На завершення Лемківської ватри у Ждині відбулася Божественна Літургія

26 липня 2024

У неділю, 21 липня, в Ждині на Лемківщині закінчилася 42-а Лемківська ватра.

На завершення Лемківської ватри у Ждині відбулася Божественна Літургія

Кожного року Лемківська ватра притягує на рідні землі тисячі нащадків виселенців акції «Вісла», які мають своє коріння на Лемківщині. Також сюди прибувають нащадки тих, які були виселені у 1947 році з інших земель Закерзоння. Протягом кількох днів всі, як одна родина зустрічаються в Ждині, під лемківським зоряним небом. Про це інформує пресслужба Вроцлавсько-Кошалінської єпархії УГКЦ.

Зазвичай, третя неділя липня позначена останніми художніми виступами на сцені Лемківської ватри. Водночас це день взаємного прощання учасників, які повертають до своїх домівок, і день погашення ватри, яка традиційно горить безперестанно від п’ятниці.

Однак, усіх цих звичаїв не варто також забувати і про те, що останній день Лемківської ватри — це також день, який для багатьох учасників розпочинається молитвою. Біля 9:30 год. Дзвін миру на Ватряному полі будить і скликає всіх на греко-католицьку Службу Божу, яка служиться у місцевій дерев’яній каплиці біля поля.

У цьому році Архиєрейську Божественну Літургію очолив митрополит Перемишльсько-Варшавський архиєпископ Євген Попович. Йому співслужили владики Володимир Ющак з Вроцлава, Аркадій Трохановський з Ольштина та Петро Крик з Перемишля. Проповідував владика Аркадій, закликаючи присутніх до вірності Богові, Церкві та нашому народові, не тільки протягом кількох «ватряних днів». При престолі разом з владиками також стали: Юліян Гойняк з Зеленої Гори, Петро Павлище з Кракова, Ярослав Роман зі Щецінка, Руслан Марцішак зі Старгарду, Павло Добрянський з Олави та Євген Гаврилишин з П’єнєнжна. Дияконував Володимир Качмар. Кілька священників з Краківського деканату служило вірним у Таїнстві Покаяння.

Варто додати, що цьогорічна Лемківська ватра зібрала більше число учасників, як у минулих роках. Сподіємось також, що наступна, 43-та Лемківська ватра буде проходити вже після завершення війни в Україні, що дозволить взяти в ній участь також всім охочим з нашої Батьківщини, — зазначили організатори цьогорічної зустрічі.

Довідка

«Лемківська Ватра» — найбільший щорічний міжнародний лемківський етнографічний фестиваль.

Організатор — Об'єднання лемків. Проводиться в Бескидах, у селі Ждиня, (Горлицький повіт, Малопольське воєводство, Польща), протягом трьох днів на 3-му або 4-му тижні липня.

Перша Ватра відбулася 12-14 серпня 1983. На фестиваль збираються з метою культивувати традиції та зберігати рідну культуру співом, танцем чи словом.

Кожного року на великій сцені фестивалю виступає приблизно 50 колективів з Польщі, України, Словаччини, Канади й інших країн. На терені ватряного поля можна зустріти, поряд з безліччю менших наметів, і шатро, де під час фестивалю відбуваються зустрічі з відомими письменниками чи художниками.

На «лемко-стріт», тобто головній стежці, яка веде від входу до сцени, є виділені місця, де можна придбати вишивані сорочки, різні рукотвори, компакт-диски, книжки чи картини.

Окрім великої сцени, діє також «Ватрочка» — частина фестивалю, присвячена наймолодшим.

Фото: Ігор Добрянський