Папа Франциск порівняв війну в Україні з Руандою

6 травня 2022

Папа Римський Франциск заявив, що дав президенту Росії Владіміру Путіну зрозуміти, що готовий поїхати до Москви, щоб висловити свою позицію щодо миру.

Папа Франциск порівняв війну в Україні з Руандою

В інтерв’ю італійській газеті Corriere della Sera понтифік сказав, що він також застеріг російського патріарха Кирила від того, щоб він не став «вівтарником» Кремля, і порівняв війну, що триває в Україні, з геноцидом в Руанді. Згодом було виявлено, що італійський часопис опублікував фрагменти цієї розмови без авторизації Святого Престолу.

«У перший день війни я зателефонував Президенту України Зеленському», — сказав Франциск. «Натомість я не дзвонив Путіну. Я спілкувався з ним в грудні на свій день народження, але цього разу ні, я не дзвонив».

Проте він хотів зробити «чіткий жест», щоб світ побачив його, тому він пішов до російського посольства при Святому Престолі.

«Я попросив їх пояснити. Я сказав: „Будь ласка, припиніть“, — розповів Франциск, перш ніж визнати це, — я попросив кардинала [П’єтро] Пароліна після 20 днів війни надіслати Путіну повідомлення про те, що я готовий поїхати до Москви».

Незважаючи на дипломатичні зусилля Ватикану, Папа сказав, що вони ще не отримали відповіді, і він побоюється, що Путін не зможе, та не збирається зустрітися з ним у цей час.

«Але таку жорстокість, як її не зупинити?» — мовив Понтифік. «Двадцять п’ять років тому з Руандою ми пережили те саме».

За даними італійської газети, у Папи відчувалася доля песимізму, коли він згадував про зусилля, які Ватикан докладає, щоб забезпечити припинення вогню.

Шквал критики щодо певних висловлювань

Варто зазначити, що кількома своїми висловлюваннями Святіший Отець наразився на шквал критики зі сторони українців. Зокрема Папа намагається усвідомити причини такої поведінки, причини, які штовхають Путіна на таку жорстоку війну. Можливо, «гавкіт НАТО біля дверей Росії» спонукав Главу Кремля на погану реакцію та розпал конфлікту. «Я не знаю, чи його гнів був саме цим спровокований, — питає Папа сам себе, — але, можливо, сприяв цьому».

Ще одне висловлювання Папи стосувалося поставок зброї Україні. Понтифік має сумніви, його доктрина завжди була зосереджена на відмові від гонки озброєнь, «ні» ескалації виробництва зброї, яку рано чи пізно хтось вирішує випробувати в польових умовах, спричиняючи смерть і страждання.

«Я не можу відповісти, я дуже далекий від питання, чи правильно постачати зброю українцям, — роздумує він. — Чітко зрозуміло, що на цій землі випробовують зброю. Тепер росіяни знають, що від танків мало користі, і думають про іншу зброю. Для цього ведуться війни: щоб випробувати зброю, яку вони виготовили. Так було під час громадянської війни в Іспанії перед Другою світовою війною. Торгівля зброєю — це скандал, і мало хто проти цього виступає. Два-три роки тому до Генуї прибув корабель, навантажений зброєю, яку потрібно було передати на велике вантажне судно для перевезення до Ємену. Портові працівники не хотіли цього робити. Вони сказали: давайте подумаємо про дітей Ємену. Це дрібниця, але є дуже гарним жестом. Таких має бути багато».

Як ми повинні розуміти слова Папи?

«Нам би хотілося, щоб Папа вийшов і сказав про ситуацію в Україні, як Петро Порошенко чи будь-який інший український політик, який „зуби з’їв“ на російській агресії від 2014 року. Треба розуміти, що такого не буде. Але, щоб Папа адекватно оцінював ситуацію, мусимо доносити її і через обурення, які були на приклад щодо 13-ї стації Хресної дороги. Коли не допомагають дипломатичні слова і канали, то мусимо кричати. Ми як вірні Католицької Церкви маємо право кричати, лементувати та доносити правду до Ватикану. Це також наш обов’язок перед своїм народом», — Анатолій Бабинський, доктор філософії, релігієзнавець, співробітник Інституту історії Церкви та викладач УКУ у прямому ефірі для видання Credo прокоментував про що йдеться в останньому інтерв’ю Папи щодо України.

На думку, Анатолія Бабинського, Папа дійшов до такої точки, яку можна охарактеризувати як безвихідь. «Він сподівався, що його різні дипломатичні жести, кроки дадуть якийсь результат. З останнього його інтерв’ю виглядає, що все зроблене ним, не дало жодного результату».

Юрій Підлісний: Дика ситуація щодо самого інтерв’ю

Ще один цікавий аспект відзначив професор Юрій Підлісний, Голова Комісії у справах родини та мирян, на своїй фейсбук-сторінці. «Дика ситуація навколо інтерв’ю Папи Франциска для „Corriere della sera“. На сайті видання, яке брало інтерв’ю самого інтерв’ю нема. Є інтерпретації журналіста/журналістів. Інші видання інтерпретують інтерпретацію журналістів з „Corriere della sera“. Зокрема „Wall Street Journal“. Не останні видання світової журналістики… інтерпретації журналістів, які інтерв’ю брали і тих, які переінтерпретовували тих, які з папою говорили входять у суперечку з попередніми висловлюваннями папи. Якщо брати до уваги інтерпретації і переінтерпретації інтерпретацій, то виходить, шо папа за перемогу москви бо проти поставок зброї Україні і проти НАТО, яке спровокувало москву, гавкаючи під її дверима… А дикість полягає ось у чому — оригінал інтерв’ю досі не оприлюднений…» — мовив професор.