«Кожен із нас є Церквою», — владика Степан Сус під час візиту в Естонію
Упродовж 1–5 жовтня 2021 року владика Степан Сус, Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ у супроводі о. Романа Ільницького, секретаря ПМВ, здійснює візит до Естонії. Програма візиту передбачає безліч зустрічей, основними із яких є спілкування із українськими громадами у м. Таллінні та м. Тарту.
У п’ятницю, 1 жовтня, преосвященний владика Степан Сус разом із о. Романом Ільницьким прибули до м. Таллінну (Естонія), де їх радо зустрів місцевий душпастир — отець Роман Кіх.
Відвідини парафіяльної громади у м. Тарту
У суботу, 2 жовтня, у межах візиту Голови Пасторально-міграційного відділу УГКЦ до Естонії відбулась Архиєрейська Божественна Літургія у місті Тарту, яку очолив преосвященний владика Степан Сус. З ним співслужили: душпастир для українців греко-католиків Естонії о. Роман Кіх та секретар ПМВ о. Роман Ільницький.
Після Літургії відбулася зустріч і спілкування з громадою.
Тарту — друге найбільше місто Естонії після Таллінну. Це велике студентське містечко, до якого на навчання приїжджають і багато української молоді. Останнім часом українці також сюди приїжджають у пошуках роботи.
Служіння в місту Тарту розпочалось на початку 90-х. Отець Павло Яхимець, ЧСВВ, 1–2 рази на місяць доїжджав сюди з Вільнюса — так започаткувалася громада. З 2003 року о. Володимир Палієнко розпочав служіння в Естонії — у містах Таллінні та Тарту. Саме відтоді почали відбуватись постійні богослужіння один раз на місць.
З плином часу громада виросла та зміцніла. З заміною священика в 2015 році — о. Олега Поп’юка — богослужіння почали відбуватись двічі на місяць, а теперішній душпастр о. Роман Кіх ревно продовжує служіння українській громаді.
Адреса храму, де проводяться богослужіння українською мовою:
Veski 3, 51005 Tartu, Естонія
Фейсбук сторінка УГКЦ в Естонії: https://www.facebook.com/groups/www.ugcc.ee/? ref=share
Телефон місцевого душпастиря: +372 5831 8004 (о. Роман Кіх)
Візит до столиці Естонії — м. Таллінну
«Жива парафія є та, де проповідує не лише єпископ чи священник, але кожен християнин». Про це заявив Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ владика Степан Сус під час проповіді на Літургії на парафії Пресвятої Богородиці Троєручиці УГКЦ у Таллінні.
«Коли чуємо слово „церква“, найперше в нашій уяві постає будівля — дерев’яна, кам’яна, цегляна, яка має зовнішні атрибути: купол, хрест. Хоча такі будівлі з’явилися у 4 столітті, а християни беруть свої початки з перших століть. І в ті часи, коли християни збиралися і прославляли Господа Бога, їх називали Церквою. Тобто церква — це не лишень будівля, а це перш за все люди. Якщо немає людей, то церква, якою б красивою вона не була, стає музеєм», — зазначив Владика Степан.
Він зауважив, що сьогодні багато людей почуваються самотніми, але християнин ніколи не є одинокий. «Ми, залишаючись різними і не знаючи один одного, в церкві, в спільноті стаємо однією родиною і відчуваємо, що я не є сам. Той, хто є в Церкві, ніколи не буде одиноким. Християнин завжди є з Богом, — підкреслив єпископ. — Навіть якщо він крокує в житті порожніми вулицями, коли не знає, куди йде, він не йде сам, він йде з Церквою і з Богом. І він завжди знайде правильну відповідь у житті».
Голова Пасторально-міграційного відділу УГКЦ зауважив, що Церква вчить заповнювати наше життя правильним змістом, вчить цінувати кожен день як великий Божий дар. І підкреслив, що отримати Божу ласку і Божу благодать можна тільки в Церкві. «Не маючи Божої ласки, навіть найсильніші чують себе слабкими у цьому житті», — додав владика Степан.
«Кожен з нас є Церквою. Жива парафія є та, де проповідує не лише єпископ чи священник, але кожен християнин. Християнин своїм життям, поведінкою, вчинками має проповідувати те, у Кого і що вірить. Проповідувати всюди — серед друзів, на роботі, на вулиці. У церкві всім найлегше проповідувати. А реальна проповідь починається за порогом церкви», — наголосив Голова ПМВ. Він закликав українців греко-католиків в Естонії бути відкритими і розвивати свою спільноту у такий спосіб, щоби іншим, які прийдуть, було комфортно і затишно, щоби вони були огорнуті увагою, любов’ю і добротою. «Не встидаймося тут, в Естонії, залишатися тими, які люблять Церкву, які вірять в Бога, для яких віра — не зовнішні обряди, а зміст нашого життя. Щоби інші люди брали з нас приклад. Докладайте максимум зусиль, щоби ваша спільнота не була спільнотою минулих проблем, а такою, яка дивиться в майбутнє, яка хоче проповідувати Христа своїми вчинками і життям, яка є відповідальною за те, чи буде наша церква за 10–20 років тут музеєм, чи тут будуть наші діти і внуки, з якими ми поділимось даром віри, — підкреслив владика Степан. — Ми покликані бути живою Церквою, живою парафією, а це означає, що маємо дбати про те, щоби наші діти і внуки, молодь були у церкві, і щоби вони відчували себе потрібними і почутими. І щоби ваша парафія залишалась молодою живою і активною!»
На Літургії владиці Степану співслужили настоятель парафії Богородиці Троєручиці УГКЦ у Таллінні, душпастир для українців греко-католиків Естонії о. Роман Кіх і секретар Пасторально-міграційного відділу о. Роман Ільницький. У богослужінні взяла участь Посол України в Естонії Мар’яна Беца. Після недільної Літургії Голова ПМВ поспілкувався з громадою українців Таллінна за кавою.
Зустріч із Апостольський адміністратором Естонії
Під час душпастирського візиту до українців Естонії Голова Пасторально-міграційного відділу владика Степан Сус зустрівся з Апостольським адміністратором Естонії владикою Філіппом Журданом.
У зустрічі також взяли участь настоятель парафії Богородиці Троєручиці УГКЦ у Таллінні, душпастир для українців греко-католиків Естонії о. Роман Кіх і секретар ПМВ о. Роман Ільницький. Сторони обговорили стан душпастирства у Таллінні і Тарту та сучасну українську міграцію, яка стає стабільною, адже останнім часом українці переважно приїжджають родинами на сталу працю, а отже, потребують постійної духовної опіки.
Владика Філіпп подякував владиці Степану за опіку над вірними УГКЦ в Естонії і отцю Роману за добре служіння.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ