У польському місті Явожно відбулося культурно-молитовне вшанування пам’яті жертв Центрального табору праці

24 вересня 2024

21 вересня 2024 року у м. Явожно (Польща) відбувся захід вшанування пам’яті жертв Центрального табору праці, присвячений 77-ій річниці трагічних подій операції «Вісла». Організаторами заходу виступили Об’єднання українців у Польщі-Катовіце та місцева парафія Української Греко-Католицької Церкви.

Центральний табір праці у Явожні створений владою Польської Народної Республіки у лютому 1945 року. Його в’язнями були поляки, німці, українці та інші національності. Всього 3 873 особи. Українців – 2781 особа, серед них 823 жінки та кільканадцятеро дітей. Українці знаходилися в таборі з початку його існування. Пізніше влада перевела туди підозрюваних у співпраці з ОУН і УПА. До табору потрапляли передусім прості селяни, інтелігенція та духовенство (22 греко-католицькі та 5 православних священників). Померла тут 161 людина. Офіційно окремий український табір був закритий 8 січня 1949 року.

Як повідомляє пресслужба Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ, цьогорічні пам’ятні урочистості розпочалися з Божественної Літургії, яку очолив владика Володимир Ющак, єпископ Вроцлавсько-Кошалінської єпархії у співслужінні о. Шимона Янковського, о. Павла Добрянського, о. Мирона Михалишина, о. Василя Пастернака, о. Дмитра Федлюка та о. Романа Захарчишина.

На урочистостях були присутні як представники польської влади, так і численні представники української діаспори. Серед почесних гостей заходу були: Ева Сіделко-Палечни, секретар міста Явожно, Міхал Кіркєра, голова Ради міста, Зузанна Одживйолек, представник Воєводи Сілезького, асистент депутата до Європарламенту Лукаша Кохута, Ян Зрада, голова Об’єднання Українців у Польщі-Катовіце, Ірина Ковалик, колишня ув’язнена табору, яка сьогодні є визначною українською суспільно-культурною діячкою, а також Вікторія Стеценко, консул Генерального Консульства України в Кракові. У заході взяли участь представники української громади та гості з різних куточків Польщі й України.

Після завершення поминальної Панахиди учасники поклали квіти та вінки до пам’ятника жертвам табору. Цей символічний акт став знаком пошани та вдячності за збережену пам’ять про жертв трагедії.

Офіційну частину заходу завершила художня програма, яка продемонструвала силу української культури та зв’язок поколінь. Діти української школи з Білого Бору взяли активну участь у виступах, а солісти Міжнародного товариства «Конвалія» виконали низку українських пісень.

Організатори заходу висловили подяку всім, хто долучився до вшанування пам’яті, зокрема місцевій владі Явожно, яка протягом багатьох років активно співпрацює та допомагає у проведенні таких важливих ініціатив.

«Цей захід є нагадуванням про трагічну сторінку історії українців у Польщі та про важливість збереження пам’яті про події операції „Вісла“, щоб подібні трагедії ніколи не повторилися», — зазначили організатори молитовно-просвітницької ініціативи.