«На дорозі до Воскресіння важливо пізнати Бога, ближнього і самого себе», — владика Андрій Хім’як до Лицарів Колумба

28 березня 2023

25 березня 2023 року у храмі Святого Василія Великого відбулися духовні реколекції спільноти Лицарів Колумба із загальною темою «Дорога до Воскресіння».

Участь у духовних реколекціях взяли понад 70 учасників чоловічої братерської організації «Лицарі Колумба». Вони приїхали із різних міст Київської митророліі. Зокрема з Одеси, Кривого Рогу, Житомира, Черкас, Ірпеня, Петропавлівської Борщагівки та інших населених пунктів Києва і Київщини. Також були присутніми римо-католики із Києва.

«Коли чоловіки вступають у товариство, вони зобов’язується поглиблювати віру. І практичним чином це відбувається так, що один раз на рік для усіх Лицарів Колумба відбуваються реколекції та один раз паломництво. Це відбувається в межах парафії або єпархії. Щороку у часі Великого посту ми намагаємося організувати реколекції, адже це час духовного відновлення», — про це у коментарі пресслужбі Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ розповів Петро Галуга, Національний секретар Лицарів Колумба в Україні.

Духовні вправи розпочалися із Архиєрейської Божественної Літургії, якою молільники об'єдналися із цілим світом у намірі молитви за мир в Україні та жертв цієї війни. В Українській Греко-Католицькій Церкві вона відбувалася саме цього дня.

Насамперед до присутніх звернувся владика Михайло Бубній, що здійснює служіння Національного капелана для Лицарів Колумба в Українській Греко-Католицькій Церкві. «Дякую усім вам, дорогі співбраття у лицарстві, за достойну працю і жертовне служіння у часі війни. Просимо у Бога ласки і сили вистояти у цій жорстокій війні проти російського агресорі. І звісно, особливо просимо у цей день молитви за мир та жертв цієї війни дару перемоги. Бажаю кожному із вас під час цих реколекцій Божої благодаті, опіки Пресвятої Богородиці і нашого заступника і засновника блаженного Майкла МакГівні», — мовив єпископ.

Дорога до Воскресіння

Провідником реколекцій став владика Андрій Хім’як, який і сам є лицарем Колумба. «Сьогодні маємо благодатний день, бо присвячуємо його час на буття з Богом. У Старому завіті Мойсей, якого Господь обирає, щоб вивести єврейський народ з Єгипту, запитує Бога про Його Ім’я. Господь відповідає, що Його ім’я „Я є той, що є“. Сьогодні ми є тут з Тим, що є, а це означає, що ми входимо в активну дію спілкування з Богом, в час, щоб бути присутніми поруч. Сьогодні часто можна побачити в соціальних мережах короткі відеоролики, коли військові без попередження переступають поріг дому, кидаються в обійми своїх рідних і тоді видно радість всіх у цій зустрічі. У такі обійми Божі сьогодні віддаймося і ми», — розпочав свої реколекційні науки духовний провідник.

Акцентуючи свою увагу на темі реколекцій «Дорога до Воскресіння», владика Андрій Хім’як зазначив: «Назва цих реколекцій запрошує нас пройти шлях, шлях до Воскресіння, але не лише бути свідками того, як Христос воскрес, а воскреснути з ним. Це означає не лише бути глядачами, а самим стати учасниками воскресіння, бо Христос для цього помер і воскрес, щоб ми воскресли з Ним».

Пізнати себе

Водночас проповідник підкреслив, що на цій дорозі до Воскресіння ми не є самі. На ній ми маємо пізнати Бога, ближнього і самого себе. А щоби пізнати себе потрібно стати у тиші віч-на-віч із Ісусом. «Сучасний світ боїться тиші. Навколо нас все заповнено шумом соцмереж, в яких ми потопаємо, звуком із телебачення і радіо. Як часто ми вдивляємося в очі Ісуса на іконі у себе вдома чи в храмі. Чи ми маємо час щось почути? Може, маємо час тільки йому щось сказати і піти?» — запитав владика Андрій.

Пізнати Бога

Окремо архиєрей звернув увагу на важливість Таїнства Покаяння у наших стосунках із Богом. «Сповідь — це полегшення, звільнення, очищення. Сповідь — це примирення з Богом і ближніми. У Святій Тайні Сповіді відбувається чудесний обмін. Христос бере на себе мої гріхи, а мені дає свою святість. Бог забирає моє брудне лахміття, а дарує мені чистий гарний одяг. Бог лікує мої рани, які завдають гріхи, перев’язує їх, поливає вином і оливою. Таким чином, Сповідь — це таїнство, яке народжує нас знову до життя. Сповідь — це обійми небесного Отця», — підкреслив проповідник.

Пізнати ближнього

«Час Великого посту, який є прощею повернення до дому Отця, окрім різних побожних практик, таких як стримання від їжі чи часу, присвяченого на молитву, також хоче звернути нашу увагу на ближнього. Важливо побачити в ньому людину», — сказав єпископ-помічник Київської архиєпархії.

Продовжуючи далі, єпископ підсумував, що Воскреслий Христос нас спонукає до дії: торкатися людських ран, виходити поза межі храму, щоб служити всім, дбати про вдів і сиріт, творити єдність, милосердя і братерство, не боятися відповідальності, мати певність, що Христос є з нами по всі дні нашого життя.

Як зазначає Національний секретар Лицарів Колумба в Україні Петро Галуга, цього року була насичена програма. «Лицарі Колумба підтримують покликання. Кожного року ми вручаємо стипендії семінаристам. Зокрема, лицарі Колумба із Київської митрополії підтримують київських семінаристів. Багато з них також є лицарями. Ми вручили 7 персональних стипендій і 1 наукову на загальну суму у 130 тисяч гривень», — мовив він.

Варто зазначити те, що одним із обов’язкових пунктів програми «Віра в дії» Лицарів Колумба у світі, зокрема і в Україні, є підтримка покликань. І вже як сьомий рік поспіль Лицарі Колумба піклуються Трьохсвятительською духовною семінарією та надають фінансову підтримку братам-семінаристам для успішного продовження формації майбутніх священнослужителів, які звершують свій шлях до священства.

Після реколекцій наук та спільної Вервиці, відбулася ініціація, тобто прийняття на ступінь благодійності, єдності і братерства нових лицарів.

Фото: Олександр Савранський