«Ми покликані бути своєрідними «руками» Глави Церкви»: Патріарша Комісія у справах монашества прозвітувала про річну діяльність
Владика Михайло Бубній, екзарх Одеський та голова Патріаршої Комісії у справах монашества, у межах засідань Постійного Синоду Української Греко-Католицької Церкви, який відбувається у Патріаршому домі у Львові впродовж 27–29 травня, представив звіт діяльності Комісії протягом минулого року.
У своєму коментарі Прес-службі Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ владика Михайло розповів про основні тези свого виступу, зокрема, чим живе очолювана ним Комісія у справах монашества сьогодні та які плани вона будує на найближче майбутнє.
Мета діяльності Комісії
«Патріарша Комісія у справах монашества вже у своїй назві містить вказівку на те, що вона є патріаршого рівня. Як і кожна Комісія, вона покликана бути своєрідними „руками“ Глави Церкви Блаженнішого Святослава, виконавчим органом. Напрямні нашої діяльності викладені у Статуті Комісії, головною із яких є втілення рішень Синоду у життя», — розповів голова Патріаршої Комісії у справах монашества.
Всеукраїнські прощі монашества УГКЦ
Відтак екзарх Одеський поділився напрацюваннями Комісії щодо прощ монашества, які відбулися у Чернівцях та Луцьку. «Кожного року ми звітуємо на Синоді про нашу діяльність: пишемо звіт про те, що відбулося протягом року. Окрім цього, щороку ми стараємося організувати монашество нашої Церкви та Всеукраїнську монашу прощу. До прикладу, минулого року відбулася проща до Чернівецької єпархії, до міста Чернівців, де ми мали можливість засвідчити в цьому регіоні Буковини присутність і силу монашества нашої Церкви. Цього ж року з нагоди вшанування пам’яті блаженного Омеляна Ковча ми мали прощу до Луцька. Зокрема, ми застановлялися над ревністю нашого служіння та водночас дали таке свідчення на Волині про богопосвячене життя нашої Церкви», — зазначив ієрарх.
Формаційні курси для богопосвячених осіб
Істотним аспектом діяльності Комісії, за словами владики Михайла, є організація та супровід у проведенні формаційних курсів для різних чоловічих і жіночих Згромаджень, монастирів та Чинів. «На Синоді ми звітуємо саме про такі наші заходи, про нашу виховну діяльність. Адже як Комісія ми організовуємо формаційні курси для богопосвячених осіб чоловічих і жіночих Згромаджень, монастирів та Чинів, новіційну школу для новиків, школу для юніорату (період у богопосвячених осіб від облечин до прийняття вічних обітів). Також для тих монахів та монахинь після складання вічних обітів ми стараємося організовувати різні курси постійної формації для того, щоб допомагати в особливий спосіб тим монашим спільнотам, які не є великими, які не мають можливості організувати для себе такі курси. Таким чином, Комісія намагається для тих спільнот, які не мають можливості організації курсів, дарувати таку нагоду участі у формаційних курсах».
Через Асамблею вищих настоятелів на глобальний рівень
Ділячись перспективами розвитку та планами на майбутнє, очільник Комісії зазначив: «Відтак на Синоді ми також пропонуємо нашу майбутню працю, наші перспективи, наші бачення та ініціативи. Дуже хочеться, щоб ця Комісія патріаршого рівня мала доступ до спільнот богопосвяченого життя на поселеннях. Поволі ми вже виходимо на цей міжнародний рівень, збираємо синкелів у справах монашества на спільні зустрічі та засідання. Також, в міру можливостей, спілкуємося через скайп-конференції та інші електронні засоби масової інформації, інформуємо різні спільноти на поселеннях про нашу діяльність, організовуємо спільні зустрічі. Таким великим заходом міжнародного рівня стала Асамблея вищих настоятелів, що відбулася у жовтні 2017 року. На неї з’їхалися вищі настоятелі всіх наших чернечих спільнот із цілого світу. Це була дуже гарна зустріч, яка дала можливість дискутувати над викликами сьогодення, над тим, як покращити наше богопосвячене життя, як оживити наші спільноти. Планується проводити такі Асамблеї кожних п’ять років. Отже, наступну Асамблею ми прагнемо організувати в Римі у 2022 році. Думаю, що Господь нам допоможе у доброму її приготуванні і щоби вона дала відповідні плоди».
«Нам надзвичайно важливо почути», — владика Михайло Бубній
«Окрім цього, під час цього звітування на Синоді нам надзвичайно важливо почути — почути Главу Церкви, почути владик Постійного Синоду, їхні зауваження чи пропозиції, а також їхні очікування щодо Комісії, адже саме для цього ми існуємо, щоби виконувати ці різні пріоритети у Церкві як Патріарша Комісія у справах монашества».
Варто також зазначити, що владика Борис Ґудзяк, новоіменований архиєпископ і митрополит Філадельфійський, коментуючи виступ владики Михайла Бубнія перед членами Постійного Синоду, зазначив: «Владики Постійного Синоду були захоплені працею Патріаршої Комісії у справах монашества. У свою чергу, я запрошую богопосвячених осіб для ревного служіння у Філадельфійській митрополії».
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ