«Ми втішаємося тим, що Україна нас єднає», — владика Михаїл Колтун на спільній із Митрополитом Епіфанієм конференції «Томос і Україна»
11 квітня 2019 року у Львівському національному аграрному університеті відбулася наукова конференція «Томос і Україна» за участі Предстоятеля Православної Церкви України митрополита Епіфанія. Представниками Української Греко-Католицької Церкви на конференції стали владика Михаїл Колтун, єпарх Сокальсько-Жовківський та керівник Департаменту військового капеланства Патріаршої курії УГКЦ та о. Андрій Зелінський, ТІ, заступник керівника Департаменту та радник Отця і Глави УГКЦ із питань комунікації.
На конференції «Томос і Україна» також були присутні митрополит Львівський ПЦУ Макарій, митрополит Львівський і Сокальський ПЦУ Димитрій, єпископ Володимир-Волинський і Турійський ПЦУ Матфей. У заході взяли участь і представники державних органів влади: голова Львівської ОДА Олег Синютка, голова Львівської облради Олександр Ганущин, ректори львівських навчальних закладів.
Україна нас єднає
«Те, про що ми сьогодні молимося є для нас визначальним. Ми молимось за Україну, про наше сьогодні і завтра. Дуже важливим є те, що нас об’єднує спільна молитва… Тепер ми втішаємося тим, що Україна нас єднає… Як і Блаженніший Святослав, я вітаю всі процеси і хочу щоби ми насправді могли продовжувати ідею єднання нашого українського народу, нашої землі. Нашого майбутнього, нашої держави — незалежної, суверенної, в числі європейських народів. Це є наш дім, це є наше майбутнє. Ми визначились цим шляхом і ми цим шляхом хочемо йти», — наголосив у своєму слові владика Михаїл Колтун. Відтак ієрарх запросив до слова о. Андрія Зелінського.
Звідки ми з вами родом?
«В цьому залі ми говоримо про те, що насправді нас сьогодні, як країну, як народ, може консолідувати, об’єднати. Що може сформувати Україну більш глибше, в нашому серці і в нашій свідомості», — розпочав свій виступ о. Андрій Зелінський, ТІ.
Опісля, промовець поставив перед слухачами питання щодо майбутнього нашої Української держави та ролі Церков у його побудові: «Автор книги Приповідок Соломонових, для нашого з вами розуміння цих глибинних процесів має дуже влучні слова, каже, що „мудрість розумного — свій шлях знати“… Ми зустрічаємось сьогодні у той час, коли нам дуже важливо збагнути, де, наш шлях? Звідки ми з вами родом?»
Ми родом із Володимирового хрещення
«У нас завжди була мудрість, Мудрість Київська, Премудрість Божа, яка з Володимировим хрещенням прийшла на українські землі і глибоко посіялась в кожне українське серце. Цінності, які стали основою для формування української родини, євангельські засади, які стали основою державних принципів, вибудови суспільних інститутів на нашій землі — вони заклали ці міцні основи, на яких ми сьогодні можемо впевнено стояти і мандрувати в майбуття.
Наша Церква завжди наголошувала і наголошує, що ми родом із тих самих джерел, що ми родом із Володимирового хрещення, що ми родом із цієї самої мудрості, із цієї Божественної Софії, яка прийшла і втілилася в національне і народне буття нашого українського народу. У нас спільні джерела», — зазначив о. Андрій, підкреслюючи аксіологічний фундамент успішного шляху у майбутнє як для державотворчих процесів, так і для розвитку екуменічного руху на наших землях.
Втілювати Божественну Премудрість в нашу історичну дійсність
Акцентуючи увагу слухачів на спільному походженні Української Греко-Католицької Церкви та Православної Церкви України із хрещальних вод Володимирового хрещення, отець зазначив, що цей спільний фундамент веде нас сьогодні до спільного пошуку цінностей, які можуть консолідувати українське суспільство у теперішній нелегкий час. «Сьогодні, чи не найважливішим викликом, який стоїть перед нами — це відшукати ті самі цінності, які були такими важливими колись, для рівноапостольного князя Володимира і які сьогодні можуть стати для нас вирішальними у процесі формування нашого майбуття. Церква Христова в Україні завжди виконувала ту саму і надзвичайно важливу роль — вона втілювала Божественну Премудрість в нашу історичну дійсність. З амвонів наших церков проповідувались ті самі цінності, які об’єднували українців від Берегова і до Харкова, від Чернігова і до Севастополя, впродовж дуже непростих, сповнених різноманітних викликів часів. Ми з тих самих джерел, ми напоєні тією самою Божою благодаттю, нам прямувати до тих самих горизонтів. Дороговказом нам і сьогодні, і завтра хай залишається та сама Премудрість Божа — Мудрість Софія Київська, втілена в конкретність нашого земного буття. Ті самі принципи і ті самі цінності, які були важливими для наших пращурів, можуть допомогти не загубитися нам з вами сьогодні», — поділився своїми думками о. Андрій.
«Саме про це вартує нам спільно зносити наші молитви до Пресвятої Богородиці, Оранти Київської, Престолу Премудрості, щоб Вона була для нас вірною захисницею, ласкавою розрадницею у ці сповнені викликів часи, і щоб вона залишалась для нас також вірним дороговказом до нашого спільного майбуття», — завершив свій виступ, побудований на нещодавньому посланні Блаженнішого Святослава «Наша Свята Софія», о. Андрій Зелінський, ТІ, радник Глави і Отця Української Греко-Католицької Церкви з питань комунікації.
Митрополит Епіфаній: «Ми закликаємо до єднання»
«Ми закликаємо до єднання, до спільного служіння інтересам нашого народу. Бо і досі є багато тих, хто сумнівається у тому, що незалежна українська держава існуватиме. Зараз ми проходимо певні випробування. Чи ми будемо й далі рухатися у напрямку розбудови нашого європейського майбутнього, чи станемо озиратися і робити щось протилежне — це залежить від кожного з нас», — наголосив Митрополит.
Предстоятель зазначив, що на Благовіщення Пресвятої Богородиці ми маємо нагоду пригадати собі, наскільки певне рішення залежить від нас. Митрополит нагадав, на прикладі Пресвятої Діви Марії Бог показує людям, що дав їм свободу вибору. «Бог створив нас за своїм образом і дав нам свободу вибору. Пресвята Діва Марія також могла вибрати протилежне, вона могла і не погодитися з благою звісткою, яку приніс архангел Гавриїл. Сам Бог зупиняється перед волею людини тобто, від однієї людини, від її рішення, залежала доля людства. Саме завдяки її ствердному рішенню людство отримало можливість спасіння», — зазначив Предстоятель Православної Церкви України.
Фото - Андрій Сидор та Роман ГонтарикЗа матеріалами прес-служби Сокальсько-Жовківської єпархії та офіційного інтернет-представництва Православної Церкви УкраїниПрес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ