У Коломиї відбулася Митрополича проща на честь місцевої ікони Пресвятої Богородиці «Це Мати Твоя»
16 листопада, для Коломийської єпархії УГКЦ відбулася урочиста подія — Митрополича проща на честь Коломийської ікони Пресвятої Богородиці «Це Мати Твоя» за участі духовенства та вірних Івано-Франківської митрополії.
У цей день в Коломийському катедральному соборі Преображення Христового була відслужена Архиєрейська Божественна Літургія, яку очолив владика Володимир Війтишин, архиєпископ і митрополит Івано-Франківський, у співслужінні владики Василія Івасюка, єпарха Коломийського, владики Петра Голінея, єпископа-помічника Коломийської єпархії, владики Миколая Семенишина, єпископа-помічника Івано-Франківської архиєпархії, о. Володимира Білослудцева, настоятеля собору, о. ліц. Юрія Лукачика, судового вікарія Коломийської єпархії, о. ліц. Олега Савчука, судового вікарія Чернівецької єпархії, о. ліц. Тараса Путька, ректора Івано-Франківської духовної семінарії ім. свщмч. Йосафата, та численного духовенства Івано-Франківської митрополії. Про це повідомляє пресслужба Коломийської єпархії УГКЦ.
У стражданні народжується покликання
Після завершення євангельських читань проповідь виголосив владика Микола Семенишин. Архиєрей, аналізуючи епізод з прочитаного Євангелія, пояснив значення молитовного спрямування християнина до Пресвятої Богородиці.
За його словами, страждання Марії — це найбільше страждання у світі. Це страждання матері, яка втрачає дитину. Ніяке страждання не зрівняється з цим стражданням. У цьому сенсі Марія мала свою частку мучеництва, хоча вона не померла криваво, як багато мучеників, — вона стояла під хрестом свого Сина, і дивилася, як він помирає, не маючи змоги нічого зробити.
«Однак у цьому стражданні і в тому відчутті безпорадності Ісус відкриває новий горизонт: дарує Марії покликання — з цього моменту — стати Матірʼю всіх. Це яскравий уривок, який міститься в кількох словах у двох поглядах: «Бачивши Ісус матір і біля неї учня, що стояв, — а його ж любив Він, — мовить до матері: «Жінко, ось син твій’. А тоді й до учня мовить: „Ось матір твоя!’. Від цього моменту страждання Марії знову стає материнством. А материнство — справа серйозна, тому що воно реалізує відносини, які більше не керуються світською логікою. Мама — любить, і цього досить! … Ось таку маємо Маму…“ — наголосив архиєрей, звертаючись до зібраних прочан.
Наша відповідь на любов матері
Продовжуючи проповідь, єпископ ствердив, що у скорботної Марії ми знаходимо не стільки зморшки болю від страждання, скільки очі Матері. Євангеліє закінчується ствердженням, яке, однак, також відкриває нашу відповідальність: «і від тієї хвилі учень узяв її до себе».
«Якщо Марія є нашою Матірʼю, то ми також повинні зробити для неї місце в домівках наших сердець. Сьогодні є добра нагода запитати себе: „Якими є мої стосунки з Марією?!“ Дуже часто саме відновлення стосунків з Богородицею перемінює наші стосунки з Її Сином, Ісусом. Насправді це правильно, коли мати любить свою дитину, але також правильно, щоб діти любили свою маму», — додав єпископ-помічник Івано-Франківської архиєпархії.
«Сьогодні ми можемо відновити нашу прихильність до цих материнських стосунків і можемо сказати Марії, яка страждає під Хрестом: „Ти не сама, ми з тобою“, і будьмо певні, що в цій хресній дорозі кровавої війни, яку наш народ переживає, також Богородиця каже кожному з нас: „Ви не самі, Я — з вами!“» — наголосив владика Миколай.
Витерти сльози з очей матерів
Після Богослужіння, яке супроводжувалося урочистим співом катедрального хору «Світло Тавору» на чолі з регентом п. Світланою Гаргат, до присутніх промовив владика Василій Івасюк.
«Сьогодні ми зібралися коло нашої ікони Богородиці „Це Мати Твоя“. Ця Служба Божа була відслужена для того, щоб витерти сльози з очей матерів, які оплакують своїх синів, котрі є нині поранені, зникли безвісті, або загинули», — сказав єпарх Коломийський.
Після подячного слова присутні спільно заспівали духовний гімн «Боже великий, єдиний». Далі владика Василій разом з єпископами та духовенством помолився перед Коломийською іконою Богородиці в намірі українського народу. На завершення усі соборно заспівали: «Під твою милість», цілуючи ікону Богородиці «Це Мати Твоя».
Довідка
Історія свідчить, що у ХІХ-ХХ ст. у Коломиї була чудотворна ікона Матері Божої. Під час Другої світової війни, щоб вберегти ікону від знищення, віруючі перевезли її до польського містечка Скомельня-Чарна, поблизу Кракова.
28 вересня 2017 року на Пресвітерській раді, за підтримки мирян, було вирішено написати ікону Пресвятої Богородиці для привселюдного почитання та посвяти під її опіку жителів м. Коломиї і вірних усієї єпархії. Монах Студійського уставу, іконописець Боніфатій Івашків на прохання правлячого архиєрея Василя Івасюка написав ікону Пресвятої Богородиці «Це Мати твоя». 4 грудня 2018 року ікону освятили і виставили для привселюдного почитання. Згідно з декретом єпархіального управління, ікону Богородиці «Це Мати твоя» проголосили покровителькою Коломийської єпархії.
Фото: бр. Максим Демʼянюк
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ