Пасторальна програма «Повернімося до Господнього дому» Пармської єпархії Святого Йосафата: якою є роль духовенства сьогодні?
З 1 вересня 2021 року Пармська єпархія Святого Йосафата під проводом правлячого архиєрея владики Богдана Данила розпочала впровадження пасторальної програми «Повернімося до Господнього дому». Сьогодні пропонуємо Вашій увазі розділ із цієї програми, який присвячений сучасній ролі духовенства.
Про пасторальну програму «Повернімося до Господнього дому» повідомляє їхня пресслужба. Пропонуємо Вашій увазі його зміст.
«1 вересня ми розпочинаємо новий церковний рік. Я би хотів усіх вас щиросердечно запросити прочитати і роздумати над пастирським листом „Повернімся до Господнього дому“.
У Діяннях Апостолів є чудовий образ, коли Христос возноситься на небеса, його учні стоять і вдивляються на небо. А два мужі у білому, які є прообразом ангелів, звертаються до них ось такими словами: «Мужі галилейські, чого стоїте, дивлячись на небо? Ідіть…»
Сьогодні я звертаюся до кожного із вас. Ідіть поза межі наших парафіяльних громад і поверніть назад тих, які є членами наших громад. Це завдання належить нам — священникам і дияконам. Але воно також є завданням кожного християнина, кожного нашого вірного, наших родин та нашої молоді.
Погляньте на сторінки цього пастирського листа і старайтеся впровадити у дію ці пастирські завдання, які там є поручені кожному.
Нехай наша церковна громада знову наповниться радістю спільної молитви у наших храмах!»
Такими словами правлячий архиєрей Пармської єпархії Святого Йосафата владика Богдан Данило презентував нову пасторальну програму для духовенства та вірних своєї єпархії, а також для усіх людей доброї волі.
Сьогодні пропонуємо Вашій увазі наступний розділ пасторальної програми «Повернімося до Господнього дому», який присвячений ролі сучасного духовенства.
«Як члени духовенства, ми повинні служити прикладом для вірних у часи випробувань. Ми повинні вести вірних через виклик страху та хвороби. Ми повинні вести вірних, виявляючи свою міцну віру у те, що Господь — це наша спадщина, і що ніщо у цьому світі не відлучить нас від Нього», — підкреслено у черговому розділі програми.
Відтак для єпископів та священників, дияконів і семінаристів подані поради, як це можна реалізувати серед теперішніх випробувань. «Саме завдяки корінному значенню грецького слова κληρός, що означає жереб або спадщину, єпископи, священники та диякони спочатку набули титулу „духовенство“, оскільки своїм способом життя ця доля людей продемонструвала, що Господь є їхнім спадкоємством в житті, що вони мають Господа і Він є їхнім Володарем (св. Єронім, Лист до Непотіана)», — мовиться у листі.
Як священнослужителі, ми покликані надати Господній пастві конкретні інструменти для збільшення божественної віри та любові.
- Зверніться до тих, хто не брав участі у Божественній Літургії або не приймав Святих Таїнств, і заохочуйте їх повернутися до Господнього дому.
- Навчайте вірних про обов’язкову участь у Божественній Літургії та Святих Таїнствах. І докладаймо всіх зусиль, щоб збільшити наше служіння Божественної Літургії щоденно для тих, хто хоче духовно зростати після ізоляції минулого року.
- Нехай ваша проповідь стане потужним інструментом для поборення тих злісних духів, які працювали, експлуатуючи пандемію та послаблюючи рішучість вірних виконувати обітниці хрещення.
- Вдосконалюймо наше щоденне молитовне життя та допомагаймо парафіянам різного віку розвиватися та рости у своїй щоденній молитовній практиці.
Нагадаємо, що це послання стало запрошенням усіх вірних та людей доброї волі повертатися до храмів та у свої парафіяльні спільноти. Теперішня пандемія вразила практично усі сфери діяльності людини. Карантинні обмеження, введені урядами різних країн для боротьби із нею, наклали свій відбиток на повсякденне життя кожного із нас. Не оминули ці обмеження і церковного життя та релігійного досвіду людей. В один момент священники, дбаючи про життя і здоров’я повірених їхній опіці вірних, розпочали закликати людей не приходити до храмів та провадити молитву з дому. Для цього у багатьох парафіяльних громадах розпочалися онлайн-трансляції богослужінь. Проте, такий досвід був тимчасовим та спричиненим загрозливими обставинами пандемії. Тепер же прийшов час повертатися до храмів, до своїх парафіяльних спільнот. Адже онлайн-богослужіння ніколи не будуть у змозі цілковито замінити живу участь у богослужінні та спілкування з Богом та ближніми.
«Однак, наш досвід пандемії також приніс нам світло. Цей досвід дав нам більше розуміння Божої любові до нас. Нам вдалося глибше збагнути те, що означає пережити темряву смерті Ісуса Христа і як Його життєдайна смерть є нашим спасінням. Ми також більше зрозуміли те, що Його смерть не є остаточної подією! Воскреслий Христос закликає нас відчути радість через зустріч із Ним і життя для Бога і ближнього, а не для себе. Ця зустріч із Воскреслим Господом приносить нам радість звільнення від гріхів, які тримають нас у пастці егоцентризму», — розпочинає свій Пастирський лист владика Богдан Данило, запрошуючи усіх людей доброї волі до нового етапу постійного духовного навернення.
Довідка
Пастирський лист «Повернімося до Господнього дому» не є типовим посланням, а радше своєрідною душпастирською програмою. Він складається із вступу, у якому владика Богдан звертається до читача та пояснює важливість цього листа. Відтак слідують п’ять частин: роль духовенства, роль мирян, роль сімей, роль молоді та наша роль як членів місійної Церкви. Особливої уваги заслуговує розділ, звернений до родин, адже таке особливе звернення породжене Посланням Синоду Єпископів УГКЦ «Надія, до якої нас кличе Господь». Також для кожної категорії осіб є подані певні завдання для втілення змісту листа на практиці.
Задля ознайомлення із пасторальною програмою «Повернімося до Господнього дому» подаємо її англійську та українську версії у форматі PDF.