«Господь так допустив, що закрив нас усіх вдома, в домашній церкві. Чому так сталося?» Відповідь пропонує владика Йосафат Мощич

27 квітня 2020

У день Воскресіння Христового єпископ Чернівецький Йосафат Мощич у телепередачі «Недільне благословення від єпископа», яка виходить на регіональному телеканалі ТВА, роздумує над особливостями цьогорічного святкування Великодня та чому це нас навчає.

У своєму слові владика Йосафат задумується над передумовами сьогоднішньої ситуації: «Сьогодні ця Пасха як ніколи особлива. Цей Великдень, Воскресіння Ісуса Христа святкуємо всі в колі сім’ї. Господь так допустив, що закрив нас усіх вдома, в домашній церкві. Чому так сталося? Можливо ми, духовенство, ваші наставники, щось не так проповідували? Не так проповідували Ісуса Христа, Добру Новину? Може через це ви не спішили до церкви? Можливо, ми не здали екзамен? Чи може не здала екзамен влада? Бачимо, який є нужденний стан медицини. А може вчителі, освітяни, які не вміли передати знання і виховання. Можливо діти, молодь не вчилися, не засвоювали матеріал. Можливо всі ми щось не зрозуміли, і тут Господь каже „стоп“. Все, за чим ми бігли, відходить на другий план — прогодувати тіло, заробити на дім, авто, інші справи. Що ж тоді основне? Сьогодні ми всі проходимо тест на любов. Чи ми ще є віруючі, вірні Богу, чи є людяні. Чи ще є взагалі християнами?»

«Чому це сталося? Можливо, ми нарікали, що це просто обряд. То Бог забрав цей обряд, через який ми виявляли свою віру. Чи може нарікали на священиків, що вони не такі — то сьогодні нема на що нарікати, бо сидимо вдома і слухаємо богослужіння онлайн, маємо велику можливість. Мені особисто здається, що Бог втрутився, допустив усе це і взяв ініціативу у свої руки і тепер буде сам виховувати та провадити. Вже не будемо ні на кого нарікати», — зазначає єпископ.

Владика Йосафат також наголошує на правдивій живій вірі, яка показує, хто ми є в період випробувань: «Сьогодні також наша віра проходить екзамен. Чи на карантині вона не буде настільки дезінфікована, що стане стерильною, неплідною, не зможе інфікувати інших любити, вірити, надіятися, робити діла, служити тим, хто потребує. Сьогодні побачимо, хто ми є насправді. Господь залишається Богом історії нашої особистої і світу, і провадить її. Нам залишається просити Бога додати нам віри життєдайної.

Христос робить космічний перехід — ціле творіння, Адама, Єву, цілий людський рід і весь всесвіт переводить до воскресіння, нового життя. Але є одна умова — віра в Ісуса Христа. Чи ми надалі у цю Пасху є ще віруючі, чи ні? Можливо, третина людей вже ніколи до церкви не прийде, будуть психологічно боятися заразитися. Але велика частина прийде, бо зрозуміла, що екзистенційні, основні питання залишаються відкритими… Можливо, люди прибіжать, як після підпілля, коли відкривалися храми і вони зі спрагою, з відчуттям духовного вакууму хотіли пізнати Бога. Тому Христос запрошує сьогодні пережити Пасху по-особливому. У тишині, мирі, спокої, в родині. Ніхто нікуди вже не спішить — все стало відносним».

Також єпископ запевняє вірних у молитовному єднанні: «Ми, як духовенство, продовжуємо молитися за вас замість вас у храмі, поки ви у домашній церкві. Але нас об’єднує віра. Обряд, на жаль, наразі відсунутий убік, можемо переглянути певні речі. Але віра одна, один Господь, одне Тіло Христове, одна Невіста Христова, яка є Церква, яку Бог заснував і залишив нам. Сьогодні Господь нас, образно кажучи, припер до стіни, щоб ми могли обдумати своє життя, зробити переоцінку цінностей, почати з чистого аркуша. І це є великий шанс для кожного з нас».

За матеріалами Чернівецької єпархії УГКЦ