«Цей собор став потужним голосом у патріаршому русі та зусиллях за незалежність України»: Блаженніший Святослав привітав парафіян собору Святих Володимира й Ольги у м. Чикаго
1 жовтня, у свято Покрову Пресвятої Богородиці, у соборі Святих Володимира й Ольги в Чикаго (США) дякували Богові за два ювілеї: 55-річчя освячення каменя під будівництво храму та 50-річчя його урочистого освячення. З цієї нагоди Архиєрейську Божественну Літургію очолив владика Венедикт Алексійчук, єпарх Чиказький. Пароха собору о. Олега Кривокульського, парафіян і прихожан привітав також Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав. Велику Патріаршу грамоту зачитали наприкінці Літургії у храмі.
Блаженніший Святослав у Патріаршій грамоті зазначив, що вдячний милосердному Богові за те, що посилав, кріпив і збирав тих, які піднімали святі стіни собору: «Багато з цих жертовних людей вже стоять перед Божим престолом і моляться за всіх вас. У цьому гроні достойників — світлої пам’яті патріарх Йосиф Сліпий, який чував над будівництвом собору Святих Володимира і Ольги й освятив його, і ваші отці-засновники, а також сотні мирян нашої Церкви, котрі завдяки цьому святому храму та вірності Христові зберегли батьківську віру, багату культурну спадщину і передали це своїм нащадкам». Про це повідомляє Департамент інформації УГКЦ.
«Прийнявши ці дари, ви стаєте причасниками великих скарбів, які, прохаю вас, збережіть і примножте. „Бо де скарб ваш, там буде серце ваше“ (Мт. 6, 21)», — закликав Предстоятель.
Блаженніший Святослав у Патріаршій грамоті зазначив, що за роки існування собор Святих Володимира й Ольги став для численних людей не лише місцем молитви та освячення через Святі Христові Таїнства, а й потужним голосом у патріаршому русі та зусиллях за незалежність України. Відтак нагадав, що сьогодні Україна знову бореться за своє існування і подякував парафіянам за те, що відчувають та допомагають тим, хто зазнає страждань у важкі часи війни.
«Бажаємо вам, щоб Господь і надалі не віднімав від вас своєї благодаті, щоб ви, сповнені вірою і любов’ю, сміливо змінювали цей світ, який дуже потребує Бога, — побажав Блаженніший Святослав та додав: — Ці побажання засилаємо вам із пагорбів нашого сивочолого Дніпра, на якому, як символ нерозривної єдності нашої Церкви, зведено собор Воскресіння Христового в час, коли наш народ життям своїх вірних синів і доньок боронить нашу Україну від російської ворожої навали!»
Довідка
28 липня 1968 року під час Архиєрейської Служби Божої у Грент Парку, в Чикаго, патріарх Йосиф Сліпий оголосив про утворення нової греко-католицької парафії. Разом з владикою Ярославом Габром, правлячим єпископом Чиказької єпархії Святого Миколая, блоголовили цю історичну подію митрополити, священники, кілька тисяч мирян.
20 жовтня 1968 року відбулися Загальні збори однієї тисячі зареєстрованих парафіян, була обрана парафіяльна Рада. Очолив її о. Павло Джулинський, парафіяльна громада дружно взялася до реалізації грандіозного будівельного проєкту. 29 липня 1970 року була завершена купівля земельної площі. Через три місяці тут вкопають хрест та капсулу з грамотою, адресовану «Грядущим поколінням на вічну пам’ять про змагання за помісність і український характер нашої Рідної церкви».
Напередодні нового 1971 року на загальних зборах парафії вибрано проєкт архітектора з Мінеаполіса Ярослава Корсунського. 1 листопада цього ж року наріжний камінь поблагословив особисто патріарх УГКЦ Блаженніший Йосиф у Римі. 15 жовтня 1972 року вмуровано цей камінь разом з цеглинками з храму Святої Софії та Києво-Печерської лаври в Києві, з храмів Святого Юра у Львові та Святої Софії у Римі — cимволами духовного зв’язку з Україною.
20 травня 1973 року, у присутності кількатисячної громади вірних довершено посвячення храму святих Володимира і Ольги з наданням йому титулу «Собору» патріархом Йосифом Сліпим.
Перше десятиліття ознаменовано відкриттям мозаїчного панно Хрещення Русі-України над головним входом. Святослав Гординський, Мирон Білинський та Борис Макаренко створили безцінний мистецький твір. Своїми розписами храм завдячує митцеві Іванові Дикому, родом з Харківщини. Автор іконостасу — майстер різьби по дереву Павло Мозес, вітражі — робота Ярослава Баранського.
27 вересня 1976 року у соборі була відслужена Архиєрейська Божественна Літургія, під час якої Блаженніший Йосиф назвав храм Свв. Володимира і Ольги одним із найкращих на поселеннях українців.
У 1988 р. було завершено будівництво цілого комплексу з Українським культурним осередком, пам’ятником тисячоліттю хрещення України-Руси, святому князю Володимиру та блаженній княгині Ользі.
22 листопада 2009 року перед собором Свв. Володимира й Ольги у Чикаго відбулося відкриття й посвячення пам’ятника першому Патріархові Української Греко-Католицької Церкви кардиналові Йосифові Сліпому. В одній руці патріарх Йосиф тримає Хрест — символ вірності Христовій церкві, а в другій — жезл — символ патріаршої влади. Частиною скульптурної композиції є відкрита книга Святого Письма. Автор пам’ятника — український скульптор Євген Прокопов.