Сьогодні урочисто відкрили відреставровані фрески Франциска Екштайна у Гарнізонному храмі свв. апостолів Петра і Павла

2 грудня 2021

Сьогодні, 2 грудня 2021 року, відбулося урочисте відкриття відреставрованих фресок авторства Франциска Екштайна у Гарнізонному храмі свв. апостолів Петра і Павла. Робота над реставрацією тривала упродовж 7 років. У масштабному проєкті брали участь 20 українських та польських реставраторів під керівництвом доктора Павла Болінського.

До урочистого відкриття фресок долучилися зокрема архиєреї, серед них архиєпископ і митрополит Львівський УГКЦ високопреосвященний владика Ігор Возьняк, єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ преосвященний владика Володимир Груца, куріальний єпископ Києво-Галицького Верховного Архиєпископства преосвященний владика Степан Сус.

«Найперше, мистецтво не має кордонів. І сьогодні це мистецтво немовби заохочує нас підняти голову вгору, подивитися у Небо. Бо ми рідко дивимося на нього, а сьогодні ці фрески, які є відреставровані, надихають нас подивитися вгору. Я дуже дякую тепер вже владиці Степану Сусу, який дуже надіявся, що це буде реалізовано. Ще він сподівається, що буде втілено ще один проєкт — з органом. Також я дякую усім священникам», — підкреслив митрополит Львівський Ігор.

Настоятель Гарнізонного храму свв. апостолів Петра і Павла о. Тарас Михальчук особливо наголосив на клопіткій роботі, яка була здійснена командою реставраторів упродовж довгих семи років:

«У храмі працювала група реставраторів, основу якої складали випускники Львівської та Краківської Академії мистецтв. Очолив її доктор реставрації Павло Болінський — людина, яка все своє життя присвятила дослідженню та реставрації фресок Екштайнів. Стартувала реставрація 2015 року. Поряд з фінансуванням робіт, яке здійснювали Міністерство культури Польщі та Інститут „Полоніка“, велику частину зобов’язань взяв на себе офіційно Гарнізонний храм, зокрема погодився фінансувати риштування упродовж всієї реставрації. У грудні 2018 року було завершено перший етап. Неймовірно, але почерк Екшnайна збережено, лихоліття та руйнування не знищило цей шедевр».

Багатолітній настоятель Гарнізонного храму свв. апостолів Петра і Павла, а нині преосвященний владика Степан Сус пригадав початки реставраційних робіт:

«Ця велика стеля, 1000 метрів квадратних, була розділена на 3 етапи реставрації, але ми не побоялися ризикувати для того, щоб всю стелю заставити риштуванням і залучити більше спеціалістів і відновити ці унікальні фрески. Хочу щиро подякувати усім за те, що не боялися іти вперед, за довіру. Це свідчення того, як багато ми можемо робити добрих світлих справ. Дякую за те, що ми маємо нагоду сьогодні підняти голову вгору і побачити працю багатьох людей, багатьох реставраторів. Це те світле, що ми залишимо наступним поколінням, щоб всі, хто прийдуть у цей храм сказали: „вау, яка краса!“».

Привітав із знаменною подією священнослужителів храму та реставраторів і міський голова Львова Андрій Садовий.

«Гості міста неодмінно заходять до цього храму. Сьогодні, коли вони зайдуть сюди, то, піднявши голову, побачать неймовірну красу. Тут є ще багато роботи. Але знаковим є те, що у цьому храмі присутня велика Божа ласка, велика Божа любов».

Також міський голова вручив Золотий герб міста Львова Павелу Болінському, доктору Академії Образотворчих Мистецтв імені Яна Матейки у Кракові, керівнику міжнародної реставраційної групи Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Української Греко-Католицької Церкви.

Також подяки від міського голови отримали: Дорота Янішевська-Якуб’ян, Директорка Національного інституту польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» і Леся Гануляк, художниця-реставраторка творів мистецтва, заступниця керівника міжнародної реставраційної групи Гарнізонного храму святих апостолів Петра і Павла Української Греко-Католицької Церкви. Долучився до відкриття фресок і Директор департаменту «Адміністрація міського голови» та депутат Львівської міської ради Євген Бойко.

Фото: Роман Балук, Оксана Бабенко
За матеріалами релігійного інтернет-ресурсу «Духовна велич Львова»