Митрополит Борис Ґудзяк: Папа Франциск піклувався про людей
Кількома особистими спогадами про папу Франциска архиєпископ і митрополит Філадельфійський Борис Ґудзяк поділився під час промови на поминальній Месі у катедральній базиліці Святих апостолів Петра і Павла у Філадельфії.

Я хотів би поділитися трьома віньєтками. Кожна з них підкреслює, як Папа Франциск піклувався — як глибоко він піклувався про людей, про вас, про кожного з нас, а особливо про тих, хто залишився на маргінесі, слабких, малих.
Блаженніший Святослав, Глава Української Греко-Католицької Церкви, колись був наймолодшим єпископом у Католицькій Церкві, коли його вперше номінували. Йому було 38 років, коли Церква послала його з України до Аргентини служити єпископом для українців-католиків у Буенос-Айресі, де Хорхе Маріо Берґольйо був архиєпископом для римо-католиків. Його українська єпархія була бідною і стикалася з серйозними юридичними проблемами. Не було грошей, щоб найняти адвокатів і виплутатися з цієї халепи.
Коли архиєпископ Берґольйо почув про це від свого молодого колеги, він вирішив діяти. Блаженніший Святослав згадує, що вже наступного дня у двері постукали. Архиєпископ Берґольйо приїхав на трамваї і приніс конверт, в якому було, якщо не помиляюся, 10 000 доларів готівкою. Він передав його владиці Святославу і сказав «Я хотів би допомогти вам вирішити юридичні проблеми вашої єпархії»
Перемотаємось на кілька років вперед. Це було десять років тому. Війна в Україні тривала вже рік, і наш Постійний Синод зустрічався зі Святішим Отцем. Ми мали обговорити низку тем, і Блаженніший Святослав попросив мене представити гуманітарні потреби. Я подумав: «Папа Франциск цінує прямоту». Тому я був коротким: «Є три речі, які стражденні люди повинні почути від Вас, Святіший Отче: „1. їм потрібна допомога. 2. Ми можемо допомогти. 3. Ми допоможемо“».
Святіший Отець відкрив шухляду в столі, за яким сидів, дістав аркуш паперу і запитав: «Повторіть, будь ласка, ще раз?». Я сказав: «Вони потребують допомоги. Ми можемо допомогти. Ми допоможемо». Він це записав. За тиждень стартувала кампанія під назвою «Папа для України». Вона зібрала 17 мільйонів євро на гуманітарні потреби обложеного прифронтового українського населення.
Остання віньєтка — з особистої зустрічі. Святіший Отець говорив про війну в Україні майже 400 разів. Майже щотижня — по середах і неділях — він закликав до миру, закликаючи світ молитися за Україну, як і вчора у своїй останній проповіді «Urbi et Orbi». Він завжди пам’ятав про «замучений народ України».
Але в кількох випадках він говорив речі, які українцям було важко почути. Тому я пішов поговорити з ним. Він приділив мені півтори години свого часу. Я з усіх сил намагався пояснити, що турбує українців, і він вислухав мене. Я відверто сказав йому, що деякі речі, які він говорив, були неправильними. Він прийняв це. І сказав: «Я хочу, щоб ви знали — і щоб весь український народ знав, що вони можуть називати мене грішником, бо я грішник. Але вони не можуть сказати, що я їх не люблю».
У розділеній Церкві, розділеному світі та розділеній країні багато людей повинні знати це про Папу Франциска: ніхто не може сказати, що він їх не любить. Він міг бути жорстким, міг бути прямим, але він був справжнім. Він часто говорив: «Реальність важливіша за теорію». І коли він бачив, що хтось потребує допомоги, він діяв.
Це близько до того, що робив Ісус. Я вірю, що Папа Франциск наблизив Ісуса до нас — і наблизив нас до милосердного, люблячого Бога, який є джерелом нашої надії.
† Борис Ґудзяк,
архиєпископ і митрополит Філадельфійський