«Наша спадщина — фундамент, на якому ми стоїмо», — владика Борис Ґудзяк відвідав виставку «Як Іван Гречко красу шукав. Виображення колекції»
«Мистецтво — це образ життя. Коли тебе намагаються вбивати, треба щосили жити. Потрібно зберігати і плекати те, що відзеркалює життя, наповнює його. Особливо це важливо в часі війни», — президент УКУ, митрополит Філадельфійської архиєпархії УГКЦ у США владика Борис Ґудзяк відвідав виставковий проєкт УКУ «Як Іван Гречко красу шукав. Виображення колекції».
Унікальну виставку в пам’ять про патріарха українського колекціонерства Івана Гречка Український католицький університет презентував у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова вежа». Відвідувачі мають можливість відвідати та відчути її особливу енергетику до 13 серпня. Про це інформує пресслужба Українського католицького університету.
Серед експонатів — найкращі твори з колекції Івана Гречка. Це одна з найбільших збірок української ікони на склі Гуцульщини та Покуття, стародруки, свічники, ручні хрести, писанки, кераміка, текстиль, дерев’яна скульптура. Також представлений живопис мистецького середовища Львова та Галичини 20 століття з колекції Гречка.
Владика Борис Ґудзяк та Іван Гречко були знайомі протягом 35 років. Митрополит каже, що на цій виставці митець Гречко відкрився для нього з іншої сторони: «Мені було цікаво побачити ранні етапи життя пана Івана у фотографії, датах. Я не знав про його живописну збірку. Тут відображена цілісність, трагедія, звивистість, але і певна переможність життя Івана Гречка. Він шукав Бога, хотів, щоби Церква жила, щоб не пропало те, що віддзеркалює глибину української душі. І воно не пропало — збереглося. Іван Гречко збирав ці унікальні твори і передав їх. Це урок для нас. Ми можемо збирати щось, але нічого з собою не візьмемо у інший світ. Маємо передати це в надійні руки для того, щоби інші покоління збагачувалися».
Президент УКУ, митрополит Філадельфійської архиєпархії УГКЦ у США владика Борис Ґудзяк
За словами владики Бориса, краса, простір, колір — для кожної людини є дуже важливими. «Вони є тими чинниками, які допомагають нам підійматися до Бога з найбруднішого лукавства, яке нас часто оточує в історії та в сьогоденні. УКУ давно плекає задум створити музей. Університет протягом років збирав поодинокі твори. А дар Івана Гречка своєї життєвої колекції став прецедентом. Ця виставка нам показує нові перспективи і можливості. Для мене особисто в час війни вихід в музей, окрім молитви і Богослужінь, є найкращим способом відновитися», — ділиться президент УКУ.
Куратором виставки став іконописець, історик мистецтва, випускник Українського католицького університету Роман Зілінко. А кураторкою виставкового проєкту — мисткиня Уляна Креховець.
Уляна Креховець, владика Борис та Роман Зілінко
Владика Борис подякував організаторам виставки та заохотив усіх прийти й подивитися на унікальну колекцію Івана Гречка: «Багато дітей, студентів потребують подивитись на красу: побачити колір, образ, символ. Ми не можемо не знати своєї спадщини. Це є фундамент, на якому стоїмо. Коли споглядаємо таке мистецтво, наше розуміння — ким ми є — збагачується. Дякую всім, хто долучився до створення цієї виставки!».
Нагадуємо, що виставка триватиме до 13 серпня у Львові, у Центрі архітектури, дизайну та урбаністики «Порохова вежа», вул. Підвальна, 4.
Організатори запланували у межах виставки чимало подій, тож слідкуйте за оновленнями на сторінці проєкту: https://www.facebook.com/profile.php? id=100092359635136
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ