Кардинал Сандрі ввів на престол першого єпарха візантійського обряду в Сербії
Префект Конгрегації Східних Церков здійснив візит до Сербії, в межах якого провів офіційні зустрічі та взяв участь у святкуваннях з нагоди піднесення до рівня єпархії місцевого Апостольського екзархату для вірних візантійського обряду.
Кардинал Леонардо Сандрі, Префект Конгрегації Східних Церков, відвідав Сербію, куди прибув ввечері, 17 травня 2019 року. Головною метою візиту була участь у святкуваннях з нагоди проголошення єпархії святого Миколая в Руському Крстурі для вірних візантійського обряду та введення на престол першого єпарха.
Як було оголошено 6 грудня 2018 року, Папа Франциск підніс Апостольський екзархат для вірних візантійського обряду, що проживають у Сербії, до рівня єпархії, надаючи новій церковній структурі титул «Єпархія святого Миколая з осідком в Руському Крстурі». Першим єпархом Святіший Отець призначив тодішнього екзарха владику Юрія Джуджара.
Візит до Предстоятеля Сербської Православної Церкви
В суботу, 18 травня, вранці, кардинал Сандрі разом з Апостольським Нунцієм здійснив візит до Його Святості Патріарха Іринея, Предстоятеля Сербської ПЦ, якого також супроводили деякі члени Синоду. Префект Конгрегації передав вітання від Папи Франциска та склав побажання з нагоди святкування 800-річчя автокефалії Сербської Православної Церкви. Зустріч також стала нагодою обговорити різні теми спільного зацікавлення. Опісля ватиканська делегація відвідала патріарший катедральний собор та храм святого Сави.
Урочистості в Новому Саді
Після обіду кардинал Сандрі разом із супроводом прибув до Нового Саду, адміністративного центру Воєводини, де також розташований осідок греко-католицького єпарха. В співкатедральному соборі святих Петра і Павла відслужено вечірню та відбулася урочиста академія. В заході взяли участь єпископи та духовенство, що прибули з України, Угорщини, Хорватії, Словаччини, Канади, Німеччини, Північної Македонії, Греції. Представниками Української Греко-Католицької Церкви на цьому заході стали Преосвященний владика Петро Крик, Апостольський екзарх для українців у Німеччині та країнах Скандинавії, Преосвященний владика Браян Байда, єпарх Саскатунський, та Високопреосвященний владика Ігор Возьняк, архиєпископ і митрополит Львівський.
Проголошення єпархії та інтронізація єпарха
Вранці, 19 травня, учасники святкувань прибули до Руського Крстура, де в катедральному соборі святого Миколая відслужено архиєрейську Божественну Літургію, під час якої прочитано папські булли про створення єпархії та призначення єпарха. Префект Конгрегації Східних Церков ввів владику Юрія на єпархіальну катедру, а після читання Євангелії виголосив проповідь.
Коментуючи євангельську розповідь про зустріч Ісуса з жінкою-самарянкою, яка перемінила її життя, проповідник зауважив, що кожному з нас сьогодні пропонується зустрітися з Ісусом, дозволити, аби Він зцілив рани серця, завдані гріхом, які закривають нас перед Богом і перед ближніми. Боже ж милосердя, водночас, не є даром, який робить нас непорушними, а, навпаки, спонукає ступити на дорогу свідчення.
«Сенс подію, яку Святіший Отець встановив для вашої спільноти полягає в тому, щоб визнати церковну зрілість, отож, піднесення екзархату до єпархії не слід сприймати як винагороду чи мету, але як відповідальність за християнську присутність поряд з братами з Латинської Церкви та відкритість на співпрацю братами із Православної», — сказав представник Папи Франциска, який наприкінці богослуження уділив від його імені Апостольське благословення.
Історична довідка та актуальний стан
Апостольський екзархат для вірних візантійського обряду в Сербії і Чорногорії був створений 28 серпня 2003 року, виокремившись із території Крижевацької єпархії, яка до 2001 року охоплювала греко-католиків на всіх теренах колишньої Югославії. Від 2013 року ця структура стала називатися Апостольський екзархат у Сербії.
Серед вірних нової єпархії, яких нараховується приблизно 22 тисячі — нащадки вихідців з України (Закарпаття і Галичини), хорвати та румуни. Душпастирське служіння здійснюється в 21 парафії, одна з яких — при василіянському монастирі в Кулі, на яких служать 17 священиків. У Руському Крстурі розміщений провінційний осідок Провінції святого Йосифа Згромадження Сестер Служебниць Непорочної Діви Марії, сестри з якої служать в Сербії, Боснії і Герцеговині, Хорватії, Німеччині, Італії та в Мукачівській греко-католицькій єпархії на Закарпатті.
Перший єпарх владика Юрій Джуджар
Владика Юрій Джуджар народився 1954 року в Джурджові на теренах сучасної Сербії. Середню освіту здобув у Римі в Папській українській малій семінарії, а далі завершив філософсько-богословські студії в Папських університетах Вічного Міста, проживаючи в Папській українській Колегії святого Йосафата та захистивши 1985 року докторат зі східного канонічного права.
Ієрейське рукоположення отримав 1980 року як священик Крижевацької єпархії. Протягом 15 років працював у Конгрегації Східних Церков, а також понад два десятиріччя активно співпрацював з українською редакцією Ватиканського радіо, як у відправах недільних Літургій, та і в щотижневих передачах.
Призначивши 2001 року о. Юрія Джуджара єпископом-помічником Мукачівської греко-католицької єпархії, святий Іван Павло ІІ 19 березня того ж року уділив йому єпископські свячення, а проголосивши 2003 створення Апостольського екзархату в Сербії, призначив його екзархом. Це служіння владика Юрій виконує дотепер, а 2016 року був обраний Віце-президентом Міжнародної Єпископської Конференції святих Кирила і Методія, яка згуртовує католицьких єпископів Сербії, Чорногорії, Македонії та Косово.
Фото: владика Петро КрикЗа матеріалами Vatican News
Прес-служба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ