Єпископи Микола Бичок та Аркадій Трохановський відвідали польське місто Супрасль, де познайомилися з історією давньої Унійної єпархії
Упродовж 17–18 серпня 2023 владики Української Греко-Католицької Церкви Микола Бичок, єпископ Мельбурнської єпархії Святих верховних апостолів Петра і Павла, та Аркадій Трохановський, єпарх Ольштинсько-Ґданський, відвідали польське містечко Супрасль у північно-східній Польщі.
У четвер, 17 серпня, у польському містечку Супрасль, що знаходиться на однойменній річці Супрасль, відбувся хоровий концерт у межах першої частини Міжнародного Фестивалю «Metastasio bez granic». Місцем його проведення став костел Пресвятої Богородиці — Королеви Польщі. Супрасльські кантики (біблійні пісні) виконував хор Підляської опери та філармонії під диригуванням Віолетти Білецької. Про це повідомляє пресслужба Ольштинсько-Ґданської єпархії УГКЦ.
На початку концерту молитву за припинення війни та мир в Україні очолили владики Української Греко-Католицької Церкви Аркадій Трохановський, єпарх Ольштинсько-Ґданський, та владика Микола Бичок, Мельбурнзький єпарх з Австралії. На концерті також були присутні римо-католицький архиєпископ і митрополит Юзеф Ґуздек, римо-католицьке, православне та греко-католицьке духовенство. Виступ провадив греко-католицький священник о. Сергій Гончаров із Чину Найсвятішого Спасителя.
У п’ятницю, 18 серпня, єпископи разом із духовенством відвідали бургомістра Супрасля д-ра Радослава Доброволського.
Після зустрічі владики побували у костелі Пресвятої Трійці, де знаходяться мощі св. Йосафата Кунцевича. Ці мощі були віднайдені у 2016 році в одному із бічних престолів цієї святині. Перед мощами українського святого, який віддав життя за єдність Вселенської Церкви, владики помолилися за єдність українського народу.
Наступною точкою програми відвідин міста був візит до музею, який знаходиться в старому, відновленому парафіяльному будинку римо-католицької парафії Пресвятої Трійці. Тут сьогодні зберігаються матеріали з історії Супрасля. Окрім того, тут можна віднайти цікаві артефакти, пов’язані з монастирем, який давніше належав до отців Чину Святого Василія Великого, ознайомитися з діяльністю єпископів Унійної Церкви та Супрасльської єпархії, яка була заснована в 1798 році.
Супрасльська унійна єпархія (лат. Eparchia Suprasliensis Ruthenorum) ― церковно-адміністративна одиниця Унійної Церкви, яка існувала на території Нової Східної Пруссії в складі Королівства Пруссія у 1797–1807 роках. Виникла після третього поділу Речі Посполитої, у результаті чого в кордонах Нової Східної Пруссії опинилися 37 унійних парафій з Берестейської частини Володимирсько-Берестейської унійної єпархії і 31 ― з митрополичої єпархії з 62 318 вірними. 1796 року митрополит Теодосій Ростоцький утворив для них генеральний вікаріат і призначив Теодосія Вислоцького вікарієм (від 1799 ― єпарх). Офіційно була потверджена папою Пієм VI 6 березня 1798 року, а скасована царем Олександром І 14 лютого 1809 року.
На завершення візиту владики відвідали церкву Благовіщення Пресвятої Богородиці, яка знаходиться на території монастиря. Тепер тут моляться монахи Польської Автокефальної Православної Церкви. Із цим історичним місцем єпископів познайомив ієромонах Петро Нєродзік з місцевого монастиря.
«Ми дуже вдячні за можливість побувати у цікавому, історичному місці. Дякуємо усім за зичливість та дякуємо за сприяння і допомогу українським біженцям, які тут також знайшли добрих приятелів», — зазначив на завершення візиту владика Аркадій Трохановський.
У свою чергу, у розмові з журналістом про Українську Греко-Католицьку Церкву в Польщі та власні враження після знайомства із нею владика Микола Бичок однозначно відзначив: «Мабуть, треба рішуче і з гордістю ствердити, що ми і тішимося, і віддаємо належну честь Українській Греко-Католицькій Церкві в Польщі. На еміграції життя Церкви своєрідне. Там, де ми маємо свою структуру, де маємо єпископа, де маємо парафії, там наше життя розвивається. Маємо також у світі такі країни, де офіційно наших структур нема. Ось приклад нашого єпископа Степана Суса, якого можемо назвати єпископом світу, бо ж він відповідає за двадцять п’ять країн світу, де буває по одному священнику, де не маємо церков. А про Церкву в Польщі можна сказати, що це дозріла, здорова структура, яка має все, що потрібно».