У День захисника України в Коломиї освяти меморіал «Кожному поколінню своя війна…»
В Україні свято Покрови Пресвятої Богородиці було особливо значущим для козаків й воїнів УПА, вони вважали її своєю покровителькою і заступницею перед ворогами. Символічно склалося, що з 2015 року День захисника України почали відзначати саме 14 жовтня, ніби віддаючи український народ та його оборонців під Її покров.
Привітати біців 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади, які дислокуються в Коломиї, та освятити пам’ятний меморіал на території військової частини завітав правлячий архиєрей Коломийської єпархії кир Василій Івасюк разом зі священниками.
Після урочистого перерізання стрічки владика окропив меморіал та очолив панахиду за душами всіх полеглих із особового складу.
Звертаючись до присутніх кир Василій наголосив, що свято Покрови Пресвятої Богородиці для українців має особливе історичне значення. Він також привітав військовослужбовців з Днем Захисника, додавши: «Ви, наші солдати і офіцери, є сьогодні втіленими ангелами-хоронителями України, які собою, своїм серцем, душею і тілом затуляють нас від ворожих куль і снарядів. Щоб наповнити цей день новим змістом, треба пам’ятати про тих, хто зараз обороняє українську територію від зовнішньої агресії».
Командир 10-ї окремої гірсько-штурмової бригади полковник Василь Зубанич висловив слова вдячності меценатам Шкондеюку Василю та Стефураку Сергію, які спричинилися до будівництва меморіалу, зазначивши, що причиною його відкриття стала війна.
З вітальним словом і подякою також звернувся голова Івано-Франківської ОДА Денис Шмигаль.
«За щоденними справами багато з нас забувають завдяки кому ми сьогодні дихаємо цим повітрям, насолоджуємося сонячним світлом… Насправді завдяки нашим героям, які полягли і склали свої голови і тим, які сьогодні стоять на захисті нашої держави. Такий меморіал дасть змогу всім нам, проходячи повз, проводячи наших дітей і онуків, зупинитися і згадати наших героїв, розказати їм якою ціною ми здобули свою незалежність», — сказав очільник області.
Наостанок голова Івано-Франківської ОДА нагородив військових грамотами, а Слободяну Василю вручив медаль за бойову звитягу. Опісля слово надали Коломийському міському голові Ігорю Слюзару, голові спілки АТО Криштофовичу Андрію, народній депутатці України Іоновій Марії та представникам країн НАТО, з якими 10-та бригада закінчила спільні навчання.
Завершився захід поминанням віськових побратимів. У пам’ять про кожного в небо здіймався постріл та бив дзвін.
СЛОВО
«Діва сьогодні стоїть перед нами у храмі та
з хорами святих невидимо за нас молиться Богу»
(Кондак Покрови)
Вступ. У день Покрови Пресвятої Богородиці на території військової частини м.Коломия нині відкриваємо пам’ятний меморіал. Меморіал — це споруда в пам’ять і пошанування тих, хто загинув та був поранений у війні, захищаючи Україну.
І). Свято Покрови Пресвятої Богородиці – це актуальний духовний меморіал в теперішний час. Воно відкриває перед нами дуже важливі для України і нашого народу богословські істини, а саме: Бог існує, молитва здійснює чуда і храм – це пристановище для знедолених. На них нині дуже мало хто з людей звертає увагу. Відповідь дуже проста, бо згадуємо давню подію, яка відбулася близько тисячі років тому у Константинополі, при храмі на Влахернах. Місто оточили вороги так, що становище було безпорадне. Остання надія в людей була на Бога і тому всі зібралися у храмі на молитву. Сталося чудо – Богородиця заступилася за народ. Тепер не одне місто, а вся Україна і весь народ вже понад тридцять років знаходяться в оточенні і не можуть вирішити питання життя нації. Хоча історія Покрови Пресвятої Богородиці сягає давнини, але треба пам’ятати, що вона дає всім людям і по всі часи відповідь у важливих трьох істинах, а саме:
1.1). Перша – Бог існує. Покров Пресвятої Богородиці найперше вчить, що Бог є в нашому світі, Він діє й охороняє людину. Часто цю істину люди не сприймають, бо чуємо: «Бог далеко», «Бог забув про світ», «Він не дивиться на страждання людей» та інше. Проте цей празник говорить людині, що Бог існує, що Він не є до нас байдужим, що ми для Господа є і завжди будемо найдорожчими дітьми. Бог діє й охороняє людей, – це перша істина цього свята.
1.2). Друга – молитва здійснює чуда. Кілька разів ми були на волосині від загибелі як народ, як країна, і щоразу визволення приходило як Боже чудо. Багато людей переживає зараз різні труднощі. Молячись у своєму наміренні, миряни можуть сумніватися, чи їхні молитви будуть вислухані, чи ні. Натомість подія свята запевняє нас, що коли людина, перебуваючи в небезпеці чи у складній ситуації, щиро молиться, то Бог завжди вислуховує її молитву, як це відбулося у Влахернському храмі. І молитва – як колись, так і сьогодні – має величезну силу, може змінювати хід історії, конкретні плани, ламати списи ворогів та наміри негідних людей.
Ми пройшли найтяжчими шляхами нашої національної історії: 400 років колонізації Польщею, 350 років – Московією, 150 років – Австро-Угорщиною, а ще були турки, татари, румуни, мадяри і 70 років – під Радянським Союзом, а тільки 29 років маємо вільної України. І раптом всі змучились і знову пхають шию у нове ярмо. Схаменіться люди, думайте, працюйте, творіть і все буде добре. Буде Україна.
1.3). І третя істина: храм – це пристановище для знедолених. Часто в нашому суспільстві храм трактують як дотик до небесної сфери, до якогось потойбіччя. Звичайно, це правда, але храм – це також певне середовище, де людина може завжди знайти підтримку в недолі й вирішити багато своїх проблем. Суть храму не тільки в тому, що там сакральна атмосфера: ікони, свічки, ладан… Але в тому, що у храмі збирається спільнота на молитву.
Покров Пречистої Цариці Небесної у Влахернському храмі, не був простягнений просто так. Він був простягнений у відповідь на палку молитву жителів Константинополя. Ми бували різними, Україна була не тільки свята, але й безбожна, і часом являла собою приклад не духовної, моральної краси та інтелектуальної сили, але гріха, розпусти й слабкості. І ми повинні пам’ятати, що Покров простягається над нами у відповідь на нашу молитву, віру і здатність жертвувати Богові наш розум, волю і почуття під силу дії закону Божого.
І свято Покрови Пресвятої Богородиці нагадує нам, що коли ми заходимо у храм і творимо спільноту, то знаходимо порятунок у дуже багатьох речах. Це – три напрямні ідеї цього свята. Вони не є безпідставними богословськими істинами, бо в українській історії ми часто досвідчували на практиці здійснення цих трьох аксіом.
Особливе значення має це свято для нашого народу. Богородиця була покровителькою козацтва, коли Україна боролася за свої права, за свою долю, за незалежність. У ХХ столітті воїни УПА теж взяли її за свою покровительку. Це свято відзначали на дуже високому рівні. І ми сьогодні, маючи таку складну ситуацію на Сході України, в Донецькій і Луганській областях, можемо казати, що Богородиця покровителька також військових, які зараз там стоять на передовій і захищають нашу Батьківщину. Дуже добре і похвально, що Президент видав указ про відзначення Покрови на державному рівні. Цим державний очільник підтвердив ті важливі три істини.
ІІ). Свято Покрови Божої Матерії є особливим святом материнської турботи про своїх дітей. Ми вистояли, бо наша Небесна Мати непорушно стоїть у покровській молитві. Нині хочемо обгорнути молитвою та вкласти у її всемогутні покровські долоні кожну солдатську матір, усі родини наших військовослужбовців, їхніх дружин, дітей, братів і сестер, усіх волонтерів та людей доброї волі, які живуть неустанною турботою про захисників нашої Вітчизни. Вони, наші солдати і офіцери, є сьогодні втіленими ангелами-хоронителями України, які собою, своїм серцем, душею і тілом затуляють нас від ворожих куль і снарядів.
Упродовж цього часу, наповненого жахіттями війни, ріками крові загиблих і поранених, скроплені сльозами матерів, що оплакують загибель своїх синів і дочок, пронизані болем полонених, смутком і тривогою мільйонів переселенців, український народ відстоює своє право на свободу у власній державі, все ми ж таки вистояли! Наша Небесна Мати непорушно стоїть у покровській молитві; ми не опускаємо наших рук перед викликами нашого сьогодення, бо Вона не опускає своїх рук, покриваючи нас своїм омофором; ми не забули і не забудемо нікого з наших новоявлених героїв України, бо сам Господь пам’ятає про всіх нас. У Ньому наша сила та перемога.
Сьогодні народ України очікує миру і відчуваємо себе самотніми і покинутими, полишеними сам-на-сам із ворогом, який є набагато більшим і сильнішим від нас. І за прикладом благовірного князя Ярослава Мудрого прибігаємо до материнського захисту Пресвятої Богородиці, будучи непорушно впевнені, що Господь нас не покинув. Поручаючись захистові Божої Матері ми урочисто відновили посвяту України під Покров Пречистої Діви Марії.
День захисника України – значно ширший, ніж день Збройних сил України. Тому що ми захисниками України вважаємо тих, що служать в армії, служили й захищали Україну в лавах різного роду добровольчих формувань. Захисниками України є волонтери, навіть можливо ті люди, які працюють у якихось мирних професіях, але виконують багато для захисту цієї країни. Відповідно, День захисника України, виходить за межі суто армійського змісту.
Споглядаючи на Божу Матір, яка сьогодні неустанно молиться за українське військо, увесь народ Божий разом з Нею підносимо молитви за усіх наших воїнів і кажемо кожному з них: «Молимося за тебе повсякчасно!».
Цього дня складаємо велику вдячність нашим воїнам від усієї душі і тим воїнам, котрі захищають наш спокій. Нехай ці люди відчують шану з боку всього українського суспільства.
Висновки. «Діва сьогодні стоїть перед нами у храмі та з хорами святих невидимо за нас молиться Богу» (Кондак Покрови). Цариця Небесна простягає Покров над землею нашою. І, звертаючись до Вас, хочу сказати: пам’ятайте про те, що ви, як і Вітчизна наша, знаходитеся під Покровом Пресвятої Богородиці.
Покров Пречистої Богоматері над Україною простягається не просто так чи «автоматично», але у відповідь на вашу молитву, на вашу віру і на вашу працю. І в цьому сила кожного, хто з вірою і надією звертається до Бога, до Його Пречистої Матері.
Нехай Пресвята Богородиця, Мати Божа Неустанної Помочі, покриє весь народ України своїми спасенним омоформ.
Господи, благослови захисників України сильною вірою у перемогу, щирою молитвою і постійним Покровом Пресвятої Богородиці.
Благословення Господнє на вас! Амінь.
† Василь Івасюк,
єпарх Коломийський
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ