це таїнственне ламання Хліба і благодать Слова Божого ми переживаємо на кожній Літургії, адже тоді сам Христос приходить, щоб на святім престолі розламати і поблагословити нам хліб та перетворити його на своє тіло, а вино — на свою кров. І тоді через руки священнослужителів Він хоче накормити нас, щоб ніхто не знеміг у дорозі до мети — життя вічного».

Далі владика прокоментував поведінку учнів Спасителя, які були готові відпустити людей по своїх домівках. «Однак Ісус на це промовив: „Не треба їм відходити: дайте ви їм їсти“. Як часто ми чуємо нарікання багатьох людей: чому Бог не зробить щось…, чому Він не нагодує голодних…? Ми, здається забули, що Бог „робить щось“ часто через нас, ми є Його знаряддям, членами Його Тіла. Він показує свою працю через нас, саме ми є Його людьми, Його народом, Його Церквою. „Не треба їм відходити, дайте Ви їм їсти“. Ми повинні принести все, що ми маємо — наші п’ять хлібів і дві риби — до Христа. Він поблагословить те, що ми принесли і використає, щоб допомогти нашим ближнім у потребі», — пояснив владика.

Роздумуючи над змістом і покликанням людини у світлі євангельської благовісті, проповідник зазначив, що «сьогодні Христос говорить нам: Я маю завдання для вас, яке ніхто інший крім вас не зможе виконати. Не обов’язково нам володіти великими талантами, щоб служити Богові. Ми є корисними тим, що маємо. […] Як могла б розвинутись наша Церква, якби ми запропонували Богові те, чим ми володіємо. Якщо у нас гарний голос, співаймо у церковному хорі; якщо ми можемо навчати нашу молодь, робімо це в домашній церкві, суботній школі та з інших нагод; якщо володіємо певною майстерністю чи ремеслом, допоможімо при будівництві храму… Пошукаймо та подивімось, де ми можемо інвестувати свою людяність та свої таланти, щоб Господнє ім’я прославлялося в нашому народі», — закликав проповідник.

Крім того, єпископ зазначив, що Господь потребує своє творіння — людину. «Ми є важливі для Господа, немає значення, що наше життя може здаватись без сенсу, але очевидно воно є унікальне у цьому світі». За словами владики, є тільки один спосіб, щоб бути добрим знаряддям в руках Божих. «Ми повинні повністю відкритись для Бога і наших ближніх. Бог не питає про нашу спроможність — тільки про нашу готовність, Він надасть нам можливість», — зазначив єпископ.

На завершення проповіді владика пригадав, що наша рідна Церква настільки глибоко ввійшла в нашу історію, ментальність, традиції, культуру, що стала неначе душею народу. «Те, що ми сьогодні збереглися як окремий народ, що не заломалися, не розплилися в чужому морю все це завдячуємо в першій мірі УГКЦ. Сьогодні, коли святкуємо 125 річницю храму у вашому селі, хочу наголосити на тому, що він був і залишається духовною святинею, місцем Божої присутності, домом молитви, школою української духовності і національної свідомості. Немає більшої виховної сили, ніж сила Церкви в якій діє сила Божа. То вона, виховує народ та вщеплює у душу людини ті християнські чесноти, які зроблять з неї доброго і мудрого громадянина», — наголосив владика Ярослав.

Після завершення богослужіння владика Ярослав запевнив у молитві за кожного нашого воїна, всі родини наших військовослужбовців, усіх людей доброї волі, які живуть неустанною турботою про захисників нашої Батьківщини, терплячих і страждаючих. Також подякував о. Юрію Сільнику, адміністратору парафії, за душпастирське служіння у Христовому Винограднику і всім вірним парафії за спільну молитву та привітав їх з величним святом.

Богослужіння завершилося молитвою за Україну.

Довідка

«Василиянський монастир в селі існував з 1531 по 1804 роки, коли його остаточно приєднали до дрогобицького монастиря, а його церква була перетворена в дочірню.

Зведена, ймовірно, в XVIII ст. на місці давнішої. У 1899 році (деякі архівні джерела подають 1904 рік) на її місці збудована існуюча дерев’яна церква. З 1961 по 1989 рік стояла зачиненою.

Церкву вирізняє серед інших дерев’яний балкон-проповідниця над західним входом. На південь від церкви розташована дерев’яна двоярусна дзвіниця» (Громик В. Дерев’яні церкви Львівської області. — Львів, 2014. — С. 82).