Глава УГКЦ до митців у 189-й день війни: «Промовляйте через мистецтво до людських сердець, говоріть правду про Україну, про її теперішній біль»

31 серпня 2022

Наша Церква завжди підтримувала мудрих, талановитих людей, чим могла. За вас ми хочемо сьогодні молитися, щоб в умовах війни ви не розгубили свого таланту, не розгубили віри в те, що Господь Бог наділив вас особливою життєвою місією. Здійснюймо разом, як християни, нашу спільну місію свідчити про добро і красу в цьому світі. Про це сказав Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав у щоденному воєнному зверненні у 189-й день війни Росії проти України, звертаючися до українських митців.

«Упродовж останньої доби українська земля знову здригалася від різного виду російської зброї: артилерії, авіації, ракет тощо. Уся лінія фронту, починаючи від Харківщини і закінчуючи Херсонщиною, була у вогні. Ворог невпинно атакує на різних частинах фронту. Найбільші бої далі ведуться на Луганщині та Донеччині, довкола міст Бахмута, Авдіївки та Слов’янська. Активні бойові дії тривають на Херсонщині та в Запорізькій області. Ворог знову вдарив із далекобійної артилерії по Харкову. Як відомо на цей ранок, загинуло щонайменше п’ятеро людей, є багато поранених. Це сталося в центрі міста, люди прийшли набрати питної води! Росіяни обстрілюють Миколаїв, міста і села в Запорізькій та Дніпропетровській областях. Багато ударів із різного роду виду зброї зазнали прикордонні райони Сумщини та Чернігівщини», — такими ранковими воєнними новинами поділився Патріарх, як зазначає Департамент інформації УГКЦ.

Але Україна стоїть. Україна бореться. Україна молиться, наголосив він.

Сьогодні Предстоятель продовжив подорож сторінками економічної мудрості Церкви, пригадавши поради праведного митрополита Андрея Шептицького.

Шоста заповідь успішної економічної діяльності від митрополита Андрея звучить так: «Не поширюй інформації про продукти і діяльність, що не мають якості. Не використовуй медіа для маніпуляцій людьми в економіці. Зосередься на якості, щоб було радісно продавати і виробляти те, що дійсно потрібне людям. Заощаджуй. І не витрачай кошти на надмірну розкіш. Пам’ятай, що інші вклали свою лепту у твій добробут. Тому помагай не тільки бідним, а й талановитим».

«Наш великий митрополит пригадує, що добробут будь-якого бізнесмена, підприємця чи навіть банкіра, є плодом співпраці людей, великої мережі людських стосунків. Отож дуже важливо будувати ті стосунки на довір’ї. На жаль, сьогодні ми живемо у світі підробок, сурогатів, реклами, яка фальшує, говорить неправду», — сказав архиєрей.

Проте ми, як християни, переконаний Глава УГКЦ, не маємо права говорити неправди, зокрема в економіці, і не маємо права видавати фальшиві продукти за справжні.

«Зосередься на якості, каже митрополит Андрей. Це глибоке слово, яке показує, чи ми дійсно шукаємо правди в економічному господарюванні. Не виробляй поганих речей. Не продавай того, що шкодить людям. Виробляй лише те, що справді потрібне. Бачимо, як важливо про це дбати, особливо в сучасних обставинах війни. Не витрачаймо час і гроші на порожнє та пусте, натомість виробляймо те, що справді людям зараз потрібне, і дбаймо, щоб воно було добрим і якісним. Заощаджуй. Це означає вміти правильно розпоряджатися тим, що маєш. Бо ми, на жаль, бачимо, що люди часто більше дбають про свій зовнішній імідж у суспільстві, ніж про справжній добробут, навіть власний, вкладаючи величезні гроші в зовнішній вигляд, у непотрібні, другорядні речі, а потім залишаються з порожніми кишенями. Тому не дбайте про розкіш, особливо в умовах війни. Якщо можеш — заощаджуй. Якщо маєш — допоможи іншим. І пам’ятай, що інші вклали свою лепту в той добробут, який ти маєш, тому це не твоє ексклюзивне багатство. Поможи іншим. Ми звикли допомагати бідним, убогим, потребуючим. І це правильно. Це риса справжнього християнина. Однак потрібно також підтримувати талановитих, щоб вони здобули знання, розвинули свій талант, могли творити, працювати, вносити свою лепту в ту мережу людських стосунків, які ми називаємо економікою, господарюванням, цією мудрою працею людини і суспільства», — застеріг Блаженніший Святослав.

У сьогоднішньому зверненні Глава Церкви звернувся до українських митців, до людей, яким Господь Бог дав особливі дари: чи музичні, чи художні, чи поетичні: «Прохаю вас: промовляйте через мистецтво до людських сердець, говоріть правду про Україну, про її теперішній біль. Бо життя коротке, а мистецтво вічне».

«Боже, благослови Україну! Боже, благослови наше українське військо! Боже, захорони Твоїх дітей від лихоліття війни! Боже, порятуй наших братів і сестер на окупованих територіях, у зоні бойових дій, підвищеного ризику! Боже, подбай про вдів і сиріт, біженців і переселенців! Боже, дай Україні перемогу і благослови нашу землю і Твій світ Твоїм небесним справедливим миром!» — попросив Блаженніший Святослав.

Фото: мисткиня Уляна Креховець