#НазустрічРіздву: День 7. Вхід у храм Пресвятої Богородиці

21 листопада 2023

#НазустрічРіздву — це авторський духовний медіапроєкт владики Богдана Дзюраха, апостольського екзарха для українців візантійського обряду у Німеччині та країнах Скандинавії. У ньому єпископ прагне спільно із усіма людьми доброї волі благодатно та ефективно переживати кожен день Різдвяного посту на шляху до світлого празника Воплочення Божого Сина. Тому з усіма своїми фізичними та духовними силами вирушаймо у спільну мандрівку віри із владикою Богданом!

#НазустрічРіздву: День 7. Вхід у храм Пресвятої Богородиці

Вхід у храм Пресвятої Богородиці: маленький крок людини до здійснення великих Божих планів у Христі Ісусі.

У народженні Христа Спасителя Пречиста Діва з Назарету займає особливе місце. Ми вже роздумували над уривком з Книги Буття, який називають Протоєвангелієм (див. Бут. 3, 15) і в якому заповідається протистояння між Жінкою і змієм. Наслідком цього протистояння буде перемога потомства жінки над спокусником, якого Св. Письмо називає «дияволом і сатаною» (Одкр. 12, 9).

Тепер же на першій сторінці Нового Завіту євангелист Матей наводить довгий ряд поколінь Ізраїля, наприкінці якого знову з’являється жінка — Марія, жінка Йосифа, «з якої народився Ісус, що зветься Христос» (Мт. 1, 16). Родовід Ісуса, який, за висловом Папи Венедикта XVI є «родоводом чоловіків» (пор. Мт. 1, 1–16), закінчується жінкою, «яка насправді є новим початком», бо показує, як у людській історії започатковується «нове створіння», яке стається через Святого Духа: «Бо те, що в ній [Марії] зачалось, походить від Святого Духа» (Мт. 1, 20) (Ісус з Назарету. Пролог. Дитячі роки Ісуса, укр. вид. с. 13).

Нинішнє свято, як і саме Різдво Христове, показує, що попри незмінну важливість людського діяння, ключовим в історії спасіння є завжди діяння Бога, сила з висоти, яка відновлює усе створіння. При цьому, все ж таки, Господь Бог послуговується у звершенні Своїх відвічних планів згодою і співдією людини. Так було у випадку Марії, коли Бог через архангела Гавриїла звістив Їй план спасіння і запросив її до участі в реалізації цього божественного плану (пор. Лк. 1, 26–38). Так само було і тоді, коли Воскреслий Спаситель перед Своїм Вознесінням заповів своїм учням, що вони приймуть силу Святого Духа, що на них зійде, і будуть Його свідками в Єрусалимі, у всій Юдеї та Самарії й аж до краю землі (пор. Діяння 1, 8).

Подібно як Пречиста Діва Марія займає унікальне і неповторне місце в Божих планах, кожному з нас в історії спасіння відведене неповторне і особливе завдання, яке ми, християни, називаємо покликанням. Перед нами постає подвійне завдання: по-перше, усвідомити і намагатися відкривати це особисте покликання, яке Господь приготував для кожного із нас в рамках єдиної історії спасіння. Це покликання полягає на тому, щоб, відкрившись до «сили з висоти», до благодаті Святого Духа, ставати свідками Христа у нинішньому світі, згідно зі словами апостола Петра: «Власне, на це ви покликані, бо й Христос страждав за вас також, лишивши вам приклад, щоб ви йшли його слідами» (1 Пет. 2, 21).

А по-друге, вже зараз, вже сьогодні і щоденно робити бодай маленький крок назустріч Божим планам, які повинні довершитися у нашому житті і через нас — у світі. Дитя Марія, зробивши маленький крок назустріч Богові у храмі, зробила великий крок назустріч здійсненню Божих обітниць щодо себе і щодо всього людства. З малих кроків у вірності Божому покликанню творитиметься наша особиста участь у великій Божій історії спасіння, центром якої є Христос Спаситель, а вірною Слугинею якої є Пресвята Богородиця. До Неї занесімо наші щирі молитви.

Молитва

Ти — сповіщена пророками, слава апостолів, похвала мучеників і всіх землян відродження, Діво — Мати Божа, бо через Тебе ми з Богом примирилися. Тому шануємо Твій вхід у храм Господній, з ангелом усі співаючи Тобі: Радуйся, Пречиста, — що нас спасаєш молитвами Твоїми!

† Богдан Дзюрах,
апостольський екзарх у Німеччині та країнах Скандинавії