Понад тисячу вірних молилися у Помпеї за мир в Україні
27 листопада з благословення владики Діонісія Ляховича, Апостольського екзарха для українців-католиків візантійського обряду в Італії, відбулася проща до Помпейської Матері Божої в намірі за перемогу України і закінчення війни.
Як відомо, Помпеї — давньоримське місто, руїни якого знаходяться в межах сучасної комуни Помпеї в регіоні Кампанія, неподалік Неаполя. Паломництво співпало також із 147-ю річницею від того дня, коли Блаженний Бартоло Лонґо, адвокат, активний церковний діяч, привіз до Помпеїв з Неаполя чудотворний образ Пресвятої Богородиці Розарію. Про це зазначає Відділ комунікації Апостольського екзархату в Італії.
Власне, біля санктуарію він і започаткував широку суспільну та освітню діяльність, заснувавши відповідні структури, в яких виховались понад сотня тисяч підлітків. А навколо санктуарію з часом виросло нове місто. До того ж, цей рік в санктуарії є ювілейним, бо Папа Франциск надав повний відпуст кожному паломнику, який протягом року, починаючи із 13-го листопада 2022 року по 13 листопада 2023 року, відбуде паломництво, приступивши до Таїнств Святої Сповіді та Пресвятої Євхаристії.
Недільна проща, у якій взяли участь понад тисячу українських паломників, розпочалася Молебнем до Пресвятої Богородиці та благословенням прочан владикою Іринеєм Біликом, Каноніком Папської Базиліки Санта Марія Маджоре, в каплиці Святого Джузепе Москаті, яка є храмом місцевої української громади.
Далі відбулася катехитична конференція, приурочена 150-річчю приїзду до Помпеїв Блаженного Бартоло Лонґо, засновника санктуарія. На початку катехитичного заходу о. Ігор Стус, капелан громади Різдва Пресвятої Богородиці м. Помпеї, звернувся до паломників: «Усіх вас вітаю в Помпеях, де Пресвята Богородиця в особливий спосіб показала і показує свою силу і могутність матері. Сьогодні ми, діти Марії, приїхали до неї, щоби біля її чудотворного образу помолитися за українських воїнів, за кожну матір в чорній хустині, за поранених».
До спільної молитви з українцями на Вервиці до Помпейської Богородиці приєднався Монсеньйор Пасквале Мочерино, ректор базиліки санктуарію, з яким вірні молилися й також про завершення процесу канонізації Блаженного Бартоло Лонґо.
Кульмінацією паломництва стала Архієрейська Божественна Літургія, яку очолив Владика Іриней. Єпископу співслужили: о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, Протосинкел Апостольського Екзархату, о. Ігор Стус, місцевий душпастир і Протопресвітер Неаполітанського деканату, та священники, які прибули на прощу разом зі своїми громадами — о. Василь Гушуватий (Перуджа), о. Микола Чаплюк (Авелліно), о. Іван Борин (Салерно), о. Василь Кулиняк (Кротоне), о. Максим Колодчак (Сомма Везувіана), о. Святослав Титуляк (Латіна), о. Тарас Зуб (Неаполь), о. Володимир Крамар (Неаполь), о. Ростислав Гадада (Рієті), о. Ігор Горішний (Аверса), о. Олег Григорець (Фоджа), о. Василь Вербіцький (Феррара).
На початку богослужіння Архиєпископ Монсеньйор Томмазо Капуто, Папський прелат для Санктуарію Пресвятої Діви Марії Святої Вервиці в Помпеях, звернувся до українців: «Усі ми в захваті від літургійного співу, який ми щоразу чуємо від наших братів і сестер української громади в Помпеях. Сьогодні особливий день й паломництво, бо ви прийшли до стіп Марії, щоби просити про благодаті, особливою серед яких є дар миру». Промовець додав, що з початком війни в Україні санктуарій прийняв кілька українських матерів з дітьми.
З особливими словами до прочан звернувся о. д-р Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, Протосинкел Апостольського Екзархату: «Сьогодні кожен українець, в тому числі і я, має особисту і дуже болючу історію, пов’язану з війною, яка продовжує нищити нашу страждаючу країну. З глибоким сумом читаємо та отримуємо новини про те, що українські лікарі, щоб врятувати людські життя, проводять операції без освітлення, а люди з обмеженими можливостями не можуть користуватися необхідними послугами, сироти змушені жити в приміщеннях без опалення, діти не можуть гратися з друзями в садах біля будинку і вчитися, не спускаючись кілька разів на день в підземелля…».
Він закликав задуматися над тим, якого миру прагнуть українці. «З різних куточків світу, інколи, лунають голоси, пропонуючи українцям здатися і помиритися будь-якою ціною. Але український народ прагне справедливого миру, який не заперечує існування України та її народу, його права бути вільними і будувати свій дім в тісній дружбі з усіма народами», — наголосив священник.
Він також пригадав, що українці цими днями згадують жертв однієї з найбільших трагедій ХХ століття — Голодомору, тобто «винищення голодом українського народу, здійсненого сталінським комуністичним режимом у 1932–1933 роках».
Під час проповідницького слова владика Іриней Білик, роздумуючи над недільним Словом Божим, наголосив на тому, що потрібно робити, аби осягнути вічне життя. «Потрібно любити Господа Бога всім серцем своїм, всією своєю душею, всією силою своєю, всією думкою своєю. А ближнього свого, як самого себе. Христос пояснює, на прикладі поведінки доброго самарянина, як повинна проявлятися наша любов до ближнього: бачити потребуючого біля себе та допомогти йому, в міру своїх можливостей і його потреб. Наше відношення до ближнього — вияв нашої любові до Бога», — пояснив єпископ.
За його словами, «добрими самарянами для українського народу» стали італійці та інші народи, які прийняли тисячі наших біженців і відправили сотні тон гуманітарної допомоги потребуючим в Україну.
Наприкінці богослужіння, від імені Владики Діонісія Ляховича, Протосинкел Апостольського Екзархату о. Теодосій Р. Грень, ЧСВВ, подякував всім душпастирям, які подолали великий шлях і прибули на прощу зі своїми вірними, «щоби молитися в домі Марії». В особливий спосіб була складена подяка Владиці Іринею за те, що очолив це паломництво, а також о. Ігору Стусу, місцевому душпастирю, і вірним його громади за її організацію.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ