«Хресна Дорога Ісуса стає шляхом всієї України», — владика Діонісій Ляхович у соборі Святої Софії

15 березня 2023

У Хрестопоклінну неділю, 12 березня, у Патріаршій прокатедрі Святої Софії у Римі молилися унікальну «Хресну Дорогу під звуки війни». Пройти шлях нашого Спасителя, жертвуючи свою молитву за мир в Україні, прийшли представники Католицької Церкви, представники дипломатичного корпусу, душпастирі Апостольського екзархату для українців-католиків візантійського обряду в Італії, отці Чину святого Василія Великого та численно зібрані віряни.

Кожна стація супроводжувалась роздумами, які у 14-й день війни написав монах-редемпторист о. Михайло Іваняк, що на той момент перебував в окупації в Чернігові. У часі молитви дерев’яний хрест тримали вірні греко-католицьких парафій, представники українських благодійних організацій та молодіжних спільнот, вчителі Католицької школи Святої Софії, монашество та семінаристи Папської колегії в Римі. Про це інформує Релігійне товариство «Свята Софія».

Молитви «Отче наш» та «Богородице Діво» між стаціями звучали дев’ятьма мовами — англійською, французькою, іспанською, словацькою, латвійською, латинською, німецькою, польською та українською. Так само і роздуми над стаціями зачитували декількома мовами, щоб у спільності призадуматися над стражданнями Христа та випробуваннями, які сьогодні долає український народ.

Хресна Дорога українського народу

На завершення Хресної Дороги апостольський екзарх для українців-католиків візантійського обряду в Італії владика Діонісій Ляхович виголосив проповідь, пригадуючи про жахливі реалії війни в Україні.

«Ми перебуваємо наприкінці Хресної Дороги серед галасу війни в Україні. Хресна Дорога Ісуса стає також і нашою, а в цей момент стає Хресною Дорогою всієї України. Дійсно, слідом за святим Павлом, ми доповнюємо в нашій плоті, в нашій жорстокій історії, „те, чого ще бракує скорботам Христовим для його тіла, що ним є Церква“ (Кол. 1, 24). Щобільше, як Ісус є „Агнець Божий, що бере на себе гріх світу“ (Ів. 1, 29), так і Україна бере на себе гріхи світу і зберігає світ від апокаліптичної катастрофи, у випадку світового конфлікту зі стратегіями нападу і контрнаступу ядерної атаки та протидії», — наголосив владика Діонісій.

«Отче, визволи нас від лукавого!»

Далі екзарх розтлумачив значення кожного рядка молитви, яку нам як зразок звертання до Отця Небесного залишив Ісус Христос:

«Отче наш, не покинь нас у спокусі. Не покинь нас, Отче, у великій спокусі ненависті і помсти, тиранії. Молімося, щоб ми усвідомили, що ми діти Божі! І мир буде… Отче наш, визволи нас від лукавого. Від лукавого, який може бути в наших серцях, в серцях кривдників. Бог створив добрий і прекрасний світ, а диявол натомість здатен його зруйнувати. Сьогодні він здатен спалити все живе. Лукавий перетворив Україну на великий шпиталь, де близько 20 мільйонів травмованих людей, десятки тисяч загиблих, зруйновані міста, за останніми даними, близько 157 000 загиблих, 234 000 поранених і 17 230 полонених, тисячі вдів, сиріт, мільйони біженців. Отче наш, взиваємо з усієї сили. Визволи нас від лукавого! Допоможи нам, щоб лукавий не увійшов у наші серця; щоб не увійшла помста, реванш, відплата, розправа; щоб не увійшла ненависть, образа, зневага, ворожнеча. Ми покликані бути здоровими, мати силу, зцілювати рани тіла і душі багатьох людей», — закликав екзарх.

«Воскресла любов перемогла!»

На завершення проповідник висловив надію на перемогу життя над смертю:

«Воскреслий Ісусе! У Тобі завжди перемагає життя. Ми вийшли на цю Хресну дорогу, і з Твоєю силою пройдемо цей визвольний для нашого народу шлях. Прийми у вічній радості свободи душі наших героїв, тих, що пожертвували своїм життям, віддавши його за любов до братів, за любов до Батьківщини. І дай нам усім сили, віри і мужності на шляху до воскресіння — перемоги добра над злом, світла над темрявою, щоб усі ми могли проголосити: Воскресла любов перемогла!».

Після чування над Страстями Христовими відбулася поминальна молитва Панахиди за жертвами, життя яких забрала несправедлива війна.

Подяка представникам різних країн за участь

По завершенні вшанування пам’яті спочилих українців ректор прокатедри Святої Софії о. Марко-Ярослав Семеген звернувся зі словами подяки за спільні моління до усіх присутніх: представників дипломатичного корпусу Їх Екселенцій Послів — Альберто Баранко, Посла Мексики при Святому Престолі з його дружиною, Аннем’єке Руіґрок, Посла Королівства Нідерланди при Святому Престолі, Йоао Антоніо Франціско, Першого Секретаря Посольства Анголи при Святому Престолі, Кілі Кілбурґ, Тимчасової Повіреної у справах Посольства США при Святому Престолі, Жозе Едуардо Мечедо Леао, Радника-Посланника Посольства Португалії при Святому Престолі, Меттью Лі, Посла Тайваню при Святому Престолі та його Третього секретаря д-р Керрі Куо, Надзвичайного і Повноважного Посла України у Ватикані Андрія Юраша, Протоархимандрита Василіянського Чину о. Роберта Лисейко, ректора Папської української колегії святого Йосафата о. Луїса Касіяна, пастора німецької громади, пастора протестантської громади у Римі, монашества, численно зібраного духовенства та усіх українців.

«Дякую за те, що сьогодні ви є Киринейцями, які своєю працею, служінням та підтримкою підставляють плече під цей важкий тягар війни, яку несе наша країна. Нехай Господь щедро винагородить всіх Вас і додасть нам сили», — звернувся о. Марко-Ярослав.

Насамкінець, усі присутні могли прихилити коліно та стати в молитві за мир в нашій Україні перед частицею Животворящого Хреста, неділя поклоніння якому звершувалася.