Паризька єпархія святого Володимира Великого затвердила новий герб

26 лютого 2019

18 лютого 2019 року владика Борис Ґудзяк своїм декретом затвердив нові герб та знак Паризької єпархії. До цього часу, у своїх офіційних документах єпархія послуговувалася єпископським гербом Правлячого Архиєрея владики Бориса Ґудзяка.

Паризька єпархія святого Володимира Великого затвердила новий герб

У своєму коментарі на офіційній facebook-сторінці владика Борис Ґудзяк відзначив, що затвердження герба Паризької єпархії стало його останнім рішенням як Правлячого Архиєрея цієї єпархії. Адже 18 лютого було повідомлено, що Святіший Отець Франциск поблагословив рекомендацію Синоду єпископів Української Греко-Католицької Церкви та призначив владику Бориса Ґудзяка митрополитом і архиєпископом Філадельфійської митрополії Української Греко-Католицької Церкви в Сполучених Штатах Америки.

Історія та ідея створення герба

Окрім цього, владика привідкрив завісу історії створення цього геральдичного символу: «Цей знак ми довго осмислювали і вилонювали. Він творився в консенсусі і відзеркалює реалії духовного досвіду єпархії. Це підсумок спільно пережитого. Паризька єпархія, яка була створена 2013 року на базі екзархату, що існував від 1960 року, стоїть перед викликом життя в XXI столітті, у якому комунікація різко міняється, хоч певна символіка залишається необхідною. Традиційно як єпископи, так і єпархії мали герби. Однак, герби — це жанр аристократичний, який має здебільшого барокову стилістику. В нашій єпархії на зустрічах духовенства та мирянських лідерів з різних країн ми обговорювали символ, яким хотіли б лаконічно комунікувати те, ким ми є. Ми зрозуміли, що нам потрібен не герб, що має певні ностальгічні нотки і навіює спогади. Ми артикулювали наше замовлення як пошук сучасного знаку. Він мав бути реальним, віддзеркалювати нашу дійсність та зв’язувати нас з цілою християнською традицією і основними постулатами, а також рухати нас в майбутнє. Він мав бути європейським, паризьким і українським, нашим і вселенський. Він мав стати знаком життєдайності».

Значення та символіка герба

«Хто знає паризьку геральдику, той легко впізнає асоціації. В гербі міста Парижа є човен, але він у профіль, ми бачимо його борт, але на нашому — це ніс човна, він динамічно рухається вперед. Париж поділений на 20 округів і кожен з них має свій герб. Символічно, що на гербі 6-го округу, у якому розташована наша катедра, є п’ятираменний хрест. І човен, і хрест означують центр єпархії, який є в місті Парижі, але хрест має також п’ять маленьких хрестиків, які символізують п’ять країн єпархії.

Човен разом з вітрилами разом творять тризуб, який є троїчним знаком, що представляє Бога в трьох особах. У Бозі є любов між Отцем, Сином у Святому Дусі, і ми як особи, створені на образ і подобу Божу, покликані черпати з любові, приймати її і наближатися до неї. До неї повертатися. У човні пливе Божий люд. Попереду бачимо три символічні постаті, які можуть символізувати Трійцю, або ж святого Володимира з синами Борисом і Глібом або ж усіх дітей Володимирового Хрещення.

Гаслом є євангельська цитата «Duc in altum!» «Відчали на глибінь!» (Лука 5,4)

Ми пливемо разом, наші вітрила натхненні Святим Духом», — продовжив свій коментар владика Борис.

Подяка за допомогу у створенні

Автором графічного знаку Паризької єпархії став відомий український митець Володимир Кауфман, який працював над замовленням разом з владикою Борисом та представниками єпархії більше пів року. Варто зауважити, що він також є автором особистого єпископського герба владики Бориса та емблеми Українського католицького університету.

«Човен на повних вітрилах рухається вперед. В загальних візуальних обрисах легко впізнається тризуб, у крилах якого прочитуються вітрила. Центральна частина — щогла — вона ж — хрест, який має п’ять завершень, що символізують п’ять країн єпархії. Напис — Єпархія Святого Володимира Великого в Парижі навколо єпархіального знаку зроблений у вигляді писанки — одного з символів Святого Воскресіння», — пояснює символіку знаку його автор Володимир Кауфман.

Він також додав, що найважливішим елементом творення знаку-герба стала відкритість. «Від народження ідеї і до формування остаточного вигляду було враховано думки багатьох людей, які активно долучались до обговорення. Ми вислухали велику кількість пропозицій та зауважень, значна частина з яких якісно та суттєво вплинула на остаточний варіант єпархіального знаку», — розказав митець.

Насамкінець, владика висловив слова вдячності авторові герба Володимиру Кауфманові: «Дякую Володимирові Кауфманові не лише за мистецький талант, але за вміння слухати. Протягом шести місяців він слухав не лише мене, але й священиків, мирян, друзів єпархії. Тепер без сумніву можна сказати, що це наш знак. Мій особистий єпископський герб, також авторства Володимира, залишається незмінним».

Вих. 19/092

Д Е К Р Е Т

Затверджую

герб і знак

Єпархії св. Володимира Великого в Парижі.

Божественна благодать Пресвятої Тройці

надихає синів і доньок Володимирового Хрещення

з п’яти країн Паризької Єпархії

відчалювати на глибінь,

плисти разом з миром і радістю в судні Церкви,

з вітрилами, наповненими Духом Святим,

під знаком Хреста, в Христовому імені.

Благословення Господнє на Вас!

† БОРИС

єр. Юрій Лещинський,