Глава УГКЦ: «Просімо, щоб наш Собор був простором і моментом діяння Святого Духа, бо Він є той, що з нашого зібрання створить Собор»

9 лютого 2020

«Сьогодні ми розпочинаємо наш Собор гаслом, яке єднає нашу Церкву в Україні та на всіх поселеннях: «Твоя Церква завжди і всюди з тобою». На наших Соборових діяннях ми найперше хочемо зрозуміти «Де є той, і де є та?», кого ми з вами як церковна спільнота, повинні огорнути, супроводжувати, та захистити», — про це у свої проповіді говорив Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав на Божественній Літургії у Патріаршому соборі, якою розпочали V сесію Собору Київської архиєпархії УГКЦ.

Звертаючись до учасників Собору, Глава УГКЦ зазначив: «Щойно до нас мовив Господь словом Євангелія. Ми чуємо Його Слово про несправедливого суддю. Властиво, ми чуємо і бачимо ікону, в якій євангелист Лука — перший іконописець, малює нам Бога — справедливого та істинного суддю, який захищає своїх».

Далі Глава УГКЦ звернув увагу присутніх на те, що у Священному Писанні слово «справедливість» і «святість» є майже синонімами: «Деколи є одне і те ж слово, яке говорить про святість Бога і про Його справедливість. Всякий момент Божого суду, вияву Його справедливої дії, є моментом прояву Його святості, яка часом дивує людину, яка показує Божу справедливість, що відрізняється від нашої уяви про те, чим є справедливість і несправедливість. Божа справедливість завжди пов’язана з Його любов’ю, з бажанням бути поруч з людиною».

Продовжуючи, Блаженніший Святослав озвучив слова апостола Павла, який каже, що Божа справедливість проявляється в моменті, коли Бог спасає грішника, оправдовує неправедного, якого робить причасником Божої святості.

Відтак Глава Церкви зауважив, що євангелист Лука в євангельській притчі розповідає про єдиного та справедливого суддю: «Так він проголошує нам Євангеліє про Божу святість, починаючи від протилежного. Так як в математиці є доведення від протилежного, змальовує нам як поводиться несправедливий суддя. Каже: „Він і Бога не боїться, ні людей не соромиться“. І очевидно не зважає на цю бідну вдову, яка собою персоніфікує найбільш незахищених осіб тогочасного, або й кожночасного суспільства».

«Чому цей несправедливий суддя, який нікого не боявся і не соромився, все ж таки встає та боронить бідну вдову?» — запитує Глава Церкви. «Задля її настирливості. Саме ця настирливість, свідомість свого права та настирлива вимога, щоб це право було збережене, заставила несправедливого суддю виявити Божу справедливість і святість», — тут же відповідає Блаженніший Святослав.

Пояснюючи ці слова, Глава УГКЦ підкреслив, що євангелист Лука у такий спосіб хоче показати нам, що Господь спішить обороняти не тільки через те, що людина є настирлива, але тому, що Він є справедливий: «Він сам по собі є Святість і Справедливість. Він перший спішить до нас, коли ми чуємося покривджені. Але часом Він, як добрий педагог, хоче щоб ми самі усвідомили те, що є справжнє, правдиве, святе і справедливе. Часом Господь Бог хоче нас навчити своєї справедливості, більше того, хоче зробити нас учасниками Його святості», — наголосив Глава Церкви.

«Лише тоді, коли у наших церковних спільнотах ми відчуваємо присутність справедливого Бога, ми відчуваємо, що живемо в просторі присутності Царства Небесного на землі. Нашою місією є поширювати та проголошувати той простір Божої справедливості між людьми. Лише тоді, коли у наших спільнотах найменший між людьми відчуває себе у безпеці, тоді відчуваємо, що Царство Боже є між нами. Так завжди ставалося в історії, що саме Церква була поміччю безпомічних, голосом безгласних, просто захистом для беззахисних», — мовив архиєрей.

Завершуючи, Глава Церкви зазначив, що осердям Соборового мислення повинно бути питання: «Як сьогодні бути поруч з кожним сином і донькою нашої Церкви, де б вони не були? Як нам бути поруч з кожною людиною, яка стукає у двері сучасного несправедливого судді? На нашому Соборовому діянні маємо запитати себе: „Як бути поруч? Як бути поруч сучасної людини? Як планувати розвиток нашої Церкви тут в Центральній Україні, у цих п’яти областях, де Господь Бог довірив спасіння людських душ нашій Церкві. Як нам бути іконою Божої святості та Божої справедливості?“. Нехай Господній Дух істини, святості та справедливості шириться в нас сьогодні».

За матеріалами Київської архиєпархії УГКЦ