Сестри Чину святого Василія Великого УГКЦ отримали нагороду «Lumen Christi»

29 лютого 2024

Сестри Чину святого Василія Великого (ЧСВВ) стали лауреатками нагороди «Lumen Christi» 2023–2024 від «Catholic Extension Society». Однією із лауреаток є випускниця Українського католицького університету сестра Лукія Мурашко.

Сестри Чину святого Василія Великого УГКЦ отримали нагороду «Lumen Christi»

Як повідомляє пресслужба УКУ та інтернет-видання «Catholic Standart» з посиланням на видання Catholic Extension, нагорода «Lumen Christi» — найвища відзнака Католицького товариства Catholic Extension Society, яку присуджують людям чи організаціям, що випромінюють світло Христа в громадах, де вони служать. Сестер ЧСВВ номінувала Філадельфійська архиєпархія Української Католицької Церкви. Переможців обрали з-поміж 41 номінантів.

Церемонія нагородження відбулася 22 лютого в Українському культурно-освітньому центрі у Дженкінтауні (штат Пенсильванія). На ній зібралися сестри Чину святого Василія Великого з України та США. «У спустошливі і болісні роки війни, сестри стали світлом надії для українських воїнів і цивільних на лінії фронту, а також для біженців по всій Україні та в Сполучених Штатах», — наголошують організатори.

Владика Борис Ґудзяк на церемонії вручення

Українська католицька архиєпархія Філадельфії в особі митрополита Бориса Ґудзяка, який номінував орден, також отримала грошову винагороду, оскільки Провінція Христа-Чоловіколюбця сестер-василіянок у Дженкінтауні вже понад століття базується на території архиєпархії.

На урочистостях з нагоди вручення нагороди архиєпископ Борис Ґудзяк одразу ж вручив частину нагороди «Lumen Christi», що належить архиєпархії, сестрі-василіянці Теодорі Копин для використання її для служіння українським біженцям, а також особам, які страждають на залежність і бездомність у філадельфійському районі Кенсінгтон, який є епіцентром опіоїдної залежності в місті.

Сестра Теодора Копин: служіння узалежненим від наркотиків

«Я стою перед вами з глибоким смиренням і серцем, сповненим вдячності Богові, приймаючи цю нагороду в ім’я людей, яким я служу», — сказала сестра Теодора, уродженка Закарпатської області України, яка ще в дитинстві розпізнала нагальний заклик допомагати бідним.

Вона особливо подякувала Богові та архиєпископу Ґудзяку за те, що вони дали їй «можливість допомагати» її «друзям на Кенсінгтон Авеню», яку колись співробітник Агентства з боротьби з наркотиками назвав найбільшим на Східному узбережжі ринком героїну під відкритим небом.

Сестра Лукія Мурашко: служіння постраждалим від війни

Монастир сестер-василіянок у Запоріжжі розташований недалеко від лінії фронту. Попри небезпеку, сестри з перших днів повномасштабної війни продовжують допомагати тим, хто залишається у місті, надавати притулок жінкам і дітям та організовувати евакуації, а також надавати душпастирську підтримку українським воїнам.

Сестра-василіянка Лукія Мурашко, яка служить у цьому монастирі, показала зняте на мобільний телефон відео зруйнованого українського села, яке вона нещодавно відвідала. «Я хочу показати вам світ, який я побачила кілька тижнів тому», — сказала вона.

Сестра Лукія також поділилася фотографіями поранених солдатів і переміщених українських сімей, яким вона служить, зазначивши, що діти, зокрема, зазнали важких травм від російських атак. Вона розповіла, що підліток на ім’я Іванко, зображений на одній з фотографій, розповів їй, що прожив близько 20 місяців під російською окупацією, з якої йому вдалося втекти «дивом». «Він сказав: „Мені довелося сховатися (від росіян)“, і сказав, що матері зазвичай ховають своїх дітей… під землею, інакше (російські солдати) прийдуть і зґвалтують їх», — розповіла сестра Лукія.

«Ми вшановуємо наших дорогих сестер за те, що вони є руками Ісуса тут, у Філадельфії (і)… також на фронті (в Україні), прямо там, де ллється кров», — сказав у своєму слові архиєпископ Ґудзяк.

Вручаючи нагороду, отець Джек Волл (Father Jack Wall), президент Catholic Extension Society, подякував сестрам за служіння: «Сьогодні я відчуваю особливу гордість бути разом із сестрами Чину святого Василія. Ви прекрасним і простим способом виражаєте таїнство Господнього задуму. Бог кличе нас брати хрест, йти туди, де люди страждають. Ви робите це у своєму служінні».