Постійний Синод УГКЦ підсумовує результати засідань 10 (61) сесії у Вашингтоні

13 грудня 2019

Третій та останній день засідань Постійного Синоду УГКЦ, що відбувається у м. Вашингтон (округ Колумбія, США) у Духовній семінарії св. Йосафата впродовж 9–12 грудня 2019 року, увінчався затвердженням доповідачів на Патріарший собор 2020 року, розглядом стану праці над Катехизмом УГКЦ для молоді та пропозиціями щодо Душпастирського плану УГКЦ на наступні роки.

Постійний Синод УГКЦ підсумовує результати засідань 10 (61) сесії у Вашингтоні

Останнього дня 10 (61) cесії Постійного Синоду Предстоятель Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав разом з синодальними Отцями розглянули питання підготовки VII-ї сесії Патріяршого собору на тему «Еміграція, поселення і глобальна єдність УГКЦ», яка відбуватиметься у Львові наприкінці серпня 2020 року. Про стан підготовки цієї Сесії звітував преосвященний владика Теодор Мартинюк, єпископ-помічник Тернопільсько-Зборівський, який ознайомив присутніх з напрацюваннями Секретаріату Собору, очолюваного о. д-ром Романом Шафраном. У програмі Собору передбачено ряд доповідей, які допоможуть краще пізнати феномен еміграції та пов’язані з ним виклики, а зокрема запевнення належної духовної опіки наших вірних в країнах давнього і новітнього поселення задля збереження живої єдності з матірньою Церквою в Україні. З цією метою доповіді виголосять Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви, представники світового українства, громадських організацій, а також Пасторально-міграційного відділу, який спеціально покликаний до життя задля здійснення душпастирської опіки над нашими вірними в країнах, де відсутні ієрархічні структури УГКЦ. Оскільки питання міграції має вплив на все українське суспільство, до участі в соборових діяннях запрошено представників Міністерства закордонних справ України, а також органи місцевої влади міста Львова та Львівської області. Для врегулювання практичного боку підготовки та проведення Собору Постійний Синод розглянув і рекомендував Секретаріатові для використання Регламент Патріаршого собору, підготовлений Богословським відділом Патріаршої курії УГКЦ.

Члени Постійного Синоду ознайомилися рівно ж зі станом праці над Катехизмом УГКЦ для молоді. Катехизм покликаний наблизити сучасній молодій людині скарби віри, подаючи важливі істини християнського католицького вчення у доступний і привабливий спосіб. Робоча група під проводом преосвященного владики Давида Мотюка, єпарха Едмонтонського та Голови Патріаршої катехитичної комісії, на теперішньому етапі збирає відгуки з єпархій, щоб подати на наступні сесії Постійного Синоду і на розгляд Синоду Єпископів остаточну версію цього дуже потрібного підручника віри для греко-католицької молоді в Україні і на поселеннях.

Окрему увагу Синодальні Отці присвятили питанню опрацювання Душпастирського плану УГКЦ на наступні роки, — завдання, яке минулий Синод Єпископів УГКЦ, який проходив у Римі 1–10 вересня 2019 року, доручив Робочій групі під проводом високопреосвященного архиєпископа і митрополита Філадельфійського Бориса Ґудзяка.

Окрім цього, Постійний Синод розглянув питання візитації греко-католицьких семінарій, створення священничого Братства Божого Милосердя та збереження і плекання духовної, віровчительної і пастирської спадщини св. п. Блаженнішого Любомира.

Довідка

Постійний Синод допомагає Отцеві і Главі УГКЦ у справах звичайного адміністрування або у вирішенні термінових справ відповідно до загального законодавства (ККСЦ) та цього правильника. Постійний Синод формується як «виконавчий комітет» у цих справах.

Постійний Синод не замінює Священного Синоду Єпископів УГКЦ, тому що він не може здійснювати законодавчої чи судової діяльності; крім того, справи більшої ваги, які вимагають обговорення всіх єпископів, застережені за Священним Синодом Єпископів.

Постійний Синод складається з п’яти єпископів, включно з Отцем і Главою УГКЦ, який його очолює (кан. 115, § 1 ККСЦ).

Одного з єпископів іменує Отець і Глава УГКЦ, а інших трьох обирає таємним голосуванням Священний Синод Єпископів на п’ятирічний термін.

Постійний Синод скликається:

1. принаймні двічі на рік у визначений час;
  2. коли Отець і Глава УГКЦ вважає це за доцільне;
  3. коли загальне право вимагає згоди або поради Постійного Синоду (кан. 120 ККСЦ).