«Господь був тоді з нами і зараз є з нами», — владика Богдан Дзюрах у День пам’яті жертв Голодомору

28 листопада 2022

Мільйонні жертви Голодоморів в Україні — наші по крові та духу брати і сестри, які пішли з цього світу внаслідок страшного злочину проти нашого народу, проти Бога і проти людства. Злочин вбивства найстрашнішою смертю через голод. Ми сьогодні схиляємо голову перед їхньою пам’яттю. І знаємо, що в той час, коли вони вмирали, вони були полишені тільки на Божу милість і ласку, яка їх і підтримала. Такими словами владика Богдан Дзюрах 26 листопада 2022 року звернувся до вірних в катедральному храмі Покрови Пресвятої Богородиці та ап. Андрея Первозванного м. Мюнхен.

Апостольський екзарх для українців візантійського обряду цього дня очолив Архиєрейську Божественну Літургію з нагоди Дня пам’яті жертв Голодомору та взяв участь у вшануванні їхньої пам’яті на Max Joseph Platz в Мюнхені з українцями Баварії. Про це повідомляє пресслужба Апостольського екзархату у Німеччині та Скандинавії.

Духовний голос пастирів у час геноциду

У своєму слові владика Богдан Дзюрах згадав Послання єпископів УГКЦ на чолі з митрополитом Андреєм Шептицьким в часі Голодомору під назвою: «Україна в передсмертних судорогах».

«Вони кликали до неба про Боже змилування і милосердя. Вони закликали вірних своєї Церкви до молитви, посту, покаяння і діл милосердя, щоб бодай таким чином виявити нашим братам і сестрам з Великої України нашу близькість, милосердя, співчуття і солідарність. Водночас вони на повний голос засуджували злочинців перед лицем Всевишнього за цей людиноненависницький режим, який приніс стільки страждання і болю на нашу квітучу землю. Вони були голосом нашого народу перед сильними цього світу, кличучи їх до втручання, до помочі народу, якого комуністична влада позбавила фундаментальних прав, права на існування», — сказав проповідник, відзначаючи важливість голосу духовних пастирів, коли чинився злочин геноциду.

Владика Богдан підкреслив, що тепер гідний нащадок Сталіна проголосив над нашим народом смертний вирок: «Україна не має права на самостійність», — було сказано напередодні повномасштабного вторгнення в Україну. «Але Господь був тоді з нами і зараз є з нами. Його могутня десниця нас підтримує. Його життєдайний Дух нас оживляє. Його Слово підносить нас на дусі», — мовив архиєрей.

«Ми будемо молитися доти, допоки б’ється українське серце»

За словами єпископа, ті безневинні мільйони жертв Голодоморів в Україні сьогодні повертаються до нас живими у вічній Божій пам’яті, живими у нашій людській пам’яті. «Бо хоч вони були тоді не відспівані, не відплакані, тепер вони є відспівані та відплакані. І ми знову єднаємося з ними в наших серцях і молитвах. Вони є поміж нами, бо Боже Слово їх піднесло до життя у нашій пам’яті, яку вороги не змогли знищити», — наголосив проповідник.

«Ми сьогодні молимося за наших братів і сестер. Це є найціннішим, що вони потребували тоді. Ми сьогодні молимося знову і завжди будемо, допоки б’ється українське серце, бодай одне на рідних землях і на поселеннях, доти буде живою пам’ять про тих наших братів і сестер. Вона буде вічною в Бога і вічною в людей. Але вічна пам’ять також зобов’язує до того, щоб залишатися вірними Богу — творити добро. Бо тільки тоді, коли ми творимо добро, Боже Слово буде звернене до нас як Слово воскресіння і надії, як слово спасіння і життя. Натомість, ті, хто чинить зло, почують Боже Слово як вирок. Вирок справедливий, який неодмінно настане для кожного злочинця — тодішніх і теперішніх злочинців, вбивць нашого народу. У цьому можемо не сумніватися, бо Бог є справедливий суддя, не тільки люблячий Отець», — мовив владика Богдан.

Ставати по стороні добра, правди, світла і любові

Далі єпископ запевнив присутніх у тому, що Божий суд твориться сьогодні. «Вже зараз твориться суд над людством, над кожною людиною. І цей розподіл по правиці і по лівиці справедливого судді відбувається вже тепер. Ми бачимо, хто де стоїть, хто по чиїй стороні. І не йдеться про те, щоб бути по стороні тої чи іншої країни. Бо в світі можуть творитися різні альянси на підставі різних принципів і інтересів. Йдеться про те, щоб справді люди, спільноти і народи ставали по стороні правди, добра, світла і любові. А не по стороні ненависті, агресії і смерті. Іншими словами — по стороні Бога, а не по стороні диявола. Третього місця не дано ні тут на землі, ні колись у вічності. Буде Небо або пекло, вічне життя, або вічне вмирання», — підсумував апостольський екзарх.

«Силою Божою буде переможена темрява війни»

Після Літургії духовенство та миряни помолились Панахиду біля встановленого на парафіяльному подвір’ї пам’ятного знаку жертвам Голодоморів.

А відтак на одній з центральних площ міста відбулось вшанування жертв Голодоморів за участі представників Генерального консульства України в Мюнхені, духовенства Української Греко-Католицької та Української Православної Церков Мюнхена, українці Баварії.

Звертаючись до людей, владика Богдан закликав до відповідальності через молитву і підтримку добрими ділами українців в часі війни, та запевнив у тому, що силою Божою буде переможена темрява війни.