У Львівській опері презентували ораторію на текст заповіту патріарха Йосифа Сліпого

19 лютого 2022

У Львівській опері представили прем’єру ораторії українського композитора Ігоря Щербакова на текст заповіту Йосифа Сліпого «Великого бажайте!» з нагоди 130-річчя Патріарха.

«Сьогодні, у часі великої гібридної війни, яка триває вже 8 років, такі постаті, як Патріарх Йосиф, стають нам прикладом, а також опорою у дні сумнівів та тривоги. Він — один з тих, хто пройшов крізь жорстокі репресії тоталітарного режиму і не зрадив совісті й власного народу. Приклад його служіння Богу й Україні є зразком правильного життєвого шляху», — зазначив заступник голови Львівської ОДА Іван Собко. Про це повідомляє сайт Львівської обласної державної адміністрації та Львівської архиєпархії УГКЦ.

У Львівській опері презентували ораторію на текст заповіту Патріарха Йосифа Сліпого_1

Ораторію виконав хор та камерний оркестр Заслуженої академічної капели України «Трембіта» і симфонічний оркестр оперної студії Національної музичної академії ім. Миколи Лисенка під батутою диригента-постановника проєкту Володимира Вівчарика (концертмейстер оркестру — Марта Бура). Читець, бас — соліст Національної опери України Олександр Бойко. Супроводжував твір відеоряд Святослава Козака, заснований на іконописних роботах Романа Василика. Ведучою вечора стала заслужений працівник культури України Марія Христинич. Під час концерту глядачі могли спостерігати відео іконописних робіт.

Водночас у Львівській опері відзначили 20-ту річницю єпископських свячень учня та послідовника Йосифа Сліпого, архиєпископа та митрополита Львівського УГКЦ Ігоря Возьняка.

«Дуже важливо відчувати особливо в такі непрості часи, як сьогодні, підтримку Церкви, яка в різний час завжди мала найбільші довіру і підтримку в людей. Такі ж довіру і підтримку маєте Ви! Повсякдень пам’ятаємо і шануємо Вас! Дякуємо за можливість отримувати мудрі поради», — привітав митрополита Собко.

Владика Володимир Груца, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ, у вступному слові окреслив колосальну значимість постаті патріарха Йосифа, його жертовної праці й терпінь задля майбутнього Церкви і пророчу візію, ословлену, зокрема, у «Заповіті». Разом з тим, поєднуючи дві ювілейні дати, владика наголосив і на постаті митрополита Ігоря, проводячи паралелі між життєвими шляхами двох архиєреїв: «В цій історії мають місце також сторінки підпілля, переслідування, але надихає весна відродження Церкви і нашої держави. У житті митрополита відображені такі головні аспекти: молитва і тихе служіння. Саме вони є тими двома полозами та служать рушійною силою для життєвих саней».

Подячне слово авторам і виконавцям ораторії на завершення промовив і митрополит Львівський Ігор Возьняк, звернувшись і до всіх учасників цього святочного вечора. Складаючи подяку за присутність та підтримку протягом усіх років митрополичого служіння, архиєрей наголосив: «Уже багато добрих діл ми довершили, залишилося звершити ще більше! Хай Господь благословить нам у цьому!» Відтак запевнив усіх у постійній молитві та духовній опіці.

Нагадаємо, вранці у соборі Святого Юра у Львові владика Ігор провів Божественну Літургію на честь 20-річчя єпископських свячень та 130-річчя від дня народження Йосипа Сліпого. Окрім того, на Львівщині сьогодні відбулася низка заходів, присвячених пам’яті Патріарха.

Довідка

Ораторія «Великого бажайте!» — це твір відомого українського композитора Ігоря Щербакова для читця, баса, мішаного хору та симфонічного оркестру на тексти «Заповіту» Патріярха Йосифа Сліпого та канонічні тексти (автор ідеї та лібрето — Михайло Перун), за своїм змістом — філософська ораторія, яка представляє духовно-світоглядне бачення Блаженнішого Патріярха Йосифа Сліпого: що означає сьогодні — йти за Христом, що означає — служіння в покликанні, що означає — страждати за Христа і з Христом. Все те разом, що будує собор живих українських душ.

Поєднання текстів Святого Письма, християнських молитов та тексту «Заповіту» Патріярха Йосифа Сліпого створюили одне полотно, яке можна підсумувати словами: «Щоб ви любили один одного… любов’ю, над яку більшої немає, що готова й життя своє віддати за друзів своїх…».