«Прошу бути свідками правди про Україну у світі», — владика Володимир Груца у Айнзідельні (Швейцарія) під час прощі

22 травня 2023

«Христос є Правдою. Єдність з Отцем давала силу Ісусові йти далі. У цій єдності Він зміг перейти хресну дорогу. У єдності з Отцем Ісус служив людям. В Україні війна. Сьогодні для українського народу є два ключових слова: єдність і правда. Таємниця того, що Україна стоїть, криється у нашій внутрішній єдності, а також в єдності зі світовою спільнотою».

Про це сказав єпископ-помічник Львівської архиєпархії УГКЦ владика Володимир Груца у проповіді під час Святої Літургії з нагоди паломництва за мир в Україні до Марійського відпустового центру Айнзідельн (Швейцарія), у неділю 21 травня 2023 року. Про це інформує пресслужба Львівської архиєпархії УГКЦ.

Архиєрею співслужив єпископ-помічник Сокальсько-Жовківської єпархії УГКЦ владика Петро Лоза та запрошене духовенство. Прощу ж організувала Міжнародна католицька благодійна організація «Kirche in Not» («Церква в потребі»).

Правда є одна

У проповіді владика Володимир подякував світовій спільноті за солідарність і підтримку України, а також в контексті уривку Євангелія від Івана (Ів. 17. 1–11) закликав європейську спільноту плекати єдність і свідчити правду про Україну у світі. «Вітаю всіх у Марійській святині. У домі Богородиці ніхто себе не відчуває чужим», — запевнив владика Володимир.

Коментуючи уривок недільного Євангелія від Івана, проповідник зауважив, що євангелист Іван має багато чого нам сказати, позаяк він пройшов з вчителем хресну дорогу, на якій витривав до кінця. Ба більше, під хрестом отримав Марію за матір і навпаки став її сином.
Саме Іван, за його словами, показує приклад молитви до Отця.

«Правда. Що означає правда? Як би ми не представляли правду, вона є одна. Правда завжди вийде на світло. Це усвідомлення сьогодні є дуже важливим для українського народу. Заохочую нас бути свідками правди у світі», — сказав єпископ-помічник.

Віддалення Юди від спільноти

Також проповідник згадав про апостола Юду, якого бракувало в колі учнів після воскресіння, хоч він свого часу був покликаний до школи учнівства і наслідування Христа.

«Юда зрадив Ісуса. Це була головна причина, чому його бракувало. Він зробив вибір відділитися від спільноти. Причина полягала в тому, що він відійшов на дистанцію від Бога. У такий спосіб апостол втратив довіру, зробив свій вибір. Він мав вільну волю, яка є подарунком Божої любові, який Господь назад не забирає», — зазначив він.

Подяка «Церкві у потребі»

Окремо владика Володимир подякував міжнародній католицькій благодійній організації «Kirche in Not» («Церква в потребі») за організацію паломництва за мир в Україні, за запрошення, а найважливіше за багатолітню підтримку нашої Церкви в Україні, починаючи ще з 90-х років ХХ ст. «Дякую за солідарність і підтримку нашої Церкви і України. Дякую, що допомагаєте нам зцілювати рани війни. Почуття вдячності несу до престолу на Пресвяту Євхаристію», — сказав владика Володимир.

Опісля учасники паломництва взяли участь у панельній дискусії на тему: «15 місяців війни в Україні: наслідки для Європи, Швейцарії та Церкви».

Довідка

Абатство Айнзідельн — великий монастир і відоме місце паломництва в Швейцарії. Айнзідельн означає «притулок пустельника» і названий так тому, що святий Мегінрат в 828 році оселився в самоті тут, в дикому лісі, присвячуючи свій час молитвам, харчуючись тим, що приносили йому два лісових ворона.

За переказами, самітник був убитий двома розбійниками, які хотіли заволодіти таємничими скарбами. Два відданих ворона Мегінрата рушили слідом за злодіями в Цюріх, кружляючи над їх головами і покректуючи так голосно, що привернули до них увагу. Вбивць заарештували, вони зізналися у своєму злочині і були покарані.

Бібліотека абатства дивна: у ній зібрано близько п’ятдесяти тисяч томів, включаючи багато рідкісних рукописів, деякі датуються 946 роком. Бібліотека відображає широкий діапазон роботи монастиря, в тому числі діяльність місії, надісланій в 1854 році в Америку.

Протягом деякого часу за популярністю Айнзільден сперечався з Римом і Сантьяго-де-Компостела і був би проміжним пунктом для віруючих, які прямували в Сантьяго. У даний час святиню щорічно відвідують близько чверті мільйона чоловік. Головними днями паломництв є 14 вересня і 13 жовтня — дата чудесного освячення храму і річниця перенесення останків святого Мегінрата з Райхенау в Айнзідельн в 1039 році.

Найяскравішою подією для паломників стає вихід ченців, які щодня о пів на четверту направляються до каплиці Богоматері зі співом гімну Богородиці «Слався, Царице» — традиція, яка існує з XVI століття.