«Рік, який нам дарує Господь, буде роком Його благодаті», — владика Богдан Дзюрах у день Нового церковного року

3 вересня 2023

1 вересня 2023 року в катедральному храмі Покрову Пресвятої Богородиці владика Богдан Дзюрах, апостольський екзарх для українців візантійського обряду у Німеччині та країнах Скандинавії, звершив Божественну Літургію з нагоди початку церковного Індикту. Рівно ж цього дня парафії Апостольського екзархату згідно декрету владики Богдана переходять на григоріанський календар.

«Сьогодні є гарна подія у всій нашій Церкві — Новий церковний рік, який ми розпочинаємо молитвою, дякуючи Богові за прожитий рік. Ми його прожили не просто як громадяни України, але дякуємо, що Україна вистояла і визволяє крок за кроком свої тимчасово окуповані ворогом території. Ми дякуємо Богові, що ми пережили цей рік як люди віруючі, як люди Церкви, як ті, що знають, що кожної миті нашого життя Господь є з нами і наше життя освячене Його присутністю, наповнене Його благодаттю, любов’ю і силою», — такими словами архиєрей звернувся на початку своєї проповіді до присутніх у храмі.

Перепрошення Бога за змарновані благодаті

Продовжуючи далі, єпископ заторкнув тему перепрошення у стосунках із Богом: «Рівно ж хочемо сьогодні перепросити Бога за все недобре, що сталося у нашому житті з нашої вини: за змарновані благодаті, за змарнований час, який ми використали не для того, щоб любити і служити», — мовив проповідник.

Приходить рік Божої благодаті

Повертаючись до теми вдячності, владика Богдан застановився над приготовленими Богом дарами у майбутньому. «Дякуємо Богові за рік прийдешній, бо ми віримо і є впевнені, що цей рік, який Він нам дарує, буде роком Його благодаті. Адже Він сам сказав: „Ось я з вами по всі дні, аж до кінця віку“. А в нинішньому Божому Слові, яке свята Церква дає нам на початок церковного року, ми чуємо як Ісус запевняє словами Священного Писання, звіщаючи рік Господній сприятливий — рік Божої благодаті. Дякуємо за благодаті, які ми отримали як народ, як Церква і як Екзархат у минулому церковному році», — мовив єпископ.

«Дякуємо Богові, що дав нам можливість послужити…»

«Той минулий рік ми прожили як Церква Господня. Відбулося багато добрих подій у нашому церковному житті. Хочу особливо подякувати кожному священнослужителеві нашого екзархату, які дарували Богові і нашим вірним свій час, увагу і пастирську любов. Дякую Богові за всіх сестер-монахинь, які трудилися на Божу славу. Дякую всім нашим улюбленим мирянам, які співпрацювали з духовенством і з монашеством на славу Божу, служачи одне одному і потребуючим людям. Ми продовжували творити добро, ми протиставляли агресії, ненависті, злу, смерті і руїнам, які приніс агресор на нашу землю, віру і діла любові. Ми співфінансували пункти обігріву, жертвували на продукти та інші необхідні речі. Ми були поруч із вдовами і сиротами, ми були думкою і серцем з Україною. І сьогодні ми дякуємо Богові за те, що Він нам дав можливість послужити, засвідчити Його любов, дати приклад живої віри», — сказав єпископ, відзначаючи працю і служіння кожного члена спільноти Апостольського екзархату.

Також архиєрей пригадав проведений у минулому році Собор Апостольського екзархату: «Особливо дякую Богові, що ми могли провести наш Собор, під час якого ми молилися, спілкувалися і спільно дивилися у майбутнє. Ми просили у Бога мудрості розпізнати Його волю для нас усіх. А відтак просили і просимо надалі сили і відваги втілювати у життя ті резолюції, постанови, які ми з натхнення Божого спільно з духовенством і мирянами прийняли».

Перехід на григоріанський календар

А відтак апостольський екзарх вів мову про перехід на григоріанський календар. «Цей новий рік сьогодні є особливий, бо ми його починаємо, довершуючи перехід на григоріанський календар. Нарешті всі парафії нашого екзархату будуть служити рухомі і нерухомі свята за григоріанським календарем. Ця зміна має служити також і нашому духовному життю, щоб ми святкували як єдина християнська Божа родина. А потім вже в дома, за родинним святковим столом чи відпочиваючи, продовжували святкування як діти Божі, які вміють радіти і дякувати Богові за Його дари і ласки», — мовив єпископ.

«Просімо також, щоб ми вміли співпрацювати з Божою благодаттю у прийдешньому році, щоб ми не марнували Його дарів і благодатей, але навпаки, щоб усе, що робитимемо, служило нашому освяченню і більшій славі Божій, і зросту нашого церковного тіла, яким є цей Апостольський екзархат. Нехай Господь благословить нам у цьому новому році, нехай дарує нам новий запал до служіння, до молитви, до діл милосердя. А Пречиста Діва Марія за молитвами святого апостола Андрія Первозванного і покровителя цього катедрального храму нехай тримає нас під своєю опікою і буде нашою провідницею у цьому новому році», — сказав на завершення владика Богдан.

Нагадаємо, що 22 квітня 2023 року Декретом апостольського екзарха владики Богдана Дзюраха було повідомлено про те, що Апостольський екзархат для українців візантійського обряду в Німеччині та Скандинавії з 1 вересня 2023 року Божого (початок Індикту, тобто Нового літургійного року) переходить на григоріанський календар.