Сьогодні у Львові молитимуться за дітей, які відійшли під час вагітності чи після народження
Жовтень ‒ місяць обізнаності про дитячу смерть і про втрати під час вагітності або ж після неї. 15 жовтня відзначають BabyLoss Awarness Day — Всесвітній день обізнаності про перинатальну втрату. У цей день львів’яни також зможуть долучитися до молитовної ініціативи та творення світлової хвилі, повідомляє Львівська міська рада.
«Цей день потрібен не лише батькам, які переживають втрату своєї дитини, а всім нам, як спільноті суспільства. Ми всі разом переживаємо втрату нового життя. Нам, як суспільству, важливо розуміти, як поводитися з людьми, в яких померла дитина, щоб не збільшити їх біль. Пам’ятаючи про них, відновлюється гідність і пошанування життя. На вечір пам’яті запрошені абсолютно усі. 15 жовтня — не болючий момент, а важлива нагода, щоб подивитися понад біль втрати, з надією у майбутнє», — наголосила сестра Юстина (Ольга) Голубець, СНДМ, голова організації «Слід життя», членом-кореспондент Папської академії «Pro Vita» у розмові, напередодні 15 жовтня — Всесвітнього дня обізнаності про втрату дитину під час вагітності чи після народження. Про це повідомляє Христина Потерейко для пресслужби Львівської архиєпархії УГКЦ.
Перинатальний хоспіс «Слід Життя» — львівська спільнота, що об’єднує сім’ї, які пережили перинатальну втрату — вже вп’яте організовує таку зустріч. Нею всі охочі зможуть засвідчити підтримку цим сім’ям та дізнатися більше про всесвітню ініціативу. «Всі заходи, які здійснюються впродовж жовтня, і особливо в часі тижня навколо 15 жовтня, презентують найбільш відповідну можливість, щоб інформувати, навчати, вивчати, окреслити причини і надати поштовх в напрямку дослідження і попередження та профілактики дитячої смертності», — зауважують у Хоспісі.
«Маленькі місцеві ініціативи, такі як Світлова Хвиля чи хода обізнаності, можуть мати вплив на місцеву реальність. Більше того, кожна маленька група може сказати своє слово, дати свій внесок до великого міжнародного руху, який формує підтримку у різних країнах світу. Спільне запалення свічок, проведення інших чисельних заходів за участю сотень, тисяч осіб — все це є вкладом, що має значення у цій темі».
Програма молитовного заходу
Вже цієї суботи в архикатедральному соборі Святого Юра буде звершена Всенічна, а після неї (18:45 год.) — молитва за дітей, які померли під час вагітності чи після народження. Опісля, відбудеться запалення свічок — творення світлової хвилі, якою українська спільнота долучиться до всесвітньої ініціативи. Як поділилася організаторка, захід супроводжуватиме мелодія скрипки і духовне слово о. Павла Дроздяка до батьків. На завершення усі присутні очікують благословення від єпископа-помічника Львівської архиєпархії УГКЦ владики Володимира Груци.
Усі бажаючі зможуть долучитися до заходу вживу, а також через онлайн-трансляцію, яку проводитиме ГО «Слід Життя», а також на ютуб-каналі архикатедрального собору Святого Юра.
Організаторка наголошує, що на цей вечір передбачено три важливих молитовних прохання: «Перше — ми дякуємо за дар життя, навіть, якщо воно було таким коротким, бо розуміємо, що вже від моменту зачаття дитина присутня у сім’ї і залишає свій слід. Друге — ми дякуємо за дар батьківства і материнства. Саме дитина перетворює жінку і чоловіка у маму і тата, а не навпаки. Третє — просимо Бога, щоб дав силу зцілити той біль, який ще є в серці батьків, щоб спільною молитвою ми могли поручити під опіку Пресвятої Богородиці батьків, родини і дітей».
Усі ці заходи, започатковані і координовані на світовому рівні в межах місяця обізнаності про втрату дитини під час вагітності та в короткому часі після народження (Pregnancy and Infant Loss Awareness Month), зазначають організатори, спрямовані на допомогу батькам — підтримку та поширення інформації, яка може в майбутньому запобігти втратам.
«Ми всі разом переживаємо біль від смерті кожної дитинки»
Найперше Всесвітній день обізнаності про втрату дитину під час вагітності чи після народження проводиться для батьків і дітей. Позаяк впродовж року немає місця, щоб про цей біль говорити. Але сестра Юстина наголошує, що дуже важливо розуміти, що не лише мама і тато втрачаються свою дитину. Ми всі, цілим суспільством, втрачаємо… Тому на цей вечір запрошені абсолютно всі: батьки, лікарі, родичі, друзі… всі ми як спільнота людей.
«Вогники свічки допомагають чутися підтриманими»
Якщо хтось боїться ділитися цим болем і замикає його у собі. Що би Ви порадили таким людям? Як би Ви їх запросили на цю подію?
Я можу запевнити, що ми будемо молитися за всіх дітей, також і за ваших. За них також будуть виставлені свічки. Це тепло, яке походить від світлової хвилі нехай просто торкнеться зранених сердець батька і матері. Чисельна присутність людей на цьому заході показує, що ви не є одинокими у своєму горі. Хтось пройшов цей шлях раніше, хтось проходить зараз.
Запалені вогники свічки, каже сестра Юстина, допомагають чутися підтриманими, бути вислуханими, бо немає рецепту, як прожити цей біль. Я дуже не люблю, коли ставлять подібне питання. Немає таблетки чи схеми, який буде підходити для всіх. Наше завдання — бути простором, де можна обійняти, вислухати і прийняти…
У нашому суспільстві відчувається «табу» на цю тему…
Так, абсолютно вірно. Так є у багатьох країнах світу.
На переконання, голови організації «Слід Життя», коли в суспільстві замовчується якась тематика, то складається враження, що її не існує. Проте ми себе так обманюємо, бо лише створюємо собі ілюзію. А коли ми про неї говоримо, то можемо знайти шляхи вирішення.
«Слід життя» працює тут і тепер
Якщо впродовж року така біда станеться з кимось з жінок і їй буде потрібна підтримка. Куди звертатися?
До нас, до ГО «Слід життя», ми надамо всю можливу від нас необхідну підтримку. Наш сайт є в інтернеті, а також сторінки у фейсбуці та інстаграмі. Ми співпрацюємо у Львові з пологовими, маємо гарний досвід співпраці з лікарями з центру та сходу України.
У організації видали книгу «Маленькі ангели» про втрату дитини під час вагітності чи народження. Це перше джерело, яке розриває мовчанку на цю тему. Книга написана в дуже доступний спосіб для батьків та медперсоналу і розповідає про те, що в цій ситуації ще можна зробити тут і тепер, щоб зберегти пам’ять про дитинку. Також містить свідчення батьків, які отримала супровід і допомогу.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ