У Братиславі вперше вірні УГКЦ заспівали «Христос воскрес!» українською мовою

1 травня 2019

У Великодню неділю, 28 квітня 20019 року, у храмі Святої Розалії, що в районі Ламач міста Братислава, вперше за останні десятиліття відбулося пасхальне богослужіння українською мовою для вірних УГКЦ, які проживають у столиці Словаччини і її околицях. Святкова Літургія українською здійснилася на прохання та з благословення Голови Пасторально-міграційного відділу Патріаршої курії УГКЦ єпископа Йосифа Міляна, та з дозволу місцевого єпископа Братиславської єпархії ГКЦ у Словаччині Петера Руснака, а також при сприянні Посольства України в Словаччині і неабиякій підтримці старости району Ламач Лукаша Баняцького.

У Братиславі вперше вірні УГКЦ заспівали «Христос воскрес!» українською мовою

Майже три сотні українців, які проживають в Братиславі та її околицях, цього недільного ранку прийшли на першу україномовну Великодню відправу. Святкову Службу Божу у переповненому храмі, яку очолив Генеральний вікарій для католиків візантійського обряду в Австрії отець Юрій Коласа у співслужінні з отцем Петером Саболом, канцлером Братиславської єпархії ГКЦ у Словаччині, розпочали з обходу довкола храму та радісного багатоголосого «Христос воскрес! Воістину воскрес!»

На початку богослужіння отець Юрій привітав усіх присутніх від імені Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви Блаженнішого Святослава, передаючи всім вірним його найщиріші побажання та запевнення батьківської молитви з нагоди такої історичної події. Також отець Юрій переказав щирі вітання для вірних УГКЦ та подяку представникам посольства від владики Йосифа Міляна, голови Пасторально-міграційного відділу УГКЦ.

Свої вітання українським греко-католикам передав і єпископ Петер Руснак, які від його імені озвучив отець Петер Сабол: «Щоб воскреслий Христос у цей день наповнив ваші серця новим життям та радістю!»

Про значимість такої події для вірних УГКЦ розповів Посол України в Словацькій Республіці пан Юрій Мушка: «Нарешті це здійснилося! Ми вперше у Словаччині почули Боже Слово українською мовою. Це є надзвичайно визначна подія для всіх нас і надіємося, що сьогоднішнє богослужіння покладе початок новій історії духовної опіки українців у Словаччині. Як представник посольства України я буду робити все можливе, щоб сприяти розвитку української громади у Словаччині».

Староста братиславського району Ламач Лукаш Баняцький, який безпосередньо посприяв у наданні храму Святої Розалії українській громаді для святкового Великоднього богослужіння, також наголосив на важливості пасхальної зустрічі: «Вже багато років цей храм був порожнім. Місцева влада і тутешнє населення очікували, що його стіни знову наповняться життям Церкви. І сьогодні це відбулося. Дякую, що ви відгукнулися на запрошення Посольства України та інших громадських організацій. Дякую УГКЦ, яка підтримала прохання представників Посольства та ГКЦ у Словаччині. Щиро дякую і отцю Юрію, який зі своєю родиною приїхав та очолив це богослужіння. Знаменна подія сталася сьогодні!» — сказав староста. Варто зазначити, що пан Баняцький та пан Мушка домовилися про надання храму Святої Розалії для подальшого користування українською греко-католицькою громадою у Братиславі. Наступне богослужіння відбудеться 16 червня 2019 року на свято Зіслання Святого Духа.

Отець Юрій Коласа після відправи та зустрічі з українцями, які живуть і працюють у Братиславі, поділився своїми враженнями: «Найперше, що я не очікував такої кількості вірних. Я був дуже зворушений, коли бачив на очах людей сльози радості; вони нарешті відчули присутність і опіку своєї матірної Церкви. Багато наших земляків підходили до мене, дякували і раділи з того, що нарешті дочекалися моменту, коли український священик очолив Літургію українською мовою».

Богослужіння закінчилося традиційним освяченням великодніх кошиків.

За матеріалами Прес-служби Ординаріату для католиків візантійського обряду в Австрії
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ