«Мати Божа, у Твої руки сьогодні вкладаємо нашу надію», — Глава УГКЦ перед іконою «Надія безнадійних»
Скільки поколінь українців молилися перед цією іконою?! На цих землях ми ніколи не мали могутніх покровителів світу цього. Але мали надію! Богородиця дарувала нам, позбавленим надії з людської перспективи, надію із перспективи Божої. Пречиста Діва Марія була благовісницею, першою, яка повірила в цю надію, прийнявши її у своє лоно, і до сьогодні Вона передає її кожному, хто вірує.
Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час Молебню перед іконою Пресвятої Богородиці «Надія безнадійних» у Чернівцях, який звершив разом з єпископами Постійного Синоду в катедральному соборі Успення Пресвятої Богородиці у четвер, 14 грудня. Після молебню відбулася зустріч із духовенством Чернівецької єпархії. Про це розповідає Департамент інформації УГКЦ.
Молебень у катедральному соборі
Наша надія — не щось, а Хтось
«Переживаємо особливий момент. Стоячи перед святинею нашої Церкви та нашого народу, яка зберігається тут, у серці давнього собору в Чернівцях, вдивляємося в християнську надію», — ствердив Патріарх.
«Молячись перед іконою Пречистої Діви Марії „Надія безнадійних“, — наголосив Глава УГКЦ, — ми особливо відчуваємо, що наша надія — це не щось, а Хтось».
Пресвята Богородиця, за словами Предстоятеля, тримає на руках нашу надію — свого Сина, якого Вона, як людська мати, зродила від Небесного Отця силою та діянням Святого Духа, і на якого надіється весь людський рід від початку створення й аж до завершення людської історії. «Божа Мати тримає на руках Сина Божого, який у своєму Різдві став людиною, став сповненням усіх сподівань людини, надією, що виявляється для нас так чітко і ясно в цьому чудотворному образі», — наголосив Глава Церкви.
Стійкість України — у християнській надії
Отець і Глава УГКЦ переконаний, що нам дуже важливо тепер, у цей особливо тяжкий і трагічний момент історії, мати надію. Він розповів, що, починаючи з 2014 року й донині, багато хто в усьому світі дивується, звідки в українців береться стійкість, на що вони надіються.
«Ми маємо надію, бо ми християни. Як важливо нам побачити і відчути серед темряви цього світу, серед жахіть війни нашу надію!» — акцентував проповідник.
Світ нас підтримує як ніколи в історії
За словами Блаженнішого Святослава, присутність наших владик є останньою надією для нашої Церкви та нашого народу.
«Коли нам навіюють думку, що хтось від нас відвертається, що від нас усі втомилися — єпископи Української Греко-Католицької Церкви зі Сполучених Штатів Америки, Німеччини, Скандинавії та Польщі свідчать протилежне: світ нас підтримує як ніколи в історії нашої держави», — наголосив Блаженніший Святослав.
Передріздвяний піст — шлях християнської надії
Блаженніший Святослав переконаний, що ми не маємо права згубити з очей того, Хто є нашою надією.
«Крокуємо до Різдва в надії на те, що до України завітає радість, яка прийде не від людей, а від Бога. Син Божий вкотре хоче народитися в тілі та крові України, щоб бути силою, незламністю, світлом, здійсненням наших сподівань і щоб нам сказати, що наш Бог — з нами!» — запевнив Отець і Глава УГКЦ.
Біля стіп Пресвятої Богородиці Предстоятель запевнив в особливій молитві українське військо. «Це вони нам кажуть: молитва рятує! А християнська радість запевняє нас у здійсненні нашої християнської надії», — сказав він.
«Мати Божа, надіє безнадійних, рятуй нас! Коли ми бачимо, що перебуваємо на межі людських сил і не маємо більше до кого звернутися, приходимо до Тебе. У Твої руки вкладаємо нашу надію. Мати Божа, надіє безнадійних, пригортай і зігрівай нас, даруй нам того, кого Ти тримаєш на своїй руках, на кого надіється вся земля, увесь людський рід. Пресвята Богородице, надіє безнадійних, спаси нас!» — звернувся до Богородиці Блаженніший Святослав.
Зустріч із духовенством
Після молебню, на якому молилося й чисельно зібране духовенство Чернівецької єпархії зі своїми сім’ями, відбулася зустріч владик Постійного Синоду зі священниками в медіазалі катехитичного центру Святого апостола Петра, що діє при катедрі.
Довідка
У катедральному соборі Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ у Чернівцях знаходиться чудотворна ікона Матері Божої Чернівецької «Надія безнадійних».
Іконі приблизно 400 років, тобто вона вдвічі давніша від собору Успіння Пресвятої Богородиці УГКЦ, 200-ліття якого недавно відзначили. Історія ікони Матері Божої Чернівецької сягає часів Середньовіччя, коли був поширений іконописний стиль павутинного розпису. Відомості про походження ікони майже відсутні. Знаємо лише, що на початку XVIII ст. образ здійснив подорож із Риму через Грецію та Болгарію до галицьких монастирів і знайшов свій притулок на Буковині.
До ікони «Надія безнадійних» приходять молитися у складних життєвих обставинах, особливо бездітні пари. Люди, які оздоровилися, народили дітей, приносять на знак подяки дари Божій Матері, що зберігаються в храмі.
З липня 2018 року ікона отримала особливий статус. З огляду на численні чудесні зцілення, дар материнства, інші дари та благодаті, у березні 2018 року єпископ Чернівецької єпархії УГКЦ Йосафат Мощич надіслав спеціального листа-прохання у Ватикан. На початку липня Папа Римський Франциск у відповідь надав іконі повний відпуст. Тобто, з цього часу всі, хто молиться перед Матір’ю Божою Чернівецькою, отримуватимуть прощення гріхів.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ