Пам’ятна дошка та наукова конференція: у Семаківцях вшанували земляка — священномученика Миколая Чарнецького

21 серпня 2024

19 серпня в селі Семаківці за участі владики Петра Голінея, єпископа-помічника Коломийської єпархії УГКЦ, у родинному селі блаженного священномученика Миколая Чарнецького відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція: «Блаженний священномученик Миколай Чарнецький — дорога праведника за утвердження української державності та відродження УГКЦ».

Організатором цієї конференції були протопресвітер Чернелицький і парох с. Семаківці о. Василь Скрипка та заступник директора КЗ «Центр Культури і Мистецтва» Городенківської міської ради п. Ярослав Левкун. Про це повідомляє пресслужба Коломийської єпархії УГКЦ.

Метою конференції було дослідження, вивчення та популяризація імені «українського святого Миколая, блаженного священномученика, єпископа Миколая Чарнецького». Також доповідачі застановлялися над його роллю і місцем його особи в утвердженні УГКЦ та Української соборної держави у площині вивчення історії України, релігієзнавства, філософії української думки, розвитку української мови.

Розпочалася науково-практична конференція Молебнем до священномученика Миколая в церкві Блаженного Миколая Чарнецького. Разом з владикою Петром молилися о. Василь Скрипка, парох храму та протопресвітер Чернелицький, о. м. Ігор Левицький, протопресвітер Городенківський, інші священнослужителі з навколишніх парафій, численні науковці, які прибули на конференцію, а також місцеві парафіяни.

Після Молебню духовенство разом з учасниками конференції та вірянами відправилися з храму до давньої парафіяльної резиденції, де відбулося відкриття та освячення меморіальної дошки Блаженного священномученика Миколая Чарнецького. Перед освяченням отець Василь Скрипка навів короткі відомості про старовинну будівлю, а також про історію родини Чарнецьких.

Опісля, в приміщенні Семаківської гімназії, розпочалася конференція. Вступне слово та привітання до учасників конференції мали представники духовенства та науковці.

Першим із доповіддю виступив владика Петро Голіней, доктор східних церковних наук, на тему: «Блаженний Миколай Чарнецький і формація підпільного духовенства УГКЦ».

У своїй доповіді єпископ зазначив: «Із ліквідацією Греко-Католицької Церкви у місцях позбавлення волі опинилися всі єпископи, сотні священиків, монахів, монахинь і тисячі вірних. Але сподівання більшовиків, що увʼязнені греко-католики відмовляться від своєї віри не справджувалися. Увʼязнене духовенство, ризикуючи потрапити під тяжчі репресії, продовжувало виконувати пастирські обов’язки в середовищі увʼязнених вірних проголошуючи Євангеліє. Найгероїчнішою місією в увʼязненні стали окремі випадки навчання кандидатів до священства та рукоположень на дияконів та священників.

З виходом на свободу значної кількості греко-католицького духовенства в середині 50-х. рр., серед котрих були і колишні викладачі Львівської Богословської Академії та Станіславівської семінарії, дало можливість думати про більш організований вишкіл нових кандидатів до священства. Справжньою надією на відродження Церкви став вихід на свободу єпископа Миколая Чарнецького. Але ця «свобода» обмежувалась безперервними нападами атеїстичної системи. Для виховання нових священиків владика Миколай Чарнецький в 1956 р. організовує навчання біля Львова в Зимній Воді.

Знаменито, що підготовка першої генерації священників в умовах підпілля була досить вдала. Це стало важливим фактором для виховання священиків в майбутньому. З числа священників, яких висвятив владика Миколай Чарнецький, вийшли майбутні вихователі священничого стану: о. Павло Василик (згодом єпископ), о. Євстахій Смаль, о. Микола Волосянко, о. Михайло Винницький та о. Михаїл Косило. Практично з перших років свого пастирського служіння згадані отці долучаються до пошуку та підготовки нових кандидатів до священства. Молодша генерація вихователів виявляла велику відвагу та ревність, але їм бракувало ще досвіду та обережності, яка була притаманна старшим священикам».

З доповідями виступили також інші численні науковці, які приїхали на конференцію в с. Семаківці, щоб поділитися власними дослідженнями про особу блаженного Миколая Чарнецького.