У cоборі Святого Петра в Римі відбулася Божественна Літургія та Панахида за жертвами Голодомору

26 листопада 2019

23–25 листопада у Ватикані та Римі відбулася низка коммеморативних та інформаційно-просвітницьких заходів, приурочених до 86-тих роковин Голодомору 1932–1933 років в Україні — геноциду Українського народу. Упродовж цих днів дипломати Посольства, духовенство та українська громада спільно вшанували пам’ять мільйонів невинних жертв Голодомору-геноциду Українського народу, яких у 1932–1933 роках сталінський режим цілеспрямовано прирік на муки голодної смерті.

В українській парафії свв. Сергія і Вакха в Римі поминальні заходи, приурочені 86-ій річниці цього злочину проти людства, розпочалися у суботу, 23 листопада, Божественною Літургією, панахидою за жертв Голодомору та запаленням символічної «свічки пам’яті».

Заупокійні богослужіння очолив преосвященний владика Діонісій Ляхович, делегат з повними правами Апостольського екзарха для вірних Української Греко-Католицької Церкви в Італії. Архиєрею співслужив ієрей Тарас Остафіїв, парох катедрального храму свв. Сергія і Вакха в Римі.

В поминальних заходах взяли участь Надзвичайний і Повноважний Посол України в Італійській Республіці п. Євген Перелигін, Тимчасовий повірений у справах України при Святому Престолі п. Сергій Кульчицький, вчителі та учні української школи «Престиж» та численно присутні українці, що проживають в Римі та околицях.

Після молитви за упокій невинноубієнних голодом земляків, представники посольств та духовенство запалили символічну «свічку пам’яті», а преосвященний владика Діонісій звернувся до всіх присутніх на молитві з пастирським словом, у якому наголосив, що життя будь-якої людини — це найвища цінність, а вбивство навіть однієї людини є найбільшим злочином, а у випадку Голодомору безбожна і нелюдська ідеологія радянської держави намагалася вбити цілий народ. Архієрей наголосив, що ми покликані пам’ятати про цей геноцид і пам’ять цю передавати з покоління в покоління, щоб подібне більше не повторилося ні в нашому народі, ні будь-де.

Також владика Діонісій зацитував «Пастирський лист в справі допомоги великій Україні» Митрополита Андрея Шептицького та ієрархів Української Греко-Католицької Церкви, датований 24 липням 1933 року: «Україна в передсмертних судорогах. Населення вимирає голодною смертю; побудована на несправедливості, обмані, безбожництві та деправації людоїдна система довела багатий недавно край до повної руїни. […] Дивлячись на всі ці злочини німіє людська природа, кров холоне в жилах. […] Кров робітників, що в голоді орали чорнозем України, кличе про помсту до неба, а голос голодних женців дійшов до вух Господа Саваота. […] Усіх християн цілого світа, усіх віруючих в Бога, а особливо всіх робітників і селян, передовсім усіх наших земляків просимо прилучитися до цього голосу протесту та болю і розповсюдити його у якнайдальші країни світу». Саме так Греко-Католицька Церква, яка серед перших зреагувала на Голодомор в Україні, завдяки цьому посланню донесла до світової громадськості правду про голод у Великій Україні у 1933 році, підсумував єпископ.

Відтак кожен присутній у храмі теж запалив свою «свічку пам’яті», вшанувавши таким чином, пам’ять заморених голодом земляків.

Також у суботу, о 16:30 год. ієрей Руслан Сідельник очолив Божественну Літургію та Панахиду за жертв Голодомору. В контексті богослужінь та поминальних заходів був зачитаний повністю «Пастирський лист в справі допомоги великій Україні» Митрополита Андрея Шептицького та ієрархів Української Греко-Католицької Церкви, датований 24 липням 1933 року. Також священник разом із присутніми мирянами запалили «свічки пам’яті».

Відтак в неділю, 24 листопада, одразу по завершенні недільної Божественної Літургії численно зібрані молільники вшанували жертв Голодомору спільною молитвою та запаленням «свічки пам’яті».

На завершення поминальних заходів парафіяльний хор під керівництвом Галини Громик виконав народний похоронний кант — «Со святими упокой».

23 листопада, під час лекції-семінару у Папському Університеті Святого Томи Аквінського «Анжелікум», студенти з різних частин світу мали змогу дізнатися про одну з найжахливіших та шокуючих трагедій минулого століття.

Синхронно із загальнонаціональною акцією «Запали свічку пам’яті», у вікні української дипустанови при Святому Престолі було запалено цей символ пам’яті про жертв тоталітарної системи. Запалюючи свічку, Тимчасовий повірений у справах України при Святому Престолі Сергій Кульчицький підкреслив, що обов’язком нинішнього покоління є не дати згаснути пам’яті про Голодомор, дбайливо передати її наступним поколінням українців, а також розповісти правду народам світу про цю трагічну сторінку нашої історії.

25 листопада у Соборі Святого Петра, у серці Ватикану, відбувся поминальний Молебень за жертвами Голодомору, який відслужили владика Діонісій Ляхович, делегат з повними правами Апостольського екзарха для вірних Української Греко-Католицької Церкви в Італії, та владика Іриней Білик, канонік Папської базиліки Санта Марія Маджоре. Звертаючись до присутніх з пастирським словом, владика Діонісій Ляхович наголосив, що життя людини — це найвища цінність, вбивство навіть однієї людини є найбільшим злочином, а радянська держава, керуючись безбожною і нелюдською ідеологією, намагалася вбити цілий народ.

За матеріалами Вікторії Жерьобкіної для Апостольського екзархату УГКЦ в Італії