Єпископ Василь Івасюк: «Милосердя, що перемагає смерть»
У цей особливий час після Воскресіння Христового Церква запрошує нас замислитися над силою милосердя, мужністю жінок-мироносиць, глибиною Божої благодаті в Ювілейному році та викликами, що постають перед сучасною людиною. Ця проповідь — духовне заохочення до надії, покаяння і справжнього відродження.

З цієї проповіді владики Василя Івасюка ви довідаєтеся:
- яку роль у християнстві відіграють жінки-мироносиці, і чому їх приклад є важливим для сучасних християн?
- що таке повний відпуст у Ювілейному році 2025 і які умови потрібно виконати для його отримання?
- у чому полягає приклад милосердя святого Миколая, і як він пов’язаний із зціленням віруючих?
- як можна пояснити символіку Великодня через події з життя Христа і поезію Тараса Шевченка?
- чому аборт є великою духовною і суспільною трагедією, і що слід зробити для примирення з Богом?
- якии чином можна осягнути соціальну справедливість та мир у світі?
Вступ. Вітаю всіх вас християнським привітом: «Христос Воскрес!». Нині Церква згадує служіння жінок-мироносиць і храмовий празник «Перенесення мощей святого Миколая». Вони промовляють для нас словом про милосердя.
І). Неділя про жінок мироносиць показує нам сміливість жінок у служінні Ісусові Христові, апостолам і сміливість у проголошенні Воскресіння Христового. Тому сьогодні з особливою пошаною згадуємо всіх святих жінок-мироносиць. Зранку вони поспішили до Господнього гробу намастити тіло Христове. Розмовляли з тривогою і переживали, хто їм допоможе відвалити камінь від входу до гробу Господнього. Вони йшли віддати останню шану любові для тіла Христового — намастити його миром.
Вчинок жінок-мироносиць — це приклад любові і милосердя до Ісуса Христа. Вони побачили гріб порожній і почули від ангела, що Христос воскрес. В образі мироносиць бачимо всіх християн у світі. Жінки народжують чоловіків і жінок. Жінці дано право продовжувати рід людський. Мама має право народжувати, навчати маленьких дітей і кормити їх та виховувати з них нових жінок-мироносиць. «Жінки, які виконують свій материнський обов’язок, спасуться, коли житимуть у вірі, любові й святості» (І Тим. 2, 14–15).
Світ так переповнений гріхами, що треба з ліхтариком шукати місця для Бога. Подібно, як Діоген шукав людину вдень, ходячи по людному місці. Народи зайнялися війнами і забули про існування Бога. Однак, християни долають усі перешкоди та спокуси і поспішають до Господа з надією на чудо. На серці віруючих людей лежить не один великий камінь — гріх. Ці люди мають надію, що Христос зніме з їхньої душі величезні кам’яні гріховні брили і відкриє їм Ювілейні двері до Раю. В цьому місці хочу пригадати про значення Ювілейного року, проголошеного світлої пам’яті Папою Франциском.
ІІ). Апостол Павло каже: «Надія не засоромить» (Рим. 5, 5). Під таким гаслом світлої пам’яті папа Франциск розпочав Ювілейний 2025 рік. Церква робить християнам дуже важливий подарунок — можливість отримати повний відпуст. Що таке повний відпуст? Повний відпуст — це прощення всіх дочасних кар за гріхи. Самі гріхи прощаються у Таїнстві Сповіді. Добре висповідавшись, запричащавшись та пройшовши через двері Ювілейного року можна отримати відпущення всіх дочасних кар за виконані гріхи. Наприклад, хвороби, терпіння і тому подібне. Це особливий час Божого милосердя, який наступає кожні двадцять п’ять років.
Наше життя — це мандрівка долиною сліз. Людині не завжди легко відшкодувати гріховні наслідки протягом життя через виконану покуту чи добрі діла. Тому Церква пропонує нам у Ювілейний рік скористатися з Божого милосердя й отримати звільнення від цих дочасних кар.
Ювілейний рік — це добра нагода стати новою людиною. Людина має зробити екзамен своєї совісті, тобто: що було доброго, що було поганого, за що потрібно перепросити Бога у Сповіді. Це час особливої благодаті скористатися з духовних дарів, які Церква назбирала молитовним життям християн, їхнім терпінням і мученичою смертю.
У 2025 році Святіший Отець Франциск поблагословив відчинити на один рік двері Ювілейного року в Коломиї, Товмачику й Надвірні. Це рівноцінно, як пройти через Ювілейні двері відкриті у базиліці Святого Петра в Римі. Без відпущення гріхів можете проходити через вхідні двері скільки хочете і ви нічого не отримаєте. Божа благодать повинна бути доступна для кожного, хто виконає вище наведені умови. Перехід через двері Ювілейного року — це символ того, що нова людина хоче пройти через Христа, засвідчити свою віру та прийняти Його благодать. Ісус Христос сказав про себе: «Хто ввійде крізь Мене — спасеться» (Ів. 10, 9). Отож, Ювілейний 2025 рік — це унікальна можливість для кожного віруючого стати новою духовною людиною, примиритися з Богом і скористатися з дарів Божого милосердя.
ІІІ). Зразком милосердя для нас є святитель Миколай. Життя св. Миколая було християнським милосердям, сповненим любові до людей. Роздаючи своє майно вбогим, він так збирав собі скарби на небі, а не на землі. Це мудрий приклад життя милосердного Миколая. Впродовж століть люди моляться перед його мощами, з яких постійно витікає миро. Завдяки вірі, покаянню і прощенню, люди отримують зцілення.
Богові бридкий найменший гріх. Він не може любити душу, заплямовану гріхом. Коли душа розкаюється, тоді немає меж Божому милосердю. Милосердя огортає розкаяну душу й очищає її. Господь Своїм милосердям переслідує грішників на усіх їхніх дорогах. Він забуває гіркоту жовчі, якою вони напоїли Його на Голгофі, а тішиться з їх навернення. Однак, люди, котрі творять зло, мають знати, що жодного з них не мине справедливість Божа. Втікаючи від Божого милосердя, вони потраплять у справедливі руки. Господь завжди чекає на грішників, прислухається до биття їхнього серця, коли воно почне битися для Нього. Господь промовляє до них з докорами сумління, невдачами і стражданнями, бурями і громами, промовляє голосом Церкви, а якщо вони нехтують усіма благодатями, тоді Він починає гніватися на них, залишаючи їх самих собі і дає їм те, чого прагнуть.
Христос каже, що хоче милосердя, а не жертви. Отець Піо навчав, що не треба боятися довіряти Божому Милосердю. Покірно дякуємо Господеві за всі Його ласки, які Він нам дає і ще має намір дати. Не турбуйтеся своїм майбутнім. Ваші терпіння стануть перемогою. Ісус підтримує вас і ви завжди перемагатимете, незважаючи на сильного ворога. Дякуючи Богові, зустрічаємо всю лють пекла. Ви переможете диявола вдячністю і милосердям Богові.
Джина Марія Пилиповичі (Gina-Maria Pilipovici), Воскресіння Христове
ІV). Великдень — це Воскресіння Правди і повернення Милосердя Божого людям. Великдень — це перехід через всі страждання, які зазнав Христос. В Квітну неділю Його вітали пальмовим гіллям, а вже у середу Юда домовлявся за продаж Ісуса, оціненого в тридцять срібняків. У п’ятницю поцілунком Його було видано і розіп’ято.
Візьміть до рук Кобзаря Тараса Шевченка й уважно прочитайте знамениту поему «Марія». Глибше задумайтеся над словами: «Поніс лукавим правди слово. Не вняли слову — розп’яли». Сьогодні правду не розуміють, не сприймають, очорнюють, обруднюють, розпинають. В ліпшому випадку ігнорують. І тоді й тепер те саме.
Друга порада від Тараса Григоровича Шевченка у неперевершених «Неофітах» — «Молітеся Богові». Тут йдеться про глибинне християнство. Перемогу правди і любові над злом, підлістю, зрадою і невірою. З нами все у житті буде Юда, котрий продаватиме Христа. З нами все у житті буде зневіра, бо таким був апостол Тома. З нами все будуть ті, які зрікатимуться Ісуса, як апостол Петро, а потім будуть навертатися. Десь там з дороги буде вибігати Каїн з війною, котрий убиватиме Авеля. Все це вписано у Кобзарю. Тому візьмімо ті епізоди на озброєння. І не примножуймо цього зла. Війни від Каїна, зради від Юди, зневіри від апостола Томи і потрійне зречення від апостола Петра. Ви маєте вибір, який можете робити кожного дня. Нехай цей Великодній день буде правильним вибором, правдивим, щирим, відданим і милосердним. Мимо цих, виконаних людьми злочинів, Христос залишається милосердним до розкаяних грішників.
V). Що нам перешкоджає отримати Боже Милосердя й воскреснути? Сьогодні слід задуматися над перепоною до Божої благодаті — абортованими дітьми. Церква запрошує молитовно вшановувати пам’ять дітей, втрачених через аборти. Людська сваволя знехтувала цінністю дару життя і не дозволила та відкинула право народитися небажаним дітям. Людство отримало великі поранення і кривду через легальні аборти. Розуміємо потребу покаяння та примирення з Богом і з тими жертвами, кому не дозволили народитися. Україна займає провідне місце по легальних абортах. Іншими словами, це оголошена війна ненародженим беззахисним дітям. Їх викинули на смітник, а сьогодні Господь оголосив війну нам майже роззброєним від добре озброєного ворога. Між тими ненародженими були добрі керівники держави, вчені, провідники Церкви й народу. Найбільшим руйнівником миру у світі є аборт. Мати Тереза навчала, якщо мати може вбити власну дитину в своєму лоні тоді, то хто ж тоді може перешкодити нам із вами вбити один одного?
Чоловіки, жінки та лікарі є відповідальні за кожний аборт. Вони вибирають Боже благословення чи прокляття. Мама вбиває своїх дітей. Ненароджені діти — це дорогоцінний Божий дар для всієї української родини. Тому просіть прощення за їх вбивство. Моліться і постіть за них. Господи Боже прости нам гріхи аборту і покажи дорогу оздоровлення з хвороби. В цьому Ювілейному 2025 році отримуємо шанс прощення кар у Бога за зроблені вбивства дітей через аборти. Ніхто не знає, як сумує ночами душа, яка вдень сміється.
Приклад. Один святий авва Аммон в 4 столітті жив в єгипетських пустинях. Він 14 років вдень і вночі молив Бога, щоб перемогти гнів. Це святі люди. Дехто каже: «Отче, я молюся і молюся та все немає такого результату якого я хочу». Отець запитує: «Скільки молишся?». Людина відповідає: «Три місяці». Отець відповідає: «Довго. Зроби перерву, щоб голова не заболіла».
Висновки. Війни — це гріхи ненависті людини до людини і поразка людяності та милосердя. Святий Папа Іван Павло ІІ навчав, що соціальної справедливості можна досягти тільки через Боже Милосердя, а не через жорстокість. Людині з чистим серцем легко житиметься в світі — де б вона не була і які б лиха не зазнавала. Будьте світлими вогниками, чистими променями, до якого все тягнеться з чистою совістю. Не грішіть. Це перше і єдине правило.
Нехай Пресвята Богородиця Мати Божа Неустанної Помочі, Яка прославляється в Коломийській іконі «Це Мати твоя» підсилить Своїм милосердям молитви сучасних жінок-мироносиць за своїх синів.
Господи через молитви блаженного Миколая Чарнецького обдаруй Україну прощенням і багатим Милосердям. Амінь.
† Василь Івасюк,
єпископ Коломийської єпархії
4 травня 2025 року,
у неділю Жінок-мироносиць,
храм Перенесення мощей св. Миколая Чудотворця,
с. Серафинці